logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Potní bilance. Kolik vypotíte během tréninku. Kolik byste toho měli vypít, abyste nahradili co vypotíte

Potní bilance. Kolik vypotíte během tréninku. Kolik byste toho měli vypít, abyste nahradili co vypotíte

Pocení je při běhu jev naprosto obvyklý, ostatně většina různých aplikací, které při běhu nebo cvičení používáme, nám ukazují kolik jsme toho vypotili. Na pocení má vliv nejen jak běžíme rychle, jaká je vnější teplota, ale i to, jak jsme unavení, nebo vlhkost vzduchu, což jsou ale informace, které chytré aplikace zatím zohlednit neumí.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Potní bilance
  1. Co všechno má vliv na potní bilanci
  2. Jak při určení potní bilance postupovat
  3. Měření potní bilance krok za krokem
  4. Výpočet potní bilance

Potní bilance

Pokud jste ještě tento pojem neslyšeli, tak vězte, že: Potní bilance je to, kolik potu (vody) vypotíte během své pohybové aktivity.

Co všechno má vliv na potní bilanci

Na to, kolik toho během svého tréninku vypotíte, má vliv:

 1. teplota vzduchu v místě, kde se potíte (trénujete)
 2. vlhkost vzduchu
 3. nadmořská výška
 4. intenzita tréninku
 5. vaše momentální fyzická kondice
 6. vaše momentální zdraví
 7. mocnost vrstvy vašeho oblečení
 8. prodyšnost/funkčnost vašeho oblečení

Jak při určení potní bilance postupovat

Prvním předpokladem úspěchů nebo spíše získání hodnot potní bilance, které vám pak pomohou zkvalitnit váš trénink, úspěšněji splnit novoroční předsevzetí, bude-li jím cíl zhubnout, na Slovensku zchudnout (ale to se nám nejspíše příští rok podaří bez zvláštního úsilí všem), je vytvoření stejných vstupních podmínek. Alespoň ve faktorech, které jste schopni sami ovlivnit, to znamená, před aktem vážení si zaběhnout na velkou i malou stranu a na vlastní trénink se obléci stejně jako při trénincích, v nichž jste prováděli měření v předchozích dnech. Měření byste měli provést alespoň 3x, ale lepší je jej provést aspoň 7x či 10x, pak získáte více vypovídající výsledek a to zejména k proměnlivosti faktorů číslo 4. a 5. Výsledek každého měření si zapište, po skončení posledního měření údaje sečtěte a vydělte počtem dnů, kdy jste měření prováděli.

Pozor: MĚŘENÍ PROVÁDĚJTE ZVLÁŠŤ PRO BĚHÁNÍ VENKU, VE FITKU, ČI V JINÉ NADMOŘSKÉ VÝŠCE.

Měření potní bilance krok za krokem

 1. Před měřením si zaběhněte na malou i na velkou
 2. Zvažte se na spolehlivé váze, nejlépe nazí. Musíte-li se vážit oblečení, zkuste si zajistit, abyste se po tréninku vážili v suchém oblečení (co nejvíce váhově odpovídajícího tomu, v němž jste se vážili před tréninkem a hlavně suchém!).
 3. Trénink si zkuste odběhnout v podmínkách, v nichž běžně trénujete nebo v nichž očekáváte, že proběhne závod.
 4. Připravte si na trénink dostatečné množství nápoje. Pokud jej během tréninku nevypijete celé, zaznamenejte si, kolik jste během tréninku vypili.
 5. Pokud je to možné, zvažte se po doběhnutí ještě před tím, než se vykoupete či osprchujete.

Výpočet potní bilance

Výpočet potní bilance

Pro stanovení ztráty tekutin během běhu vydělte svou hodinovou potní bilanci 6 nebo 4, podle toho, zda je pro vás jednodušší (optimálnější) pít každých 10 či 15 minut. V uvedeném příkladě by měl běžec pro uhrazení 666 ml, které během tréninku vypotil, vypít každých 10 minut 111 ml, nebo 166 ml, každých 15 minut, nápoje. V podstatě jde o to, abyste věděli, vzhledem k panujícím vnějším podmínkám, kolik tekutin byste měli v daných časových úsecích vypít, aby byl váš organizmus v každou chvíli optimálně zavodněn.

Miloš Škorpil foto
Potní bilance. Kolik vypotíte během tréninku. Kolik byste toho měli vypít, abyste nahradili co vypotíte

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (24 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

pyjár | 12. 12. 2011 17.16 hod. | 88.100.162.xx
ahoj hurvajs,
jak je to s pitím před raním tréninkem? to vstanu, vypiju cca 2dl, vyčůrám se, dám si studenou sprchu na probrání, osuším se, vypiju cca 1dl obléknu se a jdu běhat.
mám dělat něco jinak?
adios

tomaz | 12. 12. 2011 10.07 hod. | 193.179.186.xx
Pitný režim je vhodné dodržovat, na druhou stranu, ale si neodpustím doplnění. S každým gramem glykogenu se ze svalů uvolňují cca 3g vody a tuhle vodu rozhodně pitím během výkonu nelze doplnit, přitom ale tvoří nezanedbatelné procento vypocených tekutin. Proto snaha o vypití stejného množství vody jako je ztráta tělesné váhy mi přijde jako nevhodná a v extrémních případech i škodlivá (Hyponatremie).

fotoMiloš Škorpil: Tomaz, díky za doplnění, bohužel problémemem jsou spíše případy dehydratace než přepití, i když samozřejmě i k nim dochází.

ll | 12. 12. 2011 8.14 hod. | 90.180.58.xxx
a ja si naivne myslel že je to všechno sádlo nebo v horšim případě glykogen :((

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics143
Brooks20
Inov-860
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB23
Nike63
Salming382
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers10
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

 • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
 • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
 • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
 • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
 • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků