logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Rytíř v rezavém brnění

Rytíř v rezavém brnění

Pravda je „nepřenosná“, neboť pravdu najde každý jen tím, že pozná sebe sama. Pravda je přenosná jen tehdy, pokud připustíme myšlenku, že každý z nás je součástí toho druhého, že Bůh je pravda a každý z nás je součástí té pravdy, neboť každý z nás je součástí Boha!

Dlouho jsem se nemohl usebrat k tomu, aby si přečetl nějakou knížku. Na nočním stolku mi už skoro měsíc ležela nepovšimnuta jedna velmi drobná, kterou jsem si koupil poté, co jsem v ní zahlédl následující text: „Merline, musím odtud pryč! Vždyť já už mluvím s veverkami!“ Merlin spráskl ruce: „Výtečné!“

Víc jsem nepotřeboval, těchto pár slov mi stačilo k rozhodnutí, abych si řekl: „Jo, tahle knížka mě pobaví a zároveň se z ní něco dozvím.“

Včera nastal její čas. Venku pošmourno, lezavo, deštivo. Uvelebil jsem se tedy pohodlně v křesle, na nos nasadil brýle a Rytíře v rezavém brnění přečetl jedním dechem.

Už jsem přečetl pár knížek o hledání sebe sama. Už jsem přečetl pár knížek, kdy na základě příběhu dospěl hlavní hrdina k tomu, že vše podstatné, co v životě hledá, se ukrývá v něm. Tedy „ukrývá“ je špatné slovo, protože ono se to nikam neschovává, ba co více, ono to dost často vystrkuje růžky. Jenom my to nechceme vidět a slyšet, protože pak bychom se museli přijmout takoví, jací jsme.

Tahle knížka je však v mnohém jiná. Jiná v tom, že nám ukazuje, že v každém z nás je ukryt poklad v podobě toho, že na svět přicházíme dobří, hodní a dvorní, ale protože nám v průběhu života někdo, byť v dobrém úmyslu, třeba aby nás povzbudil k větší píli, řekne, že takoví nejsme, tak se pak „obrníme“ sami proti sobě a nepustíme k sobě nikoho a nic.

Přeloženo do řeči běžců či běžkyň, mají postižení dojem, že jsou nedokonalí, slabí, neschopní a mermomocí se snaží dokázat svému okolí, že tomu tak není a přitom si zasazují hluboké rány, které je pak těžké vyléčit. Ty rány spočívají třeba v nakládání si nepřiměřených tréninkových dávek, trénování se zraněním, trénováním s utišujícími prostředky apod.

Přitom právě v této chvíli by se měl člověk zastavit, ztišit se, navštívit „hrad klidu a ticha“ a strávit určitý čas sám se sebou, tak jako to udělal rytíř v rezavém brnění, když se chtěl zbavit svého brnění, které na jeho těle vytvořilo krunýř, jehož se nemohl při vší snaze zbavit, byť mu pomáhal nejsilnější muž království.

Na život totiž žádná síla nestačí, tedy kromě síly sebepoznání. Naproti tomu však může být „Touha v hlavě člověka větším nebezpečím pro svět než atomová bomba“, což se však v této knize takto přímo nedočtete. Stejně jako se v ní přímo nedočtete, že: „Cesta začíná na začátku neznáma!“. Ty poslední dvě věty jsou moje a napadly mne při čtení „Rytíře v rezavém brnění“.

Úmyslně jsem se v recenzi na tuhle krásnou a moudrou knížku vyhnul delším citacím, byť by se jich dalo vybrat spousty a použil jsem to, co napadalo při jejím čtení mě, neboť tak nějak cítím, že každý, kdo si tuhle knížku přečte, v ní najde něco jiného a dokonce v ní najde něco jiného pokaždé, když ji otevře a začne číst. Vždy bude záležet na jeho duševním i fyzickém rozpoložení a na stupni jeho poznání. Takže suma sumárum, tahle knížečka je outlounká, ale svým rozsahem může přesáhnout rozměry Bible.

Knihu „Rytíř v rezavém brnění aneb o muži, který našel sebe sama“ vydalo nakladatelství Rybka Publishers a napsal ji Robert Fisher.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

eva | 27. 10. 2012 13.35 hod. | 77.48.147.xx
Krásně napsané, určitě si seženu :)

Ondřej | 27. 10. 2012 11.14 hod. | 37.188.244.xxx
Už několik knih jsem si přečetl na základě Vašeho doporučení, vždy to byla skvělá volba. V pondělí objednávám-)

Vlaďka | 27. 10. 2012 10.29 hod. | 193.165.79.xx
V pondělí se jde do knihovny :-) děkuju za tip!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas82
Asics109
Brooks16
Inov-847
Icebug5
Hoka One19
Mizuno49
Newton3
NB21
Nike48
Salming315
Salomon36
Scott2
Vibram Fivefingers6
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce43
Běhám bos, bot netřeba12
ON6

kde se diskutuje

  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Katko držím palce a těším se na zprávy, jak to jde. »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, pane Škorpile, moc děkuji za tréninkový plán, pokusím se ho bezezbytku dodržet:-). Pak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků