logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co bys měl v sobě zpracovat, než vyběhneš na trať maratonu?

Co bys měl v sobě zpracovat, než vyběhneš na trať maratonu?

Postavit se na start maratonu a vyběhnout nepředstavuje žádné hrdinství, i když tě za to budou mnozí oslavovat. To by si měl uvědomit každý, kdo začne s myšlenkou běžet maraton koketovat. Maratonská myšlenka v sobě nese mnohem silnější, emotivnější náboj, než být rychlejší, vytrvalejší, odolnější než druzí. Maraton neslouží ke srovnávání se s jinými, maraton je tu čistě proto, aby ses srovnal sám se sebou.

Posledních 15 rad před, na a po maratonské cestě.

1. Nejdůležitější noc před maratonem?

Nejdůležitější noc před maratonem není ta, po níž se postavíš na trať maratonu, ale ta, která jí předchází.

2. Jak se před maratonem zavodnit a zasytit?

Se zavodňováním a sycením nečekej až na den před maratonem, ale tekutiny, energii, vitamíny a minerály doplňuj minimálně již celý týden před startem!

3. Kdy bych měl před maratonem vstát?

Pokud se běží maraton ráno, tak jako je tomu v Praze, vstaň okolo 6. hodiny, tedy tři hodiny před startem, aby se mělo celé tvé tělo možnost zcela probudit a začít pracovat tak, jak budeš při maratonu potřebovat.

4. Jak dlouho před je dobré se nasnídat?

V den maratonu bys měl snídat, tedy pokud se běží ráno, nejpozději 2,5 hodiny před startem a to pouze lehce. Jsi-li zvyklý si dát ke snídani kávu, nic tím nezkazíš, tvé tělo je na to zvyklé a tak o nějaké zvýšené dehydrataci nemůže být ani řeč.

5. Co si vzít na sebe na maraton?

Otázku oblečení řešte až ráno před startem, ale buďte dopředu připraveni na všechny možné varianty počasí. To znamená mějte přichystáno oblečení do horka, chladu i do deště. Ráno si pouze do své závodní tašky či na sebe oblečte to, co odpovídá momentální situaci. Oblečte se tak, aby než vyběhnete jste pociťovali mírný chlad. Pro ochranu před ním si vezměte na sebe buď fólii, kterou jste dostali v cíli předchozího závodu, pláštěnku na jedno použití nebo starou bundu či mikinu, kterou vám nebude líto vyhodit.

6. Jak ošetřit, abyste si neudělali puchýře a nedoběhli celí sedření (odření)?

Krizová místa si namažte vazelínou nebo mastným krémem (podpaždí, mezi nohama, kolem krku, chodidla). Pánové, přelepte si bradavky, máte-li na prsou dlouhé chlupy, tak si je předtím ostříhejte, ať vám náplast drží. Nemějte obavy, chlupy do dalšího maratonu dorostou.

7. Jak si zavázat své běžecké boty, aby se mi nerozvázaly?

Tkaničky si zavažte na dvojitý uzel a konce tkaniček a smyček zastrčte pod šněrování.

8. Proč je dobré vyplnit údaje na rubu startovního čísla?

Až vás budou sbírat či jen ošetřovat, špatně se člověku může udělat bez varování a bez zjevných příčin velmi rychle, vyplněnými údaji pomůžete ošetřovatelům buď dát rychle vědět těm, komu je třeba podat zprávu nebo zvolit pro vás vhodný způsob ošetření. Uvědomte si, že těmito informacemi pomáháte ošetřovatelům i tím, že vás rychleji ošetří a budou se moci věnovat dalšímu nešťastníkovi.

9. Zvolení správného tempa

Tempo resp. výsledný čas, na nějž chcete běžet, si zvolte až ráno před startem, podle toho, jak se budete v ten moment cítit. Tím dosáhnete optimálního výkonu, kterého budete v ten den schopni. Věřte, že o vašem výkonu mnohem více rozhoduje právě tento okamžik, než tempo, na něž jste celou dobu trénovali a jež byste chtěli mermo mocí dodržet!

10. Kde jsou občerstvovačky?

Než vyběhnete, podívejte se na plán trati a vryjte si do paměti, kde na kterých kilometrech jsou občerstvovačky, osvěžovačky a co se na nich nabízí. Podle toho zvolte způsob samozásobení se energií (to, co si ponesete na doplnění energie v ledvince sebou).

11. Jak se na občerstvovačkách chovat?

Na občerstvovačkách přejděte do chůze, v klidu se napijte. Pokud se rozhodnete, že budete na dané občerstvovačce doplňovat energii, jedno zda z energetického gelu, datlí, hroznového cukru, carbonexu…, tak zdroj energie pozřete před občerstvovačkou a na ní zapijte.

12. Co vám pomůže proti křečím?

Nevím, co zvolíte proti křečím vy, ale mně jednoznačně pomáhá Magneslife.

13. Jak se chovat, až doběhnete do cíle, kromě toho, že se budete radovat a křepčit?

Až doběhnete do cíle, doplňte nejdříve tekutiny a energii. Pokud nebudete mít chuť jíst tuhou stravu, tak si dojděte na polévku. Rozhodně si hned za cílem nesedejte, snažte se ještě minimálně 20 – 30 minut chodit, případně si zajděte na masáž.

14. Ještě než vyběhnete si zjistěte, kde jsou třídní schůzky Běžecké školy

Pokud se ptáte proč, tak odpověď je jednoduchá, i když není maraton o osobním hrdinství, každý žák Běžecké školy ocení váš výkon, a to se počítá. Schůzky jsou tentokrát v pivnici u Rudolfina, Křižovnická 10, Praha 1 a to od 14:00 do 18:00.

15. Den po maratonu rozhodně neproležte!

Den po maratonu rozhodně neproležte či neproseďte, ať už vás nohy či celé tělo budou jakkoli bolet, donuťte se alespoň na půl hodiny jej zaměstnat nějakým pohybem – chůzí, lehkým během, plaváním, vyjetím na kole či inlajnech apod.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ivo Peterka | 13. 5. 2012 17.38 hod. | 109.80.102.xx
Ad. 9 – tempo jsem zvolil až po rozeběhnutí maratonu, protože jsem netušil, co to se mnou bude po pouhých dvou hodinách spánku dělat. Nicméně potvrdila se mi platnost pravidla 1, ač se musím přiznat, že netuším proč to tak je.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice93
Více času na sebe11
Více času na rodinu5
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků