logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maraton léčí fobie

Maraton léčí fobie

Skoro každý z nás trpí nějakou fobií, tedy bezdůvodným strachem z určité věci nebo situace. Běžnými léčebnými způsoby se tyto poruchy odstraňují velmi obtížně, nebo se nedají vyléčit vůbec.

Účinné řešení však bylo konečně nalezeno! Světově uznávaný psycholog, psychiatr a běžec Dr.Rabbit vědeckým pozorováním i vlastní praxí zjistil, že tělesné příznaky fobií jsou stejné jako fyziologické projevy při běhu: zrychlený puls, bušení srdce, sucho v ústech, obtížné dýchání, chvění se a neklid, víření v břiše, a řada dalších. Na základě toho usoudil, že běhání proto může různé fobie léčit.

K tomu pak Dr.Rabbit geniálně připojil rozhodující tezi: jakýkoli podivný strach (fobie) musí být v rámci invazivně-impresivní terapie definitivně ukončen velmi silným běžeckým zážitkem. Jako ideální léčebnou proceduru stanovil masový maratonský závod v libovolném velkoměstě – v našem případě tedy Pražský mezinárodní maraton.

Trpíte klaustrobií? Po sevření v davu, které zažijete v předstartovním koridoru, pro vás jízda ve výtahu nebo v tunelu bude už navždy úplné pošušňáníčko. No a tím, že se stanete součástí obrovského hada maratonců, se natrvalo zbavíte své – jinak údajně nevyléčitelné – ofidiofobie. Krajta nebo hroznýš vám po PIMu budou připadat jako žížalky a vsadím se, že si brzy aspoň jeden pořádný exemplář pořídíte domů.

PIM zaručeně odstraňuje také xenofobii. Brazilské tanečnice a tanečníci vás ze strachu z cizinců vyléčí dokonce ještě dříve, než vyběhnete, a jejich úspěšné dílo pak dokonají jihoevropští fanoušci podél trati. Nejen že se už Italů či Španělů nebudete bát, ale možná si s nimi i poprvé v životě kamarádsky poklábosíte. Jejich fandění je totiž absolutně neodolatelné a samo vás donutí u nich na chvilku zastavit.

Pražský mezinárodní maraton je lék opravdu universální; jednou provždy zatočí třeba i s agorafobií, dromofobií, či hypnofobií. V případě prvních dvou okamžitě po tom, co prožijete při běhu v pražských ulicích, zapomenete na svůj nevysvětlitelný strach z náměstí a bulvárů. Následně vás už napořád přestane obtěžovat i obávaná hypnofobie (strach ze spánku), neboť po maratonu budete spinkat jako neviňátko.

Asi nejznámější, a zřejmě i nejrozšířenější fobií – jak snadno můžete zjistit mezi svými příbuznými či známými – je arachnofobie (někteří dokonce kvůli ní nehrají tenis, aby nebyli v turnajovém pavouku). A jak spolu souvisí pavouci a PIM? Velmi úzce: váš panický strach z pavouků totiž zcela pomine na pomaratonské afterparty v Celetné, ve známé krčmě U pavouka.

Ano. Restaurace těla i ducha v dobré restauraci je velmi důležitá, řekl bych přímo nezbytná pozávodní činnost. Obzvláště jste-li prvomaratonci. Protože pak při ní můžete po úspěšně zvládnuté premiéře barvitě líčit stejně „postiženým“, jak jste překonali svoji dosavadní silnou maratonofobii!

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 8098/7949×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Nerudný týpek | 25. 2. 2012 8.26 hod. | 88.101.112.xxx
Pozor, pozor, pozor, ing. Králik změnil identitu, zřejmě jej uhání nějaká ramlice, od nynějška vystupuje pod jménem Dr. Rabbit.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas95
Asics133
Brooks19
Inov-856
Icebug5
Hoka One24
Mizuno58
Newton5
NB22
Nike61
Salming365
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků