logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá

Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá

Mezi lidmi obecně převládá jeden mýtus – řídnou-li ti kosti, je to proto, že máš málo vápníku. Kdyby to bylo takto jednoduché, bylo by snadné se tohoto neduhu zbavit, stačilo by si zakoupit v lékárně vápník a ten si pravidelně přidávat do naší stravy. Mnoho lidí to takto dělá a ono se nic neděje, tedy děje, ale ne tak, jak by si dotyční přáli. Děje se to, že jejich kosti si vesele řídnou dál, a přes veškerou snahu ho svému tělu dodávat, on někde mizí, jak voda v ponorné řece.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 18.8.2009

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Proč není vápník v kostech
  1. Proč ten vápník nezpevňuje naše kosti, když ho tolik konzumujeme?
  2. Chceme-li mít zdravou, pevnou kostru, je potřeba se hýbat!
  3. Menopauza a její důsledky na stav kostí – estrogen
  4. Máme vůbec šanci s tím něco dělat?
  5. Přírodní zdroje vápníku

Proč není vápník v kostech

Proč ten vápník nezpevňuje naše kosti, když ho tolik konzumujeme?

Ten vápník si nedělá svou práci, protože:

 1. se nehýbeme
 2. chybí nám vitamín D
 3. chybí nám vitamín C
 4. chybí nám vitamín K
 5. chybí nám bór
 6. chybí nám přírodní rostlinné tuky
 7. chybí nám lecitin
 8. je v nás příliš fosforu

Chceme-li mít zdravou, pevnou kostru, je potřeba se hýbat!

Co to znamená? Znamená to to, že se můžete ládovat vápníkem jak chcete, ale pokud k tomu nepřidáte pohyb, je to stejné, jako když jste si nevzali nic. Tedy stejné to není, ale naopak nám to může velmi uškodit.

Každý krok, který uděláte, vyvolává na vaši kostru tlak. Pokud se snažíte šetřit každým krokem, protože vás bolí nohy – neděláte dobře. Nohy vás bolí hlavně proto – tedy pokud nejste vážně nemocní, že je nenecháte dělat jejich práci – chodit, běhat, skákat, plavat, prostě se hýbat. Stejné je to s ostatními částmi vašeho těla. Tak jako vaší nečinností atrofují – slábnou svaly, slábnou a měknou vaše kosti.

Pokud si už od mládí nechcete stěžovat, že vás vaše tělo neunese, že to máte geneticky dané – to se může samozřejmě taky stát, ale těch případů není zas tak moc, spíš je ta genetika v tom, že vaši rodiče se taky moc nehýbali a tak trpíte stejnými problémy jako oni – ne však vlivem genetiky, ale špatného životního stylu. Že jsem se do vás dnes obul? Máte pravdu, ale jak se říká na hrubý patel, hrubá záplata a na tvrdé a silné kosti jen pohyb!

Na to, aby se vaše kostra zdárně rozvíjela, nemusíte strávit tělesnými cvičeními hodiny, úplně postačí obden půlhodinka. Pokud to bude každý den a hodinka, tím lépe. Ale jak říkám, půlhodinka obden taky dobrá.

Nejlepší pro naše tělo je střídání pohybových aktivit, takže jeden den si zaběhejte nebo rychle projděte, druhý den zaplavte, třetí zacvičte s lehkými činkami, zacvičte aerobik, zajezděte na kole či na spinningu, zacvičte jógu či cokoliv jiného vás napadne nebo se vám líbí. Čtvrtý den si zase zaběhejte nebo dejte chůzi a tak pořád dokolečka dokola.

Že na to nemáte čas? Nebojte se, začněte s 20 minutami té které aktivity, vydržte to tři týdny a pak sami uvidíte, že vás to chytne a nalézt čas na prodloužení svých výletů do říše pohybu už pro vás nebude problém. Vaše kosti to také ocení a začnou sílit. To, že to poznáte i na postavě, že se přestanete zadýchávat do schodů, budete se méně potit, už budou jen další bonusy navíc.

Výzkumy ve světě prokázaly, že už pouhopouhé tříminutové cvičení výrazně oživí látkovou výměnu v kostech.

Menopauza a její důsledky na stav kostí – estrogen

Během menopauzy a po ní ztrácejí ženy stále více schopnost produkovat estrogen. Estrogen zabraňuje úbytku kostní hmoty a má vliv na zabudování vápníku do kostí. Estrogen je také hlídačem produkce dalšího hormonu – kalcitoninu, který se stará o to, aby v kostech neubýval vápník.

Po poslední menstruaci ztrácejí ženy s přibývajícím věkem při ranním močení stále více vápníku. Bohužel svými stravovacími návyky si většina z nich vše ještě zhoršuje. Úbytku kostní hmoty nepomůže ani to, když jej budou řešit jen doplňováním vápníku. Je běžné, že ženy ztratí po menopauze až polovinu své kostní hmoty – v tomto případě už mluví lékaři o ostereoporóze. Problém žen s kostmi po menopauze zvyšuje i to, že jejich organizmus tvoří v kožních buňkách méně vitamínu D. Tento problém se netýká jen žen, ale též mužů. Se zvyšujícím s věkem lidské tělo ztrácí schopnost přeměňovat vitamín D do jeho biologicky aktivní formy.

Po menopauze nepřestávají nadledvinky produkovat estrogen, potřebují však od žen, aby jim poskytly odpovídající výživu. Potřebují, abyste je dobře živily, abyste jim poskytly potraviny bohaté na přírodní rostlinné tuky, což splňují třeba celozrnné výrobky, semena, ořechy, avokádo nebo soja-lecithin.

Máme vůbec šanci s tím něco dělat?

MÁME!

 • první z šancí je jíst více ovoce bohatého na vitamín C. Vitamín C aktivuje schopnost pronikání vápníku do kostí.
 • druhou je BÓR – jeden z významných stopových prvků, který je obsažen v zelenině, ovoci a ořechách, ten brzdí vylučování vápníku do ranní moči.
 • třetí pak větší konzumace sýrů, mléka, jogurtů a tvarohu.
 • čtvrtou šancí je více pobytu na denním světle, protože naše tělo ve vyšším věku doslova lační po vitamínu D.
 • pátou šancí a rozhodně ne tou nejméně důležitou je cvičení a sport, když ho budete provádět na denním světle, zabijete tím dvě mouchy jednou ranou, navíc sobě, svému zdraví, své kondici nesmírně pomůžete!

Přírodní zdroje vápníku

1 š. – 1 šálek

Potravina Množství Vápník v (mg)
ovesná mouka 1 š. 19
čočka 1 š. 38
quinoa (druh merlíku) 1 š. 102
tuřín 1 š. 102
listy pampelišky 1 š. 147
listy hořčice 1 š. 152
pečené fazole 1 š. 154
sezamové semeno – suché 2 polévkové lžíce 176
třtinový cukr – melasa 1 polévková lžíce 176
kapusta 1 š. 179
listy tuřínu 1 š. 249
lískové ořechy – suché 1 š. 254
sojové boby zelené 1 š. 261
fíky – sušené 10 ks 269
plnotučné mléko 1 š. 290
semaena laskavce 1 š. 298
odstředěné mléko 1 š. 301
karobová moučka 1 š. 358
merlík bílý 1 š. 464

Pokud chcete vědět, jak v našem těle vápník funguje, co všechno ovlivňuje a co naopak ovlivňuje jeho množství a vstřebávání v našem těle, tak se chvíli protáhněte, proběhněte, zacvičte si a pak si klikněte na článek Co to je kost, jak se tvoří a jak jí náš životní styl moří

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Lucie | 7. 11. 2018 9.43 hod. | 90.177.77.xx
Já měla velké obtíže s ukládáním vápníku do kostí, chodila jsem na různé terapie, měla docela časté bolesti a zlomeniny, takže jsem se vzdala sportu.Pak mi můj ortoped dal radu, abych si pořídila vitamin K2, že ten pomáhá směřovat vápník právě do kostí a ne ukládání do měkkých tkání a i cév.Nakonec jsem si koupila K2 SOLO od Biominu, a zatím jsem spokojená.Dá se sehnat běžně v lékárně, ale já kupuji přes internet, vyjde to o něco levněji.

Jana | 27. 9. 2018 11.20 hod. | 90.177.77.xx
Ano, vápník je důležý prvek v našem těle.Mívala jsem ho málo a často na to doplácela.I přes to, že jsem jedla hodně mléčných výrobků se můj stav moc nelepšil.Jen podotknu, že jsem tím trpěla od dětství.Před plánovaným otěhotněním jsem to musela řešit s lékařkou.Na trhu jsem objevila skvělý výrobek od Biomunu, je to výrobce léčiv, takže doplnky stravy umí vyrábět kvalitní.OVO Vital beru jen jednou denně a jsem na správné hladině kalcia.Je to přírodní minerální doplněk stravy, nic škodlivého.Navíc má tu výhodu, že se může brát i při onemocnění celiakií, takže za sebe doporučuju.

Jiřina | 25. 11. 2017 21.10 hod. | 83.240.61.xx
Vápník je pro kosti neskutečně důležitý, proto je třeba dbát na jeho stálou hladinu, případně doplňovat!

tomas sklenka | 26. 8. 2017 21.54 hod. | 176.74.128.xx
Proc, to absolutne nechapu, proc bych mel brat neco umeleho, jeste se spoustou jedovatych aditiv, kdyz to muzu mit v prirodni zive forme s vitaminy a enzymy, to je ta spicka ledovce, ktera opravuje porusene tkane, ne jedovate mrtvoly...

Olina | 23. 8. 2017 13.17 hod. | 151.237.225.xx
Já bych se vůbec nebránila nějakému vhodnému doplňku stravy...

tomas sklenka | 15. 7. 2017 20.25 hod. | 176.74.128.xx
Dobre jste zpracovani systemem,mak ma napr.10krat vice vapniku nez kravske mleko,dale vsechny druhy orechu,ruku na srdce,kolik jich snime, neni to lepsi jak umele jedy???

Veronika Kutlákvá | 15. 7. 2017 16.21 hod. | 78.102.206.xx
Já taky nevím, o co jde :/ z potrvain se vápník samozřejmě dá získat, ale je to běh na dlouho trať, takže z dlouhodobého hlediska uritě doplňovat pomocí potravin, ale pokud je nedostatek vápníku v těle, tak šumivky jsou dobré řešení.

Kamila | 22. 4. 2017 13.55 hod. | 78.102.206.xx
Tak asi nebudou tak uplne spatne, kdyz je lekari doporucuji, ne?

tomas sklenka | 20. 3. 2017 16.48 hod. | 176.74.128.xx
tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace chuti, pojiva,konzervanty,regulatory kyselosti,protispekave latky a dalsi aditiva...zas a zas,lekar predepise,lekarna vyda a Ty to zaplatis,dobra reklama a byznys, ovoce,zelina,orisky,obiloviny,lusteniny -maji tolik vapniku az oci prechazeji a v prirodni/pokud je v syrovem stavu/ zive forme,jeste navic nabite enzymy a zdravi prospesnymi fytochemikaliemi k prasknuti.

Lili | 18. 3. 2017 13.10 hod. | 78.102.206.xx
Mě vápník hodně chyběl...Nebyla jsem schopná ho do těla dostat z přirozených zdrojů...Doktor mi doporučil jeho doplnění formou tablet...V lékárně jsem si pak koupila maxi kalz :) Šumivky, které i dobře chutnají!

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků