logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva!

Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva!

Není to tak dávno, co jsem se mohl pochlubit víkendovou stovkou. Uběhnout za víkend sto kilometrů zdálo se býti nápadem dobrým a moudrým. Vzhledem k projektu oběhu Islandu, určenému ku slávě a prospěchu Sportovního klubu vozíčkářů Praha, který už zanedlouho vypukne, je jistě dobré míti na paměti i přiměřenou přípravu fyzickou. O dostatečnou přípravu psychickou se mi více než dostatečně starají sponzoři. Ale o tom až později.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Osamělost přespolního běžce
  2. Lodí, nebo letadlem?
  3. Zbývají už jen bohové
  4. INTERNET

Přiznám se, že nejsem příliš velkým příznivcem běhání odnikud nikam, na oválu pořád dokola a jen pro to nahltání dostatečných kilometrů. Jak nemá jedno kolečko aspoň 20 kilometrů, tak není můj kamarád. Nejraději běhám smysluplně. Někam nebo pro něco. Třeba do práce nebo z práce. Nebo na pracovní schůzku. Chce to tedy vždycky nějaký dobrý nápad, aby to běhání k něčemu bylo. A co čert nechtěl – na víkend kamarádi připravili malý, komorní závod Matahari Elbe Challenge 2012. Že prý pojedou po vodě, Labi (potažmo Vltavě) směr Německo. A nejraději až do Drážďan! Přes 200 kilometrů. Prý se k nim přidají cyklisté chtějící pokořit přidruženou cyklostezku. No a já že bych byl jediným běžcem ve startovním poli. To zní lákavě, ne? První místo mezi běžci zaručeno! Přislíbeny byly rovněž mažoretky, alegorické vozy a čestná občanství několika měst po trati. Nelze odmítnout! Navíc, když se mi stala ta věc se sponzory…

Osamělost přespolního běžce

Oslovil jsem (s pomocí několika zdarma pracujících otrokyň) přes 80 firem nejrůznějšího zaměření. Od běhu, přes outdoor, od bankovních domů přes výrobce techniky až po producenty nápojů. V tomto širokém a dlouhém zástupu se našel jediný statečný – developerská firma CTP Invest. V podstatě za svůj podíl na realizačních nákladech projektu nic nechce. Jednatel společnosti, Holanďan, je vášnivým triatlonistou. A zřejmě má pochopení pro magory. Protože proč by to jinak dělal?! Ostatní se k tomu postavili jinak.

Firmy, které chtěly projekt takříkajíc „koupit se vším všudy“, už několik měsíců nekomunikují. Jiné se bojí. Bojí se podpořit nápad „někoho z ulice“. Jó, to kdyby třeba zase Nedvěd někde běžel půlmaratón, to by byla jiná! Sázka na jistotu. Firmy si rády hrají na dravý marketing. A zapomínají, že dravce dělá predátorem i jeho odvaha. Je snadné být štikou v rybníce, když vám narostly největší zuby. Ale co takhle jiný rybník? Tam může být pár věcí trochu jinak. A odvaha jde rychle ke dnu. A podpořit nějakého nýmanda, byť se skvělým nápadem? Příliš velké riziko! Mohlo by to stát nějaký ten zub… A co takhle Odvážnému štěstí přeje a Kdo riskuje, vyhraje? To už neplatí? Až budu měnit zaměstnání, určitě půjdu do marketingu. Zdá se, že v tomto směru je na našem trhu mnoho skulin, kde ještě nepochopili, jak se u nás chodí štěstíčku naproti a jak se mrská kapříkama.

Řeknu vám, je velmi úsměvné poslouchat zástupce některé z nadnárodních korporací, kterak štká, že finančně do projektu jít nemůžou, neb nemají peníze. A přitom oba víme, že i ty nejdivočejší kalkulace nákladů projektu se jen stěží vyrovnají půldennímu obratu v jedné z jejich tisíců prodejen po celém světě.

Lodí, nebo letadlem?

Ale abych to shrnul – v podstatě měsíc před spuštěním projektu není jasné, jestli na Island odletím, nebo odpluji. Jestli bude na doprovodné vozidlo (které se může stát lákavou reklamní plochou) se skromným doprovodem zajišťujícím nezbytné záležitosti, nebo jestli v tom budu úplně sám. Zatím to vypadá na to druhé. A to druhé s sebou nese otázku: Kam s tím? S tím vším vybavením, které budu potřebovat na měsíc každodenních maratonů poblíž polárního kruhu. Do vozíku! Je potřeba prověřit jeho přednosti i nedostatky. Matahari Elbe Challenge se svými dvěma stovkami kilometrů je ideální příležitost. Jo, jdu do toho a zkusím, kolik se dá za tři dny uběhnout s vozíkem plným stanu, karimatky, spacáku, jídla, pití, náhradního oblečení a obutí. Navíc organizátoři nabízejí nehynoucí slávu. Není o čem přemýšlet. Jde se, tedy běží se do toho!

Zbývají už jen bohové

Narychlo burcuji jednu cyklistickou kamarádku, aby mi na trati nebylo smutno a bylo s kým sdílet každodenní radosti i strasti. A nutno říci, že to byl skvělý nápad. A nutno přiznat, že bez její psychické podpory nebylo by se mi bývalo běželo tak lehce. No co vás budu napínat, za tři dny jsme zvládli několik málo kilometrů přes 200, a to i s velkou časovou rezervou na návrat vlakem domů. Vypadá to, že to půjde. I když to nepůjde. Nebudou-li sponzoři, nebude doprovodné vozidlo a nebude ani doprovod. Naštěstí mají lidi schopnost běhat i bez přízně sponzorů. A o co více bude jejich přízeň chybět, o to více mi snad budou nakloněna severská božstva. Třeba taková přízeň boha islandského počasí by se určitě hodila.

INTERNET

www.run30.net

www.facebook.com/run30

Strýček Sýk – to je ten, co za všechno může! (V červeném tričku známý nevidomý horolezec Honza Říha)
Strýček Sýk – to je ten, co za všechno může! (V červeném tričku známý nevidomý horolezec Honza Říha)

Takhle to všechno začínalo. V pražském Podolí, za vydatného deště
Takhle to všechno začínalo. V pražském Podolí, za vydatného deště.

Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! aneb Nas nedogoňjat
Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! aneb Nas nedogoňjat!

Horydoly musí být u každé pořádné ptákoviny
Horydoly musí být u každé pořádné ptákoviny!

Dalekááá je cesta mááá
Dalekááá je cesta mááá...

Proč ty běžecké ponožky tak smrdí
Proč ty běžecké ponožky tak smrdí?!

Krize, přehřátí, bárka se potápí, Titanic jde ke dnu
Krize, přehřátí, bárka se potápí, Titanic jde ke dnu.

Už zase svěží, už zase s věží
Už zase svěží, už zase s věží.

Hranice se nezadržitelně blíží
Hranice se nezadržitelně blíží

 ]Labské pískovce jsou vhodným estetickým prvkem koryta řeky
Labské pískovce jsou vhodným estetickým prvkem koryta řeky.

René Kujan je reportérem www.horydoly.cz

René Kujan foto
  • přečteno: 19748/19345×, 2 komentáře
Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva! Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

René Kujan | 17. 8. 2012 14.04 hod. | 93.99.179.xx
Díky, díky!
Protože Českou republiku už Miloš třikrát oběhl! A Island ještě ani jednou :))) Já mám prostě Island rád. Mám rád Sever a rád se do něj vracím. Neptej se mě proč, žádné racionální vysvětlení pro to nemám. :) Přidat se může kdokoli! Zajeďte a přijďte pobejt a poběhat! Nějací islandští maratonci se už hlásili.

Libor | 16. 8. 2012 12.00 hod. | 94.113.68.xxx
Držím palce.
Proč je to vlastně na Islandu ? Kdyby to bylo v Čechách nebo někde víc po ruce, na každý (nebo alespoň) některý den by se určitě našel spoluběžec, což by pomohlo psychycky a možná by to i zvýšilo popularitu potažmo marketingovou zajímavost.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků