logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli

21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli

21 rad na cestu, aby vám kilometry půlmaratonu ubíhaly pod nohama jak voda při jarním tání. 21 kilometrů je půlka maratonu. Bylo řečeno: „Jen si nemysli, že když jsi zaběhl půlmaraton, že jsi na poloviční cestě k maratonu!" To by mohlo svádět k domněnce, že zaběhnout půlmaraton je vlastně snadné. Mohu vás ujistit, že PŮLMARATON NENÍ SNADNÝ, už proto, že jej většina lidí podcení a pak v cíli, někdy už daleko před ním, poznává svůj omyl.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 25.3.2012

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. 21 nakopnutí
  1. Nakopnutí 1. – půlmaraton není 5 ani 10, ale 21,097 kilometru
  2. Nakopnutí 2. – při prvním startu na půlmaratonu kašlete na rekordy a běžte raději s vodičem
  3. Nakopnutí 3. – rozcvičení – rozklusání před závodem
  4. Nakopnutí 4. – ale já slyšel, že když se nerozcvičím, nebudu mít dostatek kyslíku pro svaly a pro metabolismus
  5. Nakopnutí 5. – pít či nepít během závodu – a když, tak co?
  6. Nakopnutí 6. – první občerstvovačka je na 5. kilometru! – vezměte si na prvních 5 kilometrů svoje pití!
  7. Nakopnutí 7. – chystáte se běžet na celý vypsaný limit 3 hodin? Pak si vezměte pití i na poslední úsek závodu, tedy na úsek mezi 18 – 21. kilometrem.
  8. Nakopnutí 8. – jíst či nejíst během závodu – a když, tak co?
  9. Nakopnutí 9. – jak se zavodnit, jak se zásobit energií před závodem
  10. Nakopnutí 10. – pro lepší výkon nasaďte červenou řepu
  11. Nakopnutí 11. – Speciální stravování před půlmaratonem – superkompenzační dieta – ano či ne?
  12. Nakopnutí 12. – maratonské nudle
  13. Nakopnutí 13. – jak by se měl vytrvalec stravovat – malé nahlédnutí do kuchyně vytrvalce
  14. Nakopnutí 14. – jak se obléknout na půlmaraton
  15. Nakopnutí 15. – proč je dobré si chránit zátylek, co se stane, když si ho nebudete chránit a jak na to
  16. Nakopnutí 16. – chlapi, nebuďte za geroje a přelepte si bradavky náplastí
  17. Nakopnutí 17. – mazat, mazat, mazat
  18. Nakopnutí 18. – věnujte se jiným aktivitám – relaxujte, zapomeňte, že v sobotu běžíte nějaký závod – ALE
  19. Nakopnutí 19. – domluvte si fan klub a nemluvte o konkrétních cílech
  20. Nakopnutí 20. – připravte si odměnu
  21. Nakopnutí 21. – nezapomeňte si včas vyzvednout startovní číslo a připravit všechny věci, které budete na půlmaraton potřebovat

21 nakopnutí

Každé nakopnutí člověka zabolí, a taky ho dokáže hezky rozdráždit, donutí jej však také zamyslet se nad tím: „Proč on mě vlastně nakop, co jsem udělal“? Zatím jste neudělali nic, ale určitě stojí za to, abyste se zamysleli nad tím, k čemu jste se to vlastně upsali, na co jste se přihlásili, kam se chystáte vřítit. Tak proto se vás pokouším jednadvacetkrát nakopnout ještě před tím, než se postavíte na start půlmaratonu. Pokud vám těch 21 nakopnutí pomůže k tomu, abyste si závod užili a vzpomínali na něj pak jen v dobrém, bude moje nakopávací mise úspěšná a já si pak spokojeně do sebe kopnu pár žejdlíků zrzavého moku.

Nakopnutí 1. – půlmaraton není 5 ani 10, ale 21,097 kilometru

Proč to zdůrazňuji? Protože většina prvoběžců k němu přistupuje stejně, jako by měli běžet 5 či 10 kilometrů, tedy zostra. Když přepálíte 5 či 10, dá se to ještě rozdýchat, ostatně skoro každý tuto vzdálenost již někdy ušel. Když přepálíte půlmaraton a na 5. kilometru zjistíte, že vám jich ještě zbývá 16, a těch 97 metrů dokáže také nejednomu pěkně zamotat hlavu, vloni se o tom přesvědčilo mnoho běžců, když jejich pouť skončila seznámením s tvrdostí cesty, po níž se běží a nebylo to zdaleka jen proto, že by nedostali napít – je to horší.

běžte s vodičem

Nakopnutí 2. – při prvním startu na půlmaratonu kašlete na rekordy a běžte raději s vodičem

Chyba, kterou udělá většina začátečníků půlmaratonců je ta, že poté, co zazní startovní výstřel, vyrazí za splněním svého cíle jako střelení a jejich omyl, že takhle ne, jim dojde až ve chvíli, kdy jim začnou okolo pátého kilometru tuhnout nohy. Hlavně pro ten účel stavíme na závodech pořádaných v rámci Run Czech tour vodiče běžící na určené časy. Při půlmaratonech je to na časy: 1:30, 1:40, 1:50, 2:00, 2:10 a 2:30 hod. Vodiči běží na reálný čas, tedy měli by běžet rovnoměrným tempem, ale hlavně od startu nevypálit. Takže, nejste-li si jisti sami sebou, nebo spíše tím, co s vaší hlavou provede startovní výstřel, tak si ve startovním poli vyhlídněte svého voliče a minimálně těch prvních 5 kilometrů absolvujte s ním, pak už si běžte třeba s pánem bohem, i když by bylo lepší, abyste s ním vydrželi alespoň do nějakého patnáctého kilometru, protože i těch 11 kilometrů, máte-li za sebou již 10, může být děsně dlouhých. Kdo vás a na jaké časy bude letos vodit na Hervis ½ Maratonu Praha se dočtete ve středu.

Nakopnutí 3. – rozcvičení – rozklusání před závodem

Pokud jste již absolvovali před půlmaratónem nějaký běžecký závod, tak jste si jistě všimli, že zkušenější běžci se před jejich startem nejdříve ve velmi volném tempu rozeběhli, i když vám mohlo připadat jako tempo závodní a pak se lehce protáhli. Rozklusání a protažení se před běžeckým závodem a následné protažení a uvolnění ztuhlých svalů, úponů a šlach je určitě věc chvályhodná. Ovšem při závodech, kdy se na startu tísní na 11000 běhuchtivých, naprosto zbytečná, dokonce se nerozpakuji říci škodlivá. Na těchto závodech je potřeba, abyste se zařadili do svého vymezeného startovního koridoru tak 15 – 20 minut před startem a než skutečně vyběhnete, tak veškerý účinek rozcvičení bude ten tam. Navíc při rozcvičení vydáte energii, která vám pak může chybět. Tohle rozcvičení si nechte až na nějaký menší závod, tam má skutečně opodstatnění.

rozcvičení není k ničemu, když stojíte ve frontě na start

Nakopnutí 4. – ale já slyšel, že když se nerozcvičím, nebudu mít dostatek kyslíku pro svaly a pro metabolismus

Chválím, tedy toho, koho toto napadlo při čtení nakopnutí číslo 3., neboť to znamená, že je dobrým žákem Běžecké školy a už leccos na jejích stránkách pochytil. Ostatním dávám důtku!, tedy pokud nejsou dnes na Běžecké škole poprvé, tedy těm taky, protože až dosud byli záškoláky, takže mají u mě taky -. Nyní však vážně. Jak jsme si řekli výše, u závodů s tak vysokými počty startujících na startu je klasické rozcvičení k ničemu, ale rozcvičit, tedy spíše rozeběhnout se, rozdýchat sebe a tělo je nutné. Nepoběžíte-li s vodičem, vyběhněte tak, že poběžíte o 10 – 15 vteřin pomaleji než je tempo, v němž jste připraveni běžet celý půlmaraton, na nějž jste trénovali. Tímto tempem běžte první 2 – 3 kilometry, pak teprve postupně naběhněte na své závodní tempo. Hned teď zapomeňte na výtku: „Ale jak pak splním svůj cíl, když už na 3. kilometru budu mít ztrátu 30 – 45 vteřin?" Odpověď najdete v dalších nakopnutích, teď vám jen řeknu a na tom si trvám, že: „Jestli mě neposlechnete, tak se v cíli nebudete rozčilovat nad ztrátou 30 – 45 vteřin, protože jste poslechli Škorpila, ale vaše ztráta bude mnohem vyšší!“

Nakopnutí 5. – pít či nepít během závodu – a když, tak co?

Pokud jste rychlíci a zvládnete běžet půlmaraton do hodiny třiceti, tak i když na trati honíte každou vteřinu, na občerstvovačce zpomalte, případně přejděte na chvilku do chůze a napijte se v klidu, aby voda nebo ionťák skončily ve vašich útrobách a ne ve vašich očích, uších a nose, tam vám budou k ničemu a ještě na vás půjdou vosy. Vy ostatní se nehrňte na občerstvovačce hned po prvních kelímcích, snažte se na občerstvovačkách rozprostřít po jejich celé délce. V klidu si vezměte svůj kelímek s vybraným nápojem, za chůze vypijte jeho obsah a pak se zase rozeběhněte. Pokud jde o to, co pít, či ionťák nebo vodu, tak pijte, na co jste zvyklí. Pijete-li běžně ionťák, vezměte si ionťák, nemusíte mít strach z jeho namíchání, na každé občerstvovačce dohlíží na správné míchání člověk, který ví, jak to namíchat a proč a ten si už ohlídá, aby byl nápoj namíchán ve správném poměru vody a ostatních komponent. Nejste-li zvyklí pít ionťáky, při závodě s tím nezačínejte a raději si vezměte jen Mattonku, ionťák by vám mohl otočit žaludek, případně byste mohli začít vydávat zvuky OJ, OJ a změnit směr vašeho běhu k budce TOI-TOI.

Nakopnutí 6. – první občerstvovačka je na 5. kilometru! – vezměte si na prvních 5 kilometrů svoje pití!

Co je na tom tak důležitého, že je první občerstvovala na 5. kilometru? Proč to zdůrazňuješ? To je přeci úplně normální, Miloši! Důležité je to, že těch 11000 účastníků Hervis ½Maratonu Praha se na prvních 5 kilometrech sice natáhne, ale ten had bude souvislý – nepřerušovaný. Tím pádem bude pro obsluhu na této občerstvovačce obtížné doplňovat dostatečně rychle kelímky s nápoji, což vloni dosti účastníků řešilo tím, že prostě běželi dál, s tím, že na další občerstvovačku to vydrží. Tam to sice vydrželi, ale jejich organizmus už stačil dehydrovat, což poznali v ostatním průběhu závodu. Proto vám doporučuji, vzít si na prvních 5 kilometrů vlastní vodu, budete mít jistotu, že se napijete včas a později vás nevezme ďas – děs z toho, jak se váš pohyb, v důsledku zahušťování krve, začne zadrhávat, až se zcela zastaví. Jinak oproti loňsku bude rozmístění občerstvovaček resp. osvěžovaček doplněno o jedno místo, takže pak už by o vás mělo být dobře postaráno.

běžecký opasek na pití

Nakopnutí 7. – chystáte se běžet na celý vypsaný limit 3 hodin? Pak si vezměte pití i na poslední úsek závodu, tedy na úsek mezi 18 – 21. kilometrem.

Proč nadělám tolik cavyků kvůli obyčejnému doplňování tekutin? A proč si máte brát, tedy vy pomalejší, sebou pití na ty poslední 3 kilometry, když ještě na 18. kilometru dostanete napít? Nemyslím to tak, že byste měli běžet celý půlmaraton s lahví za pasem, abyste se pak v závěru závodu z ní mohli napít. I když byste aspoň měli jistotu, že budete mít co pít. Jde o to, že na těch předcházejících kilometrech, i když budete na občerstvovačkách pravidelně pít – cca 2 dcl, vypotíte hodně tekutin a poslední 3 kilometry budou dlouhé, tady se většinou dost zpomaluje a ono to trvá a trvá a člověk je čím dál tím víc vysušenější a vysušenější a pak se snadno stane, že se s vámi na posledním kilometru zatočí svět a do cíle nedoběhnete a to by byla škoda, jen kvůli jedné lahvičce vody. Takže jaká je má rada? Na závod se opásejte běžeckým opaskem na pití, viz obrázek (vyrábí řada výrobců a mají různý počet lahviček od 2 do 6, vám postačí klidně s dvěma lahvičkami). Obě klidně vypijte už do 18. kilometru a tam si jednu z nich doplňte, abyste měli jistotu přísunu tekutin i na ty poslední 3 kilometry.

Nakopnutí 8. – jíst či nejíst během závodu – a když, tak co?

Pokud víte, že to dáte do hodiny třiceti, tak během půlmaratonu doplňovat energii nebudete potřebovat. Případně, si pro strýčka příhodu (kdyby vám došlo) vemte do kapsičky 3 datle a ty si vezměte na 5., 10. a 15. kilometru. Vy všichni pomalejší byste měli doplňovat energii již od 5. kilometru a to tak, že na 5. kilometru si vezmete jednu datli či hroznový cukr (dostanete v každé lékárně). POZOR – vše co budete po trati jíst, snězte těsně před občerstvovačkou či osvěžovačkou a na ní hned důkladně zapijte. Důkladně znamená cca 2 dcl.

Nakopnutí 9. – jak se zavodnit, jak se zásobit energií před závodem

Se zavodňováním začněte tak hodinku před vyběhnutím a během té hodinky vypijte cca půl litru vody nebo nějakého iontového nápoje. Pokud jde o energii, tak i přes nervozitu se nasnídejte (běží se v deset, tak snídejte nejpozději před osmou)! Před startem je dobré trošku „zasolit“. Pro ten případ si vezměte do ledvinky či do ruky jednu ampulku

pro lepší výkon si to snažte užít

Nakopnutí 10. – pro lepší výkon nasaďte červenou řepu

Vadí vám, že vám váš tréninkový partner vždy o kousek uteče? Nebo že váš věčný rival při závodech vám vždy, byť o kousek, natrhne triko? Pak si šlehněte šťávu z červené řepy. Vědci z univerzity v Exeteru zjistili, že červená řepa zvyšuje vytrvalost. Zjistili to tak, že jeden týden dávali vybrané skupině lidí půl litru šťávy z červené řepy. Po tomto týdnu absolvovali zátěžový test na rotopedu. Několik týdnů po tom s nimi vědci zopakovali stejný pokus se šťávou z černého rybízu. Výsledkem bylo, že po červené řepě vydrželi v oblasti anaerobního zatížení o 92 vteřin déle než při pokusu s rybízem. To znamenalo zvýšení výkonnosti o celých 16%! Pro srovnání, když si člověk šlehne zakázané EPO, zvýší to jeho výkonnost jen o 7%!
Čím to je způsobeno? Červená řepa obsahuje vysoké procento nitrátu, ten snižuje potřebu kyslíku ve svalech a tím pocitově vnímáte stejné zatížení jako nižší. Při tom nitrát rozšiřuje cévy a tím zvyšuje průtok krve.
POZOR! Každopádně nedoporučuji pít šťávu z červené řepy dlouhodobě, nebo alespoň ne v takovém množství, protože v tom případě by se vám v těle mohly začít tvořit nitrosaminy.

Tip před závodem nebo těžkým tréninkem. Dejte si půl litru šťávy z červené řepy 2,5 hodiny před, mělo by to působit 6 – 7 hodin a budete vítěz. Rozhodně však než nasadíte tento svůj trumf v závodě, tak vyzkoušejte v tréninku, aby se váš trumf neproměnil v plívu. A ještě jedna rada: červená řepa vám pomůže zlepšit výkon, jen když máte natrénováno a to můžete v Běžeckých kroužcích Běžecké školy.

Nakopnutí 11. – Speciální stravování před půlmaratonem – superkompenzační dieta – ano či ne?

Osobně speciální – superkompenzační dietu, sestávající z toho, že 6 dní před závodem zcela vysadíte nebo ve velké míře omezíte ve svém jídelníčku příjem sacharidů – cukrů, nedoporučuji. To omezení trvá 3 dny a pak naopak do sebe tlačíme sacharidy pod tlakem. V podstatě jde o jediné, co nejvíce napumpovat tělo energií ve formě glykogenu. Protože je však třeba i ve dnech, kdy omezíte přísun sacharidů, trénovat, nahradí se vyloučené sacharidy zvýšeným přísunem bílkovin a tuků. Což určitě není špatné, ale. To ale spočívá v tom, že pokud chcete superkompenzační dietu nasadit, měli byste si ji vyzkoušet už během přípravy a ne s ní začít experimentovat až před závodem, kdy už jste beztoho dosti vystresovaní a teď ještě tohle. U „nepřipravených" – těch, co si to nevyzkouší dříve, to dosti často vede k zažívacím a střevním problémům, tím pádem se energií nepředzásobí, ba naopak na startu budou slabí jak moucha. Zkrátka a dobře i stravování se musí trénovat.

Nakopnutí 12. – maratonské nudle

Ale abyste neřekli, tak vám prozradím recept na maratonské, v tomto případě půlmaratonské, nudle, které si můžete dát buď k obědu či večeři před závodem.

Co budete potřebovat:

 • 1/3 hrnku mouky z cizrny
 • 1/2 hrnku studeného mléka
 • 2 hrnky mléka
 • šafrán
 • 1 polévkovou lžíci koriandru
 • 2 polévkové lžíce ovocného cukru
 • 1/8 polévkové lžíce bílého pepře
 • 1/2 kg těstovin
 • 1 hrnek nadrobno nakrájené brokolice
 • 1 hrnek nadrobno nakrájeného květáku

Tak a běžíme vařit:

Nejprve si připravte omáčku. Zamíchejte šafrán, koriandr, ovocný cukr a bílý pepř se dvěma hrnky mléka. Nalijte na rozpálenou pánev a za stálého míchání přiveďte téměř k varu. Pak ztlumte oheň. Postupně přidávejte směs z mouky a půl hrnku mléka, dokud omáčka nezhoustne. Můžete ji ihned podávat k těstovinám, které jste podle návodu na obalu uvařili ve vroucí vodě a zhruba 7 – 10 minut před dovařením přidali brokolici a květák. Pokud chcete omáčku uchovat na později, přelijte ji do misky a míchejte, dokud nevychladne. Pak ji překrytou fólií můžete skladovat v lednici.

Půl/maratonské nudle „se sluší" zapít půllitrem piva. Přispěje to dobrému pocitu i trávení. Poběžíte jako raketa!

Nakopnutí 13. – jak by se měl vytrvalec stravovat – malé nahlédnutí do kuchyně vytrvalce

Jak vypadá jídelníček správného vytrvalce? Záleží na tom, co člověk v přípravě jí, nebo je to jedno? Odpovědi se různí. Někteří tvrdí, že dobrá strava je alfou a omegou úspěchu každého běžce. Já naopak říkám, že člověk, a tím je i běžec, by měl jíst, co mu chutná, jen by to měl konzumovat v přiměřené míře. Ale abyste neřekli, že to jen okecávám, tak vám nabídnu ukázkový jídelníček vytrvalostního běžce. Nikde není psáno, že když se podle něj začnete stravovat, poběží vám to líp. Ale rozhodně tím nic nezkazíte.

Snídaně

 • mladý ječmen (prášek ze šťávy z mladého ječmene rozpuštěný ve 3 dl vody)
 • 200 g müsli s plnotučným mlékem a jogurtem
 • ovoce (banán, jablko, kiwi, hroznové víno)
 • čaj s medem

Svačina

 • celozrnný rohlík se sýrem
 • čerstvá zelenina (např. kedlubna nebo ředkvičky)
 • voda

Oběd

 • polévka (kuřecí s nudlemi, hovězí s kapáním, kulajda, zelňačka, bramboračka)
 • těstoviny s kuřecím masem, brokolicí, květákem

nebo

 • krůtí, kuřecí, pštrosí maso v různých úpravách s bramborem, těstovinami, rýží
 • pizza
 • ryba (nejlépe losos) s bramborem
 • může být i biftek, když si ho „tělo žádá“
 • zeleninový salát (jako hlavní jídlo je ideální zvlášť v letních měsících)

Večeře

 • zeleninový salát se sýrem a chlebem (celozrnným pečivem)
 • toasty se sýrem a salámem, případně šunkou

nebo

 • pokud jste neměli čas na pořádný oběd, dejte si to, co byste jinak obědvali

Celý den je dobré pít hodně vody bez bublinek. Podle potřeby tělu dodávejte minerály, stopové prvky, vitamíny a aminokyseliny.

Tím bychom mohli mít za sebou papů a teď se můžeme konečně věnovat i dalším důležitým věcem, na něž je dobré si před půlmaratonem nebo v jeho průběhu vzpomenout.

Pokud se vám zdá, že je tady o jídle pořád ještě málo, tak vás odkážu na článek Výživa maratonce, platí i pro půlmaraton

Nakopnutí 14. – jak se obléknout na půlmaraton

Dneska se vyhnu tomu, jak byste se měli obléknout v sobotu, neboť praxe je taková a platí to cca tak na 90%, že tak, jak je celý týden před závodem, tak v den závodu určitě nebude. To může při současném počasí znamenat buď to, že v sobotu bude 30 stupňů nad nulou, nebo budeme všichni na startu klepat kosu. Druhá alternativa by byla každopádně lepší, protože během je možné se zahřát, nikoli ochladit.
Ale obecně si připravte na závod oblečení, které máte vyzkoušené, které vás nikde nedře, nikde nešponuje, abyste se v něm cítili dobře. Na hlavu si vezměte nějakou pokrývku, je zcela jedno, zda to bude šátek, čelenka nebo kšiltovka. Pokrývka hlavy vás ochrání před sluníčkem, ale také před tím, aby vám nestékal do očí pot. Bude-li těch 30 nebo bude jasno a sluníčko bude prát do našich hlav, tak je dobré si nějakým způsobem chránit zátylek. To je v podstatě nejchoulostivější místo na těle běžce, dokonce choulostivější než achilovka, ale o tom níže. Na nohy si vezměte ponožky, které máte vyzkoušené, a doporučuji, aby byly pokud možno co nejvíce elastické, také z funkčního materiálu. Lépe budou odvádět pot, lépe obepnou vaší nohu a nedělají hrudky jako bavlněné ponožky. Pokud jde o nohy, tak doporučuji dle teploty buď dlouhé, tříčtvrteční či krátké elasťáky, lépe obepnou nohy a nehrozí tolik odřeniny stehen jako u běžeckých trenýrek. Pokud bude zima, bude foukat nebo pršet, tak si připravte nějakou lehkou, ale proti těmto vlivům počasí chránící větrovku. Tu pak můžete mít případně uvázanou pomocí rukávů kolem pasu.

proč je dobré si chránit zátylek

Nakopnutí 15. – proč je dobré si chránit zátylek, co se stane, když si ho nebudete chránit a jak na to

Zátylek je dobré si chránit proto, že v oblasti zátylku se kumuluje největší teplo v našem těle. Tedy je to místo, které je svým způsobem zodpovědné za naše přehřívání se během běhu. Samozřejmě čím je tepleji, čím více svítí sluníčko, tím se více přehřívá. Jeho přehřívání také zvyšuje usilovný výkon, jímž pokus uběhnout půlmaraton jistě je. Takže zátylek si můžete chránit tím, že si vezmete „beduinku" – čepici, která má vzadu volně vlající lehkou látku, která zabraňuje sluníčku, aby nám na zátylek svítilo. Druhým velmi dobrým způsobem je, že si na občerstvovačce či osvěžovačce zátylek polijete vodou, nebo si namočíte houbičku a tu si pak strčíte za obrubu trička, aby vás chladila. Samozřejmě si můžete namočit i tričko za krkem. Toto vše je ochrana před přehřátím, které se může projevit jako úpal:::, pokud je to od přímého sluníčka, říkáme tomu úžeh:::. Obé pak má za následek, že nám je značně blivno a dost často to končí i tím, že se nám zamotá hlava a skončíme na silnici, přestože jsme poctivě na občerstvovačkách doplňovali tekutiny.

Nakopnutí 16. – chlapi, nebuďte za geroje a přelepte si bradavky náplastí

Tohle je nakopnutí jen pro pány a opakuju ho před každým takovýmto závodem a stále je spousta těch, kteří nedbají a končí v rukou záchranářů, protože nic není tak nepříjemné, jako když si odřete bradavky. To zakrvavené triko je na tom to nejmenší, ale ty bradavky opravdu nepříjemně bolí. Dost chlapů – medvědů, si stěžuje, že tahle rada je sice možná nad zlato, protože to odření způsobuje sůl, kterou vypotíme a ona ulpí na povrchu trika, které máme na sobě, ale že se jim prostě ty náplasti hned odlepí. Pro ně mám taky radu: „Chlapi, než si ty bradavky přelepíte, tak si ty svoje chlupy kolem nich ostříhejte. Nebojte se, ony za pár dní zase dorostou a vaše mužnost určitě neutrpí žádnou újmu.

Nakopnutí 17. – mazat, mazat, mazat

Pokud tady třikrát píšu mazat, tak to neznamená, že máte utíkat, až se vám bude prášit za patami, ale že je dobré si před závodem namazat nejvíce zatěžovaná místa. To znamená místa, kde na vaše tělo přiléhají švy oblečení, pak partie na vnitřních stranách stehen, v podpaží, nepřelepíte-li si bradavky, tak je a jejich okolí a nohy, tedy chodidla. Já používám k mazání bílou – lékařskou vazelínu, ale existují i jiná vhodná mazadla.

Nakopnutí 18. – věnujte se jiným aktivitám – relaxujte, zapomeňte, že v sobotu běžíte nějaký závod – ALE

Týdny jste měli v hlavě trénink na půlmaraton a nyní, když stojíte těsně před jeho branou, byste měli na něj zapomenout a věnovat se něčemu úplně jinému. „Co je to za blbost," říkáte si asi pro sebe, „jak můžu teď najednou myslet na něco jiného, když jsem celé měsíce nežil pro nic jiného než tenhle závod!" A přesto je to přesně to, co byste měli v tuhle chvíli udělat, aby vás to nesežralo dřív, než vyběhnete. Zkuste si zajít do kina, do divadla, na koncert, na večeři, pokecat si s přáteli, na něž jste v důsledku tréninku neměli v posledních týdnech či měsících čas. Vymyslete si cokoliv, jen abyste se oprostili od toho, abyste neustále mysleli na sobotu, na 12:00. Ale. Ano, je tu jedno ALE. To ALE znamená, že byste si měli prohlédnout trasu půlmaratonu, představit si ji v duchu a také si ji v duchu představit s tím, že si přehrajete film, jako byste už běželi. Představte si, jak se vám běží lehce na 5., 10., 15., 20. kilometru, jak finišujete do cíle a je vám na každém tom kilometru skvěle.

Nakopnutí 19. – domluvte si fan klub a nemluvte o konkrétních cílech

Až budete trasou půlmaratonu probíhat v duchu, představte si i místa, kde vám mohou nejvíc pomoci ti, kteří vám přijdou na trať, a nejen vám, fandit. Představte si konkrétní lidi, kteří to budou, a snažte se je pak na tato místa v sobotu v daném čase nasměrovat. Na druhou stranu však nemluvte s nikým o tom, jaký máte konkrétní cíl. Je vždy lepší říci, že běžíte proto, že si to chcete hlavně užít, než třeba, že to chcete dát pod 2 hodiny. Pokud se vám na trati nebude zrovna chvíli dařit, ty 2 hodiny se vám stanou ocelovým závažím, pokud ale poběžíte „jen“, abyste si to užili, tak věřte, že si to užijete a to vždycky a s velkou pravděpodobností při tom padnou i ty 2 hodiny.

Nakopnutí 20. – připravte si odměnu

Než se vydáte na start, připravte si odměnu. Nečekejte na to, že vás někdo za váš výkon odmění, když se tak stane – a ono se to s největší pravděpodobností stane – budete mile překvapeni. Kdyby se ale nikdo takový nenašel, nebudete alespoň zklamáni, protože SVOJI odměnu dostanete, protože každý, kdo dosáhne cíle, je vítěz a zaslouží si být za to odměněn.

Nakopnutí 21. – nezapomeňte si včas vyzvednout startovní číslo a připravit všechny věci, které budete na půlmaraton potřebovat

Tady už vám ale neporadím já, ale nechám to na Máňu s Lojzou, to už jsou zkušení běžečtí harcovníci, takže dobře vědí, jak si všechno připravit

No a mně už jen zbývá vám popřát: Lehký krok!

Miloš Škorpil foto
21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli 21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli 21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli 21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli 21 nakopnutí na cestu k půlmaratonskému cíli

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (75 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Janan | 13. 9. 2013 18.55 hod. | 217.117.209.x
Výborné rady moc děkuji hned se cítím lépe :) těším se na neděli.

Hanka | 5. 3. 2013 10.08 hod. | 83.208.186.xxx
Díky za rady, mám dojem, že je velmi dobře, že jste mne nevybrali do PIMś klubu. A díky za posílané plány na přípravu – obdivuji ostatní ženské, že to zvládají. Já mohu běhat jen tehdy, když to jde a nekoliduje příliš s prací a rodinou, takže podle plánu mi to prostě nejde, úpravy jsou nezbytné. Teď po přečtění tohoto senzačního článku, jsem se mírně opotila, čelist mi poklesla, chci běžet poprvé pulmaraton, ale po prohlednutí trasy nevím, nevím. Uvidíme, jak potrenuji. Snažím se 3x týdně a prodlužovat trasy, ale ted je všude fakt děsný bahno...člověk je jak bahňák obecný při doběhu. Ale stejně dík, za motivující články, jen tak dál a větší kapky!!!HB.

Mirek | 27. 3. 2012 17.23 hod. | 90.181.146.xxx
Ahoj Milosi, jeste k tematu viditelnosti vodicu. Nebudou mit nad sebou balonky, nebo neco aby je bylo mozne identifikovat na dalku. Oranzova paruka na Kbelske 10, byla take dobre viditelna i na dalku. Dekuji za odpoved. M

ing.Králík | 26. 3. 2012 11.49 hod. | 89.103.74.xxx
Pokud po závodě nepoteče v Jedové chýši – což se dá vzhledem k jejímu názvu očekávat – čistá voda, ale zrzavá, nic se neděje. Hlavně že do sebe Miloš spokojeně kopne pár žejdlíků :)
Přeji všem úspěšný závod a naviděnou na schůzkách. MK

RomanN | 26. 3. 2012 11.00 hod. | 89.102.196.xxx
Ad nakopnutí č.10 :-) po tomhle článku jsem zvědav kde bude k sehnaní červená řepa :-)) minulý týden ji mělo Penny v akci za 14,90. Vzhledem k nadcházejícímu Hervis pravděpodobně promyšlený marketingový tah.

fotoMiloš Škorpil: Tak to je mi už jasné na co že poběží vodič na 1:50 :). A identifikovat jej v tom 11000 davu bude možné podle červené čáry zůstávající za ním a nebude to čára žížnívá.

Petr Sklenička | 26. 3. 2012 9.05 hod. | 80.188.192.xx
Ahoj, mám kontrolní dotaz k nakopnutí č.2, je tam uvedeno, že vodiči poběží na reálný čas, není to chyba?

fotoMiloš Škorpil: Petře, překlep to není, v těch počtech lidí, co bude na startu už není možné u vodičů vyžadovat, aby běželi na oficiální čas – uštval bych nejen je, ale i jejich ovečky. Více bude ve středu v článcích o vodičích.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků