logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Obhajoba pro Kocourka, premiéra Schorné, vynikající Sekyrová

Obhajoba pro Kocourka, premiéra Schorné, vynikající Sekyrová

Hlavní kategorie letošního MČR v přespolním běhu vyhráli Milan Kocourek, pro něhož to byl již pátý titul v kariéře, a premiérově Pavla Matyášová Schorná. Na vynikajícím třetím místě skončila Ivana Sekyrová, která závod běžela z plného tréninku na nominační maraton pro olympijské hry v Londýně. Ivano, velká gratulace.

Historicky čtyřicátý republikový šampionát v přespolním běhu uspořádal ACCC Horažďovice na tratích, které splňují parametry pro vrcholné mezinárodní akce. A protože vedle špičkových podmínek uvítalo rekordní počet závodníků i příznivé počasí, bylo zaděláno na opravdu vydařená klání nejlepších tuzemských běžců.

Hlavní závod vytrvalců byl jasnou záležitostí favorizovaného Milana Kocourka z AK Kroměříž, který se od druhého kola odpoutal od svých soupeřů a do cíle svůj náskok v podstatě jen navyšoval. Získal tak svůj už pátý republikový titul v přespolním běhu a v historických statistikách se zařadil po bok Vladimíra Dudy na druhé místo. K „rekordmanovi" v počtu vítězství, Vlastimilu Zwiefelhoferovi, zbývají letos pětadvacetiletému běžci již jen dvě výhry. „Bylo ideální počasí na rychlý závod, trať krásná, dalo se běžet samostatně“, hodnotil Kocourek, jehož dnešní prioritou bylo vybojovat si nominaci na ME v krosu, kde by chtěl minimálně zopakovat loňskou 18. příčku. „Oslavu žádnou nechystám, jedu se domů zabalit a pak vyrážím na soustředění do Maroka“, sdělil své plány na nejbližší období, v němž by měl vypilovat formu na letní sezonu, ve které by mj. chtěl na trati 10000 m útočit na limit pro mistrovství Evropy.

Druhou příčku se ztrátou necelé půlminuty na svého oddílového kolegu Kocourka obsadil taktéž s přehledem Jan Kreisinger. „Bylo to hodně náročné, moc mi to nesedlo. Zdolat šestkrát místní výběh mi dalo dost zabrat. Na Milana jsem neměl, chyběly mi síly“, přiznal v cíli. Třetí příčku si v závěrečné fázi závodu vybojoval Jakub Bajza a zajistil tak AK Kroměříž kompletní obsazení stupňů vítězů. Čtvrtý doběhl orientační běžec Jan Procházka v barvách Olympu Praha, pátý byl Václav Janoušek ze Spartaku Praha 4. Vloni bronzový Tomáš Dlabaja (Olymp Praha) dokončil jako sedmý za Jiřím Homoláčem z Univerzity Brno.

Startovní pole ženského závodu bylo nebývalé svým počtem (44 běžkyň), ale i kvalitou. Sešly se v něm různorodé typy závodnic od klasických vytrvalkyň, přes vrchařky, orientační běžkyně až po středotraťařky a bylo velmi zajímavé sledovat, jak si která s velmi kvalitně připravenou, ale ne úplně snadnou tratí o délce 6300 m poradí. O tempo se od počátku starala především Ivana Sekyrová z AK Sokolov, která si postupně vybudovala i slibný náskok na skupinu pronásledovatelek. Jenže ty se nevzdávaly, což platilo především o vrchařské specialistce Pavle Matyášové-Schorné z Maratonstvu Úpice, která s náběhem do posledního, cca 1550 m dlouhého okruhu začala Sekyrovou stahovat. V posledním stoupání se před ní dostala a svou pozici udržela až do cíle, ačkoliv na ni v závěru razantně útočila Monika Preibischová (AC Mariánské Lázně). Tři sekundy za touto dvojicí doběhla Sekyrová a vysloužila si tak bronz. „Vítězství jsem vůbec nečekala. Před závodem jsem si říkala, že vzhledem ke konkurenci, co se tu sešla, bude úspěchem umístění do desátého místa. Aspoň jsem ostatním ukázala, že my vrchařky běhat umíme“, pochvalovala si po doběhu Matyášová-Schorná, čtvrtá žena individuálního závodu na loňském MS a největší strůjkyně stříbrné medaile pro české družstvo vrchařek. Spokojená byla i stříbrná Preibischová, která si oproti loňsku polepšila o jednu pozici: „Chtěla jsem sice vyhrát, ale takových nás tady bylo plno. Také jsem nemusela mít ani medaili. Holky to rozběhly velmi rychle, byl to dobrý závod." Ve svém hodnocení se shodla i se Sekyrovou, která závod brala jen jako součást přípravy na dubnový maraton v Rotterdamu, kde by se chtěla pokusit o maratonský limit na olympijské hry. „Naběhala jsem v poslední době takových kilometrů jako nikdy v životě, a tak jsem tady od sebe nic nečekala, ale byla jsem mile překvapená. Běželo se mi suprově“, těšilo zkušenou běžeckou univerzálku.

A jak to dopadlo na dalších pozicích? Čtvrtá doběhla Květoslava Pecková ze Sokola SG Plzeň-Petřín, až za ní se pak v cíli objevila loňská šampionka Lucie Sekanová. Rodačka z nedaleké Střelskohoštické Lhoty a úspěšná mílařka Dana Šatrová obsadila sedmou příčku za brněnskou Michaelou Šaršonovou.

Závod mílařů zakončil strhující souboj o prvenství, v němž o metu nejvyšší bojovali desítky metrů rameno na rameni tréninkoví parťáci z Nového Města na Moravě Lukáš Kourek a Petr Vitner. Ten byl nakonec v cíli o pověstný chlup dříve a mohl slavit zisk mistrovského titulu: „Byl to hodně těžký závod, velká palba. S Lukášem se velmi dobře známe, víme toho o sobě hodně a chtěli jsme zopakovat loňský výsledek, kdy jsme také obsadili první dvě příčky. Jen tentokrát to je v opačném pořadí“, svěřoval se Vittner po doběhu se svými pocity. „Lukáš minulý týden prodělal virózu, já oproti němu neměl žádný tréninkový výpadek. Párkrát mi na několik metrů utekl, ale vždy jsem ho dokázal stáhnout třeba tím, že jsem lépe vyběhl některou ze zatáček. V závěru se mi pokusil nastoupit možná až příliš brzo a já ještě stihl zareagovat“, dodal vítězný Vittner. Bronz si v závěrečné fázi závodu vybojoval liberecký David Kučera.

A kdo vyhrál zbývající kategorie? Juniorkám s velkým náskokem vládla Lada Nováková z Jiskry Havlíčkův Brod, jejímž snem je probojovat se v letošní sezoně na ME v krosu, mezi juniory uplatnil svůj rychlý závěr vítkovický mílař Radek Karnufek. V kategorii dorostenek neměla za absence své sestry Elišky rovnocennou soupeřku všestranná Anežka Drahotová z USK Praha, klání stejně starých chlapců v závěru pro sebe rozhodl liberecký Martin Rejman. Pohledné závody byly k vidění i v podání žákovských kategorií. Jejich vítězové? Natálie KolajováMadik Safariev mezi těmi staršími a Ondřej ChloupekPetra Čerenková mezi těmi nejpozději narozenými.

Převzato z www.atletika.cz, kde též najdete podrobnější výsledky celého MČR 2012 v přespolním běhu.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas102
Asics148
Brooks21
Inov-861
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton6
NB24
Nike65
Salming386
Salomon44
Scott3
Vibram Fivefingers10
Vivobarefoot7
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce51
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků