logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Tangermünder Elbdeichmarathon

Tangermünder Elbdeichmarathon

Hezky kulatý 5. ročník tangermündského maratonu po hrázi řeky Labe se běžel v neděli 15. dubna. A byl to krásný a důstojný den. I když zdejší důstojný pán by z nás asi neměl radost, neb křesťanská tradice praví, že v „neděli se nedělá“.

Už po velmi krátké době po vjezdu do sasko-anhaltské Tangermünde pochopíte, že se nalézáte ve městě prodchnutém historií. Ve velmi krásném městě. Ve městě se všemi půvaby, které s sebou nese přítomnost říčního přístavu a středověkého opevnění a zástavby. Toto více než tisícileté město s rudým orlem ve znaku si zamilujete na první pohled.

Startovní výstřel měl padnout až v celkem příjemných 10 hodin. Bylo tedy poměrně dostatek času nechat se slunečními paprsky vyšimrat ze spacáků, najít ve změti kolem poházených věcí ty správné ponožky, kraťasy i tričko a vydat se pospávat do hloučku nadšených běžců do startovního koridoru.

Start i cíl se nacházel přímo u řeky. Jak jinak. Lépe řečeno mezi mohutnými městskými zdmi a řekou. Bylo to působivé. A krásné. Všude, kam oko dohlédlo, stavby z neomítnutých, krásně červených cihel, prastaré hrázděné domy, věže, brány. Člověk by sem snad rád zajel, i kdyby tady žádný maraton neměli. Posedět v přístavní kavárničce, nabídnout partnerce rámě a jít korzovat po nábřeží, což by mohlo vkusně doplňovat klepání hrotu vycházkové hole o dláždění…

Pokud bychom sobotní Kyffhäuser Bergmarathon charakterizovali jako „vcelku fajn“, pak Elbdeichmarathon byl prostě vynikající! Pořadatelé objednali překrásné počasí, které všude doprovázel onen svěží vzduch prosycený vodními parami z Labe a vůbec vůní jara v plném rozpuku. Část trasy vedla chráněným územím. Pravděpodobně se na mě podepsala postupující únava, neb jsem téměř radostně slzel nad vší tou krásou. No jako malej kluk. Tedy spíše jako malá holka. S hormonální dysbalancí. A nebo to byla alergie.

Trať nás zavedla na půlmaratonský okruh, který jsme samozřejmě museli absolvovat dvakrát. Byly na něm i dvě vesničky. A jejich obyvatelé se rozhodně nešetřili při povzbuzování běžeckých maniaků. Chlapi z hospodských zahrádek nám mohutně připíjeli na zdraví a vše doprovázeli mocnými zvoláními více či méně srozumitelnými. Ženy s ratolestmi tvořily špalír po obou stranách silnice. Některé z nich měly na povel rozlehlou občerstvovací stanici. Všechny a všichni pak juchali a povzbuzovali, co se do nás vešlo. Někde neváhali nad silnicí mezi domy napnout šňůrky s pestrobarevnými vlaječkami. Člověk si chvílemi připadal jako nejkrásnější alegorický vůz na prvního máje, jemuž svazáci skládají bezmezný obdiv.

Ve startovním poli nacházím i staré známé – Ježíška! Nebo to byl Santa Claus? Asi Weihnachtsmann. Jistě si vzpomínáte na setkání s ním např. na Drážďanském maratonu. Pytel dárků sice neměl, zato ale všechny obdarovával nezdolným úsměvem vytrvalostního běžce.

No vidíte, už ani křesťanští symbolové nedrží neděli. Svět se v krychli obrací!

Trať po hrázi měla občas i takovou nevýhodu, takovou až přírodní zajímavost. Kamkoli jste běželi, měli jste pocit, že běžíte proti větru. A s blížícím se cílem se to zhoršovalo. Tedy buďto měly vzduchové masy v plochém terénu mnoho pěkných příležitostí se proti běžcům řádně rozeběhnout, a nebo to bylo psychicky. Ale už jsem se rozhodl. Příště poběžím s anemometrem!

INFORMACE

Večerní slunce si hraje na zdech města
Večerní slunce si hraje na zdech města.

Den se už krátí a pořadatelé připravují startovně-cílové proprietky
Den se už krátí a pořadatelé připravují startovně-cílové proprietky.

Tady budou stát vítězové. Zatímco většina běžců bude ještě na trati
Tady budou stát vítězové. Zatímco většina běžců bude ještě na trati.

Tento traťový stroj před sebou bude hrnout posledního z posledních
Tento traťový stroj před sebou bude hrnout posledního z posledních.

Přehlídka lýtkových svalů
Přehlídka lýtkových svalů.

Na startu
Na startu.

Start byl impozantní. Sám starosta pálil, a to z vysokozdvižné plošiny
Start byl impozantní. Sám starosta pálil, a to z vysokozdvižné plošiny.

Prostě krása
Prostě krása!

Ježíšek v přátelském objetí s čertem. Svět se v krychli obrací
Ježíšek v přátelském objetí s čertem. Svět se v krychli obrací!

Jen občas poskytly stromy alespoň malý úkryt proti větru
Jen občas poskytly stromy alespoň malý úkryt proti větru.

Není divu, že zdejší přírodu chrání
Není divu, že zdejší přírodu chrání.

Achtung! Tady se bude něco dít
Achtung! Tady se bude něco dít.

Obyvatelé vesniček se při povzbuzování nešetřili
Obyvatelé vesniček se při povzbuzování nešetřili.

Čert navazuje přátelství s andělem. Svět se v krychli obrací
Čert navazuje přátelství s andělem. Svět se v krychli obrací!

Tam, kde cíl, tam také start. Jak nahoře, tak dole. Kolik třešní, tolik višní
Tam, kde cíl, tam také start. Jak nahoře, tak dole. Kolik třešní, tolik višní.

René Kujan je reportérem www.horydoly.cz

René Kujan foto
  • přečteno: 5980/5899×
Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon Tangermünder Elbdeichmarathon

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice98
Více času na sebe12
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků