logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Rytíř v rezavém brnění

Rytíř v rezavém brnění

Pravda je „nepřenosná“, neboť pravdu najde každý jen tím, že pozná sebe sama. Pravda je přenosná jen tehdy, pokud připustíme myšlenku, že každý z nás je součástí toho druhého, že Bůh je pravda a každý z nás je součástí té pravdy, neboť každý z nás je součástí Boha!

Dlouho jsem se nemohl usebrat k tomu, aby si přečetl nějakou knížku. Na nočním stolku mi už skoro měsíc ležela nepovšimnuta jedna velmi drobná, kterou jsem si koupil poté, co jsem v ní zahlédl následující text: „Merline, musím odtud pryč! Vždyť já už mluvím s veverkami!“ Merlin spráskl ruce: „Výtečné!“

Víc jsem nepotřeboval, těchto pár slov mi stačilo k rozhodnutí, abych si řekl: „Jo, tahle knížka mě pobaví a zároveň se z ní něco dozvím.“

Včera nastal její čas. Venku pošmourno, lezavo, deštivo. Uvelebil jsem se tedy pohodlně v křesle, na nos nasadil brýle a Rytíře v rezavém brnění přečetl jedním dechem.

Už jsem přečetl pár knížek o hledání sebe sama. Už jsem přečetl pár knížek, kdy na základě příběhu dospěl hlavní hrdina k tomu, že vše podstatné, co v životě hledá, se ukrývá v něm. Tedy „ukrývá“ je špatné slovo, protože ono se to nikam neschovává, ba co více, ono to dost často vystrkuje růžky. Jenom my to nechceme vidět a slyšet, protože pak bychom se museli přijmout takoví, jací jsme.

Tahle knížka je však v mnohém jiná. Jiná v tom, že nám ukazuje, že v každém z nás je ukryt poklad v podobě toho, že na svět přicházíme dobří, hodní a dvorní, ale protože nám v průběhu života někdo, byť v dobrém úmyslu, třeba aby nás povzbudil k větší píli, řekne, že takoví nejsme, tak se pak „obrníme“ sami proti sobě a nepustíme k sobě nikoho a nic.

Přeloženo do řeči běžců či běžkyň, mají postižení dojem, že jsou nedokonalí, slabí, neschopní a mermomocí se snaží dokázat svému okolí, že tomu tak není a přitom si zasazují hluboké rány, které je pak těžké vyléčit. Ty rány spočívají třeba v nakládání si nepřiměřených tréninkových dávek, trénování se zraněním, trénováním s utišujícími prostředky apod.

Přitom právě v této chvíli by se měl člověk zastavit, ztišit se, navštívit „hrad klidu a ticha“ a strávit určitý čas sám se sebou, tak jako to udělal rytíř v rezavém brnění, když se chtěl zbavit svého brnění, které na jeho těle vytvořilo krunýř, jehož se nemohl při vší snaze zbavit, byť mu pomáhal nejsilnější muž království.

Na život totiž žádná síla nestačí, tedy kromě síly sebepoznání. Naproti tomu však může být „Touha v hlavě člověka větším nebezpečím pro svět než atomová bomba“, což se však v této knize takto přímo nedočtete. Stejně jako se v ní přímo nedočtete, že: „Cesta začíná na začátku neznáma!“. Ty poslední dvě věty jsou moje a napadly mne při čtení „Rytíře v rezavém brnění“.

Úmyslně jsem se v recenzi na tuhle krásnou a moudrou knížku vyhnul delším citacím, byť by se jich dalo vybrat spousty a použil jsem to, co napadalo při jejím čtení mě, neboť tak nějak cítím, že každý, kdo si tuhle knížku přečte, v ní najde něco jiného a dokonce v ní najde něco jiného pokaždé, když ji otevře a začne číst. Vždy bude záležet na jeho duševním i fyzickém rozpoložení a na stupni jeho poznání. Takže suma sumárum, tahle knížečka je outlounká, ale svým rozsahem může přesáhnout rozměry Bible.

Knihu „Rytíř v rezavém brnění aneb o muži, který našel sebe sama“ vydalo nakladatelství Rybka Publishers a napsal ji Robert Fisher.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

eva | 27. 10. 2012 13.35 hod. | 77.48.147.xx
Krásně napsané, určitě si seženu :)

Ondřej | 27. 10. 2012 11.14 hod. | 37.188.244.xxx
Už několik knih jsem si přečetl na základě Vašeho doporučení, vždy to byla skvělá volba. V pondělí objednávám-)

Vlaďka | 27. 10. 2012 10.29 hod. | 193.165.79.xx
V pondělí se jde do knihovny :-) děkuju za tip!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice93
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků