logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Mizuno Wave Enigma

Mizuno Wave Enigma

Nový běžecký model Wave Enigma z Mizuno kolekce podzim/zima 2011 jsem testoval v průběhu měsíce srpna; pro účely testování jsem naběhal přibližně 120 kilometrů, což lze považovat za dostačující k relevantním závěrům o vlastnostech bot.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Nepřehlédnutelné i „neviditelné“
 2. Měkce po tvrdém povrchu
 3. Maximalistické boty
 4. Shrnutí, plusy a mínusy:
  1. Boty Mizuno Wave Enigma jsou podle mých zjištění vhodné pro:
  2. plusy
  3. mínusy

I když je každé hodnocení vždy subjektivní, snažil jsem se boty posuzovat co nejobjektivněji, tj. v mnoha různých situacích (počasí, povrch a sklon trati, rychlost běhu, vlastní nálady, atd.). Za jistou výhodu považuji z tohoto pohledu svoji profesi učitele, který by se z principu měl vždy snažit o spravedlivé a nezaujaté hodnocení.

Testování nezačalo právě nejšťastněji. Obdržel jsem sice správnou velikost bot, udanou na základě předchozího úspěšného používání Mizuno Wave Rider, ale zjistil jsem, že nový model je těsnější a ve výsledku tedy nejméně o půl čísla „menší“. Ihned mi byla umožněna výměna za boty o číslo větší, čímž se problém vyřešil; tato moje zkušenost by však mohla být užitečná těm, kdo si boty kupují pouze přes internet (tedy bez reálného vyzkoušení).

Nepřehlédnutelné i „neviditelné“

Tím nejpodstatnějším u běžeckých bot je samozřejmě to, jak se v nich běhá, tedy jak splňují svůj praktický účel. Musím se ale přiznat, že u nového modelu Mizuno mě – asi vůbec poprvé, neboť dosud jsem tomuto aspektu bot nevěnoval prakticky žádnou pozornost – zaujal jeho design. Boty působí tajemně a svůdně (název Enigma jistě není náhodný), černé provedení s „ohnivými" prvky vyvolává lehce démonický dojem. Odhaduji, že se tím firmě Mizuno podaří upoutat pozornost všech, pro něž je design oblečení a obutí důležitou součástí jejich identity. A o tom, že se běhání stalo módním trendem, dnes již nikdo nepochybuje...

Díky originálnímu designu jsou nová Mizuna skutečně nepřehlédnutelná, a to nejméně v dvojím významu. Jednak pro běžce samotného, neboť jej doma pohled na tyto vyzývavé boty přímo vybízí k běhání, jednak – a to z hlediska bezpečnosti při večerním běhání – pro řidiče protijedoucích či předjíždějících automobilů. Zlatožluté reflexní prvky jsou totiž na botě umístěny opravdu ze všech stran (na špičce, na jazyku, na patě, na obou stranách), což je pro podzimní a zimní výběhy v šeru a ve tmě mimořádně důležité.

Teprve po několikátém „testovacím tréninku" jsem si uvědomil zajímavý paradox: při samotném běhu jsou pro mě jinak nepřehlédnutelné Wave Enigma jakoby neviditelné. Je to zřejmě zčásti důsledek převažující černé barvy, která při běhu po silnici periferně téměř splývá s asfaltem. Tím mě – na rozdíl od bot bílých či křiklavě barevných – tyto boty zbytečně nerozptylují a neodvádějí od klidného a soustředěného běhu.

Nová Mizuna však pro mě byla při běhu „neviditelná" i pocitově. Myslím tím to, že boty jsou velmi příjemné a pohodlné, na noze dobře sedí a přizpůsobí se jejímu tvaru, takže o nich běžec jakoby neví. Nejsem žádný odborník na textilní materiály, v tomto případě bych však pochválil přední stretchovou část boty: výborně přilne k nártu a prstům, ale nevytahá se a nezpůsobí tak nežádoucí „bačkůrkovitost" boty (toto souvisí s prvotním pocitem těsnosti u dosavadní velikosti bot, zmíněném v úvodu).

obrázek

Měkce po tvrdém povrchu

Novinkou modelu Wave Enigma je to, že paralelní vlna je umístěna po celé délce mezipodešve, tedy až k přední části chodidla. V důsledku toho je, jak mohu potvrdit, odpružení opravdu skvělé. Boty tak umožňují nejenom plynulý a komfortní běh, ale také významně chrání opěrnou soustavu, především pak nosné klouby dolních končetin – zjednodušeně řečeno z nich nebolí kolena, kyčle a záda. To jistě ocení především těžší běžci s váhou okolo devadesáti kilogramů; ti také „mizunovskou" vlnu více využijí (analogicky: těžší gymnasta také využije pérování odrazového můstku více, než lehčí).

Protože vážím méně (cca 75kg), snažil v rámci testování „dostat" ze zkoušených bot maximum i různými netypickými způsoby, například záměrně nesprávným krokem, špatnou polohou těla, simulací velké únavy, přehnaným naskakovaným došlapem, atd. Takto jsem dospěl k závěru, že čím více problémů běžec má (styl, váha, únava), tím lépe boty fungují – pruží a perfektně drží. I to je důvodem, proč bych Mizuno Wave Enigma doporučil kromě běžců také běžným triatlonistům, u nichž hraje faktor únavy – a tím pádem zhoršeného běžeckého stylu – po předchozích částech (plavání, kolo) značnou roli.

Boty jsou jednoznačně nejlepší pro běh na asfaltu, vzhledem k systému tlumení ale dobře zvládají i zpevněné, kamenité a štěrkové cesty. Výborně drží i na mokré a zablácené silnici (připisuji to promyšlené kombinaci drážek v podrážce), což se v podzimních podmínkách bude jistě hodit. Předpokládám, že stabilní budou i na zimní, mírně zasněžené silnici.

Uvedená pozitiva ale kompenzuje vyšší hmotnost bot a jejich „chování" v zatáčkách. Přesně jsem je nevážil; prostým porovnáním jsou zcela srovnatelné s goretexovými krosovkami nebo modelem Glide od adidasu, což je ale vzhledem k jejich určení a vybavení pochopitelné. Při prudších změnách směru a v ostrých zatáčkách mi Wave Enigma nefungovaly dobře. Vysvětluji si to tím, že vlnová deska je konstruována pro odvalování kroku v „zado-předním" směru (tj. v přímé ose běhu), a nepovažuji tuto skutečnost za důležitou, neboť za normálních okolností při silničním běhu prudce zatáčíme opravdu zcela výjimečně.

Maximalistické boty

Nová Mizuna chápu z jiného pohledu i jako „slovo do pranice" v souboji technologicky sofistikovaných bot s moderními minimalistickými trendy (běhání na boso či v pětiprsťácích). Osobně jsem jako bývalý sprinter zastáncem střídání různých běžeckých stylů, tedy i různých typů běžeckých bot. A je jasné, že nelze – obzvláště pak na podim a v zimě – běhat pouze „přírodně" a s nášlapem přes přední část chodidla; delší tréninkové běhy a mimoterénní relaxační výběhy je potřeba naopak realizovat ve spolehlivých botách, chránících nás před zraněními a nástrahami přírody, s došlapem velmi mírně přes patu.

Mizuno Enigma tedy doporučuji jako boty „maximalistické“: maximálně luxusní, umožňující maximální komfort běhu a dodávající pocit exkluzivity (což může k běhání „donutit" i nepravidelné běžce). Předpokládanou vysokou cenu bot by pak měla vyvažovat jejich maximální životnost. Tu samozřejmě nelze testovat, ale po dřívějších zkušenostech s Mizuno Wave Rider (stále nejsou „vydupané“, nijak neškvíkají a nevržou) si troufám odhadnout, že životnost v tomto případě opravdu maximální bude.

Shrnutí, plusy a mínusy:

Boty Mizuno Wave Enigma jsou podle mých zjištění vhodné pro:

 • běh na silnici, případně zpevněných cestách
 • běžce s vyšší hmotností (85 až 100kg) a neutrálním došlapem
 • ty, kdo upřednostňují luxusnější a „módnější" modely bot
 • začátečníky s nevytříbeným stylem běhu
 • pokročilé a rekreační běžce (delší běhy – obecná vytrvalost, relaxační běh)
 • triatlonisty

plusy

 • dokonalé odpružení, tlumení dopadů
 • pohodlnost, přizpůsobivost
 • originální design
 • stabilita v mokrých podmínkách

mínusy

 • velikost neodpovídá předchozím modelům
 • plně využitelné pouze pro těžší běžce
 • vyšší hmotnost
 • nestabilita v prudkých zatáčkách
Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
 • přečteno: 28432/27465×
Mizuno Wave Enigma

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků