logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Boty, styl, životní úroveň, naše tvrdohlavost a nevůle být si prospěšní – kdo je více na vině tomu, že jsme zranění a bolaví

Boty, styl, životní úroveň, naše tvrdohlavost a nevůle být si prospěšní – kdo je více na vině tomu, že jsme zranění a bolaví

Možná si ještě vzpomenete. V loňském roce po vzedmutí se vlny: Minimalismus je to, oč tu běží, jsme oslovili firmy vyrábějící běžeckou obuv, aby nás i vás zpravily o tom, jaká že je vlastně jejich filozofie, jejich přístup k tomu, aby jejich produkty pomáhaly se lidem hýbat a to tak, že zdravě. Otázka tehdy zněla: Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Otázka: Běhat v minimalistických botách či zůstat věrný těm klasickým – technickým, zůstává
  2. Otázka: Běžecký styl – má smysl se jím vůbec zabývat?
  3. Otázka: Má současná životní úroveň vliv na naše zdraví?

Čas oponou trhnul a začíná nám nová běžecká sezóna. Přihlásit se na Hervis ½maraton Praha už můžete maximálně jen tím, že podpoříte některou z charitativních organizací, nebo tím, že budete mít kliku, protože někdo jiný bude mít pech a nebude moci nakonec běžet.

Otázka: Běhat v minimalistických botách či zůstat věrný těm klasickým – technickým, zůstává

Tedy zůstala by, kdyby technologie používané při výrobě běžecké obuvi nezaznamenaly takový převrat. Skoro by se dalo parafrázovat s dalším oblíbeným tématem těchto dní, s tématem Zhubněte do plavek. Nějak nám totiž všechny značky zeštíhlely (zmenšily rozdíl mezi výškou paty a špičky boty) a zlehčily.

Otázka: Běžecký styl – má smysl se jím vůbec zabývat?

Což je super, protože teď už je daleko snazší naučit lidi Správný běžecký styl, což je zase moje parketa. Bohužel, tedy pro mě bohudík, ostatní hráči na trhu ještě stále nepochopili, že běhat neumí každý, a že i když každý běháme od malička – minimálně za holkama nebo za klukama, tak že i běh, stejně jako třeba plavání, jízda na kole, golf…, aby to bylo pro tělo zdravé, je třeba se naučit.

Otázka: Má současná životní úroveň vliv na naše zdraví?

Vezmu-li to v obecné rovině, tak zcela určitě, už jenom tím, že současný člověk se stále za něčím žene, a že se žene do záhuby, zjistí až ve chvíli, kdy se mu v křeči začnou kroutit ústa. Velmi mě pobavil komentář Michala Ch k článku: Dopink, drogy – je omezováním osobních svobod, když oddíl, či organizace kontroluje, zda ten, koho platí, je čistý?, v němž píše: Bránil bych se rychlých soudů, pokud se jedná o doping, nic není černo-bílé, např.: „Ve smyslu tohoto článku a dopingových kontrol jsou sportovci „v zaměstnání“24 hodin denně, 365 dní v roce. Největšími konzumenty anabolických steroidů v USA jsou manažeři, finančníci apod., z důvodů, aby víc vydrželi a hlavně, aby líp vypadali (protože na sport rozhodně čas nemají), což jim přináší lepší výsledky v zaměstnání a nikdo je za to nestíhá, spíš naopak. Při dnešní citlivosti metod zjišťování látek a současné zamořenosti prostředí (vody, potravin...), jste si jisti, že bychom prošli dopingovou kontrolou? V potírání dopingu existují obrovské rozdíly mezi jednotlivými sporty, sportovci a spíš jde o boj finančních skupin a sponzorů, než o snahy o čistý sport. I ten nejlepší doping z nikoho sám o sobě mistra neudělá“. Odpověděl bych otázkou: „Víš, kdo je nejohroženější profesní skupinou?" Věřím, že čtenáři Běžecké školy by vesměs odpověděli správně – manažeři.

Ano, Michal má určitě pravdu. Nic není černé a nic není bílé. Nakonec on si nás život vždycky poddá, pokud se snažíme jej nějak přechytračit, třeba už tím, že do sebe něco sypeme, abychom vydrželi „všechno“. Blbý na tom je, že nikdo všechno nevydrží. Pro ty, co si myslí, že se dá vše a každý přechytračit, mám otázku: „S čím v životě nejdál doběhnete? S chytrostí? Se selským rozumem? S  životními zkušenostmi?“

Tady už se dostávám na pole tvrdohlavosti a nevůle si přiznat, že prostě člověk je taky jen „člověk“, tedy živočich, který má své limity, které ani s využitím všech možných podpůrných prostředků (v tomto případě míním podpůrnými prostředky nejen to, co je za ně běžně považováno, ale všechny výdobytky civilizace).

Abych to zakončil optimisticky. Jasně – člověk je schopný překonat sám sebe, ale rozhodně toho nedosáhne tím, že zvolí tu nejsnadnější cestu. Vždy tomu musí něco obětovat, ponejvíce spousty cíleného úsilí, času a fištrónu (pozor, neplést si s chytrostí!).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas88
Asics121
Brooks17
Inov-852
Icebug5
Hoka One22
Mizuno52
Newton5
NB21
Nike55
Salming348
Salomon40
Scott2
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce45
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků