logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecké soustředění pod střechou želivského kláštera

Běžecké soustředění pod střechou želivského kláštera

Rozjímání a rozmlouvání o Born To Run, běh s Poutníkem a noční klášterní procházka při svíčkách.

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet... Ale prdlajs. Poslední dubnový víkend žádná inverzní hnusice nemá nárok. Alespoň ne v Želivě. Tam vám bude krááásně.

Za toho půl druhého roku více či méně pravidelných víkendovek už jsme stačili vymést lecjaký kout republiky. Proběhli jsme troje pohoří, jedno dokonce podvakrát. Dováděli jsme v půlmetrových závějích, chladem studánek jsme krotili třicetistupňové parno, váleli se v lázeňských vířivkách. Společně jsme odpočítávali Silvestra, vybíháme do nových, stále lepších roků.

Nyní se vyjevila další nabídka, která se dost blbě odmítá. Svým způsobem je průlomová. Koncem aprílového měsíce se v lůně želivských hvozdů narodí jakási běžecká trojčata. A vy tam můžete být za sudičky.

Nejprve vykoukne na svět zastřešující želivské soustředění. Plození celovíkendovky nastane sedmadvacáté dubnové odpoledne až navečer v tamním klášteře. Hned následující ráno se již podruhé narodí běžecké závody v nedalekých pelhřimovských Sadech. A aby těm dvěma holátkům nebylo smutno, v sobotu odpoledne se zpátky v Želivě, přímo ve zdech opatství, přihlásí o pozornost dítko z nejočekávanějších, přednáška ve stylu Born to Run. Všechno tohle spískala dobrotivá matinka Běžecká škola.

Na začátku všeho nesměle přešlapovala duchapřítomná myšlenka tamních premonstrátů. Totiž, že klášter je pro svůj jedinečný klídek a z pohnuté minulosti tryskající sílu vlastně něco jako duševní (pro věřící duchovní) lázně. A že je vlastně věčná škoda mít ve vratech zaraženou petlici. Tak ji zahodili. A lidičkové tam začali proudit z luhů českých i hájů slovenských. Na svátky, na prázdniny, na dovolenou, na víkend.

Teď se šance odhalit pohostinné klášterní tajemství poprvé otevírá i pro poběhlíky a záběhlice. Od obvyklých sportovních soustředění se želivská dubnová sešlost liší velmi a nejenom tím, že ne úplně každý počítal večer ovečky na stropě novopečené národní kulturní památky.

Představte si kupříkladu, že venku se právě rozprostřela tma jako v pytli, kdosi v hábitu vám vkládá do ruky svíčku a vy hurá za ním na procházku klášterními dějinami. Tuhle pronikáte do tajů bratrského života, o kus dále přicházíte na fintu, pomocí níž estébáci podstrčili v padesátém roce do kláštera flintu, zásluhou čehož opat Tajovský, světec všech světců, spočinul na mnoho zim v drsném chládku. Nesmazatelné jsou i stopy přítomnosti internačního tábora, za který tehdejší pohlaváři schovali koncentrák pro nepohodlné kněží. Hltači filmové klasiky se posléze zajisté začnou znepokojeně rozhlížet, neboť Dobří holubi se vracejí. Ano, právě v Želivě se točil tento trhák o zařízení, které Titán Pyjár, samozřejmě naprostý abstinent, nazývá příznačně jako odmašťovna (čti protialkoholní léčebna).

Ty časy naštěstí dávno odkvačily, tudíž si můžete pozvolna dohořívající svící ještě posvítit na Santiniho chrámovou klenbu v kostele, a poté zaběhnout osobně zkontrolovat, jak to vypadá na „sedmém schodě" klášterního pivovaru. Tady moje chabé chmelové vědomosti končí. Dle zkušeností osoby blízké nicméně vím, že tamní mladý sládek šlechtí po želivských opatech pokřtěné odrůdy Haštal, Milo, Drslav a Salesius s láskou a požehnáním.

To bychom měli páteční večer.

Pak je tu mimo jiné ta sobotní záležitost pojmenovaná jako onen knihkupecký kasovní trhák: BORN TO RUN. Každý to donekonečna přemílá, každý to tajemství Tarahumarů přelouskal už nejméně dvakrát a „jede" potřetí. Přiznám se bez fackování, já ani jednou. Fakt. Asi nebudu dostatečně trendy, nějak mě to míjí. Zatím. I já jsem sice už dospěl k blahému přesvědčení, že jsem ZROZEN K BĚHU, jenže v pohodlně pružících botkách. Minimalismus pro mě začíná a končí tím, že se čas od času nasyslím do tenčích fuseklí. To se pak cítím plný svěžesti a celý takový lehčí... Prostě klasik asfaltér.

Tím více jsem na míle žádostiv, co bystrého nám v sobotu odpoledne vybaví všichni pozvaní páni, kteří se zajisté do jediného narodili v proslulé brněnské čtvrti Bosonohy. Schválně, jestli i já se nechám zviklat a ty „vodnice"

Schválně, jestli i já se nechám zviklat a ty „vodnice" alespoň občas taky nakonec na pařáty motouzem připevním.
alespoň občas taky nakonec na pařáty motouzem připevním.

Tak jako tak to bude stát zato. No, přiznejte si, zdalipak už jste se někdy ocitli na přednášce, při níž vás shůry hlídali strážní andělíčkové a i vy sami jste se cítili jako v Českém nebi
Tak jako tak to bude stát zato. No, přiznejte si, zdalipak už jste se někdy ocitli na přednášce, při níž vás shůry hlídali strážní andělíčkové a i vy sami jste se cítili jako v Českém nebi?

Jo, a úplně bych zapomněl na jednu takovou maličkost. Věřte tomu anebo si dělejte, co chcete, ale také se bude běhat. Nejprve v sobotu dopoledne s větrem o závod, neboť dobrovolnou součástí tohoto víkendu jest účast na Pelhřimovském běhu s Poutníkem (Poutník = pivovar = tekutá munice pro vítěze i poražené). Což ve skutečnosti není nic menšího než druhý podnik vysočinského seriálu Běžec Vysočiny, který se v pelhřimovském parku běží již podruhé o pohár jakéhosi neznámého týpka. Počkejte, jak on se jmenuje. Škopek, Škrpál,... Už to mám. Nějaký Škorpil.

Ať tak či onak, chlapi poběží desítku (pro pěnivou desítku, ale dost možná nám ještě ulijí i sváteční velikonoční čtrnáctku), ženské polovičku. Kouzlo tohoto podniku, taktéž spadajícího pod hlavičku Běžecké školy, spočívá v jeho naprostém vlastenectví. To znamená, že všechno, co si odtamtud odvezete, pochází z Pelhřimova či jeho blízkého okolí. Pivo napěnilo kousek od náměstí, koblihy nakynuly pod rukama pekařů z Adélky. Klobásky uhnětl jen z poctivého masa cerekvický řezník Pelíšek, a tradiční brambory vyrostly v hořepnické brázdě. A medaile, ty pro každého z vás vyčarovala z keramické hlíny rukou šikovnou dítka ze školy Osvobození.

Běhat se ale dost možná bude i v sobotu navečer. Moc bych se divil, pokud by mnozí z vás odolali pokušení alespoň na chvilku hezky zčerstva nehupsnout do připravených testovacích botiček inov8. K témuž se lze samozřejmě propůjčit i následující dopoledne. Výběh přizpůsobíme počtu, sestavě přihlášených i jejich formě po sobotním večerním „rozboru situace“. Nicméně pro dokonalé prověření bot zapůjčených i těch vlastních a především žádoucí studium želivského okolí se nabízí hned několik tras. Vyznavači asfaltu si mohou oběhnout trnáveckou údolní nádrž, okolo vody se ostatně mohou pustit také lesní muži a ženy. Jenom drobné upozornění, místy je to kapánek do vršku, tak pozor, ať při tom nepadnete na... ctěná ústa.

Další krajně romantická cesta smíšeného rázu se nabízí sama. Obtáčí se okolo celého Želiva a znalec poměrů ví, že od nejvýše položené kapličky se fakt dost dobře okouní dolů
Další krajně romantická cesta smíšeného rázu se nabízí sama. Obtáčí se okolo celého Želiva a znalec poměrů ví, že od nejvýše položené kapličky se fakt dost dobře okouní dolů. Foťáky s sebou!

A pokud by toho někdo přece neměl dost, nechá se doběhnout lesem okolo vřesnické vyrovnávací přehrady až k jedinečné vodní elektrárně v údolí Želivky. Foťáky s sebou podruhé! Zkrátka, další dopoledne jako vyšité.

Chybí už jenom sladká tečka na závěr. Očití svědkové olíznutím se potvrdí, že na ni je borec pelhřimovský kavárník pan Remeš. A jestli vás po tomhle čokoládovém uměleckém díle

čokoládový dort z kavárny pod Rynáreckou branou
z kavárny pod Rynáreckou branou přepadnou výčitky svědomí, že vám zase jako „vylítly cukry“, tak už vážně nevím, co s vámi.

V takovém případě víte, kam jděte?

Jděte rozběhat kalorický splín na bartolomějskou věž
Jděte rozběhat kalorický splín na bartolomějskou věž, v níž bude pan řídící koncem května strašit kvůli jakémusi rekordu celý jeden den. Tak, ať víte, do čeho jde.

Běžecké soustředění Želiv 27. – 29.4.2012

Jak se do Želiva dostanete

Klášter Želiv

Program:

Pátek 27.4.2012

 • Pozdní odpoledne – příjezd účastníků (ubytování)
 • 19:00 – večeře
 • 20:00 – volné posezení (seznámení se spolužáky a s Poutníkem)

zrození člověka – zrození nebeského běžce

Sobota 28.4.2012

 • 8:00 snídaně
 • 9:30 odjezd do Pelhřimova
 • 10:00 příprava na závod a 11:00 ostrý start (kdo nepoběží, tak se s námi rozcvičí a pak bude pobíhat po trati a mohutně povzbuzovat)
 • 13:30 – oběd
 • 15:00 – 19:00 – seminář Born To Run
 • 19:00 – večeře
 • 20:00 – prohlídka kláštera při svíčkách
 • Po prohlídce volná zábava s Poutníkem

Neděle 29.4.2012

 • 8:00 snídaně
 • 9:00 – Návrat ke kořenům – klopýtání přes kořeny v okolních lesích 10 – 15 km, dle sil žáků
 • 13:00 – oběd a po něm odjezd k rodičům, manželkám, milenkám, milencům a dítkám

Cena pro účastníky celého soustředění

- tj. 2x nocleh, polopenze a seminář Born to Run:

 • 2 (3) lůžkový pokoj s přísl. 2230,- (POZNÁMKA – tyto pokoje již obsazeny)
 • 2 lůžkový pokoj bez přísl. 2130,-
 • 4 lůžkový pokoj bez přísl. 1990,-

Cena pro účastníky semináře:

 • 200,- bez večeře
 • 275,- s večeří

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ NA SOUSTŘEDĚNÍ

Závěrem budiž zvolání: Želivu zdar!

(Doporučená odpověď: Přijedu, přijedu, přijedu).

Michal "Vydra" Vítů foto
 • přečteno: 29630/28409×, 14 komentářů
Běžecké soustředění pod střechou želivského kláštera Běžecké soustředění pod střechou želivského kláštera Běžecké soustředění pod střechou želivského kláštera Běžecké soustředění pod střechou želivského kláštera Běžecké soustředění pod střechou želivského kláštera Běžecké soustředění pod střechou želivského kláštera

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Svatka S. | 27. 4. 2012 2.02 hod. | 89.250.103.x
Krásně a lákavě napsáno :). A je to skutečně tak, vzpomínky z toho místa jsou stále hezké a čerstvé (hlavně, co se pivovaru Poutník týče)....Ať se soustředící víkend vydaří, Michale! A ať se líbí všem účastníkům!

JankaJ | 26. 4. 2012 11.00 hod. | 213.226.245.xx
Michale, jé to mě těší! Jestli mi do tý doby dorazí zatím ohrožené hlídání (manžel :-) ze Švýc. (no, nepotěšil mne tím, chlapec ),budu se snažit vás přepadnout :-), pokud ne, tak si aspoň možná na přehradu uděláme s dětmi výlet.

Michal Vítů | 25. 4. 2012 23.52 hod. | 85.160.88.x
Janko, já myslím, že připojit se klidně můžeš i docela nápadně. Předběžně řečeno to máme nakopnout v devět (ráno) přímo před opatstvím. Pochopitelně záleží i na tom, jestli se pansto i damstvo vykutálí z vyhřátých klášterních postelí dostatečně včas. Jinak základní, kratší "vřesnický" okruh se dvěma kochacími zastávkami měří přesně deset kilometrů. Pro skutečně fajnšmekry jsem vyměřil vlastní nohou ještě nepatrný přídaveček okolo velké přehrady...

JankaJ | 25. 4. 2012 10.46 hod. | 213.226.245.xx
Michale, myslíš, jako že bych se k vám v neděli jen tak nenápadně při ranním běhu v lese připojila ? :-) Kdy a kde ? :-)))

Michal Vítů | 24. 4. 2012 21.56 hod. | 85.162.208.xx
Janko, nikdy není pozdě!

Velká porce | 24. 4. 2012 11.41 hod. | 31.186.187.x
Ahoj všichni účastníci, nemá někdo z Vás volné místo v autě, kam bych se mohla přifařit? Vybuchl mi odvoz a dle idosu jede poslední spoj z Prahy do kláštera v 16.45 z Roztyl, což nestíhám...Samozřejmě jsem připravena podílet se na nákladech a přispět svou trochou do mlýna pro obveselení posádky...můj e-mail je ewep78@gmail.com

JankaJ | 24. 4. 2012 0.32 hod. | 213.226.245.xx
Takový skorokousek to mám, a nic, no, zjistím to až dnes, takže pozdě a urvala bych se stejně jen v neděli... moc si to užijte, má být krásně!

Michal Vítů | 4. 4. 2012 21.56 hod. | 46.135.196.x
Ad foto 11 ze 13: Pro lepší dokreslení tohoto snímku, to takřka černé je nefalšovaná čokoláda. A to hnědavě lemující, je pro změnu pravá čokoláda... Garantovaný doběh na tento zákusek je 42195 metrů...
Ad Renáta a Ivan: Přátelé, tomu říkám slovo do pranice! Přidá se někdo další?

Renáta a Ivan | 4. 4. 2012 16.16 hod. | 90.178.253.xxx
Tušíme, že tentokrát budou i mysteriozní zážitky, jedeme.....

Daniela | 4. 4. 2012 16.16 hod. | 147.231.138.xx
Ahoj Michale a Miloši, seminář bude jen vevnitř a nebo bude spojený i s nějakým pohybem (např. během :) venku?

fotoMiloš Škorpil: Danielo, praktické ukázky toho, o čem si budeme povídat na semináři pak budou v neděli při klopýtání přes kořeny (modlete se, aby ty, přes něž budu klopýtat já, nebyly bludné :))

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
 • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků