logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vibram Fivefingers – co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota

Vibram Fivefingers – co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota

Na otázku, jaká je ideální bota, bohužel neumím odpovědět. Je zde příliš mnoho proměnných – věk, váha, styl, převažující povrch a délka trati, zdravotní stav, rychlost, motivace, pohlaví…, říká Pavel Kunst a pokračuje:

Základní filozofií Vibram Fivefingers je návrat k přirozenému pohybu. K pohybu, k jakému je uzpůsobeno naše tělo díky miliony let trvající evoluci.

Vychází z myšlenky, že chůze nebo běh naboso je pro člověka nejpřirozenější pohyb. Pohyb, který aktivuje a přirozeně posiluje všechny svaly od nejmenších svalů chodidla přes svalové řetězce nohy, až po svaly trupu. Pracuje s poznatkem, že bez silných neatrofovaných svalů chodidla není možné jeho dobré postavení, které je podmínkou pro správné postavení ostatních kloubů a držení celého těla.

Chůzí či během naboso, nebo ve Vibram Fivefingers, také stimulujeme receptory chodidla a zlepšuje se tak komunikace mezi chodidlem a mozkem, který dostává nezkreslené informace o terénu (to není v klasických botách možné – ty naopak tlumením informace pohlcují) a mozek pak může přesně a rychle reagovat. Zvyšuje se tím koordinace, stabilita, rovnováha a hbitost. To přímo úměrně ovlivňuje bezpečnost a požitek z běhu, který se stává uvolněnější a přirozenější. Koncept také pracuje s poznatkem, že většina „civilizačních“ nemocí nohy – halux, plochá noha, pronace atd. je z drtivé většiny způsobena oslabením svalů chodidla a nohy. Prvotním impulzem k výrobě bot jistě nebylo tlumení nárazů (proč, když chodidlo spolu s kotníkem a lýtkem je pro tlumení nárazů mistrovským dílem přírody), ale pouze pro ochranu chodidel před nástrahami terénu.

Netvrdím, že Vibram Fivefingers jsou boty, které si všichni ihned zamilují. Boty, které řeší všechny zdravotní a technické problémy, že jsou to jediné boty, které budete kdy potřebovat, že jsou vhodné do každého počasí, pro každou trať a pro každého.

Říkám ale, že boty Vibram Fivefingers:

 1. nabízí alternativu – návrat ke kořenům – umožňují běh tak, jak ho příroda zamýšlela
 2. podporují přirozený běh s našlapováním na přední část nohy, který méně zatěžuje kolena, kyčle a záda
 3. posilují svaly chodidel a lýtek, zvyšují citlivost nohou a rozvíjí rovnováhu a hbitost
 4. umožňují odraz až z prstů nohy – běh je rychlejší a efektivnější
 5. zlepšují techniku
 6. zvyšují pohybový rozsah chodidla a kotníku
 7. zprostředkují pocity volnosti, přirozenosti, souznění s přírodou, a možnost hmatat i chodidlem

PS. Ideální bota by měla bez ohledu na značku výrobce, výšku podrážky a počet prstů poskytovat hlavně radost z pohybu…

Pavel Kunst

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Andik | 12. 7. 2012 23.32 hod. | 94.112.127.xx
Už rok běhám ve FF Bikila a NB Minimus, v NB jsem uběhla bez úhony pražský maraton, a pořád mi vrtá hlavou, jestli je rozumné běhat závody (třeba Nike Run či jinou městskou desítku) i ve FF? Nejde mi o to, jestli to jde, protože FF na závodech vídám, ale jestli už to není přehnaná zátěž i pro nohy zvyklé na minimalistické boty?

Adam | 14. 6. 2011 0.10 hod. | 88.103.43.xx
staracek: latka mezi prsty drzi, prasknul mi jeden sev u malicku, pomalu se dira rozsiruje.. Ale rozhodne mi vydrzi dele nez 1 000 km doporucovanych jako maximum u "pruzicich" bot. Jinak si myslim, ze prave pocit, citeni, vnimani je na podobnem typu obuvi to nejlepsi. Nicmene to je otazka sirsiho kontextu, v jakem vnimam lidske telo a jeho schopnosti.
Milos: diky

staracek | 13. 6. 2011 22.26 hod. | 217.117.209.xxx
NEČEKEJTE ZÁZRAK! Chůze ve V5F je fajn, když vám nevadí údiv okolí. Technika došlapu přes špičku nenaskočí sama, pokud jste ji netrénovali dřív, je nutné se ji naučit a to nějakou dobu trvá. Zpočátku dost bolí lýtka a hlavně si musíte víc dávat pozor na cestu – povrch. Rovnováha je prima, ale cítít je opravdu každý kamínek, kořen nebo klacek. O šotolině apod. ani nemluvím. Techniku dosud nezvládám, takže si chvílemi připadám jako běžící slon. Nejhorší je to při běhu z kopce. Ale jinak hodnotím pozitivně. Je to rozhodně zajímavá změna. Jen jeden otazník: podrážka vydrží, ale co látka mezi prsty? Za jak dlouho se prošoupe?

Adam | 13. 6. 2011 16.25 hod. | 88.103.43.xx
Zajimalo by me predstaveni pana Kunsta, bohuzel jsem nepochopil, o koho jde – jestli je to zamestnanec Vibramu, jestli je to zdejsi distributor nebo jeden z prodejcu V5F u nas..

fotoMiloš Škorpil: Adame a ostatní, omlouvám se, že jsem za jménem Pavla neuvedl, že je jedním z prodejců Vibram Fingers u nás

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků