logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Josef Škvor na Marathonu des Sables 2013

Josef Škvor na Marathonu des Sables 2013

V úterý jsem dostal e-mail, v němž stálo: „Ahoj Miloši, kdysi minulý rok jsme si po pražském maratonu vyměnili pár mailů, dostali jsme se i k Emilovi Dostálovi, který mě učil a „mě to chytlo“. Zhubnul jsem desítku kil, stabilizoval váhu, trochu víc se zaměřil na stravu, párkrát si hrábnul na dno, až jsem se odhodlal vyplnit přihlášku. V pátek odlétám do Maroka na MDS 2013, bohužel jako jediný Čech. V duchu si budu opakovat tvoje četné rady, ale realita bude asi jiná. Pouštím se „na velký „čundr“, který není jen o atletice, ale snad i díky – nebo i bohužel kvůli tomu – čím jsem si v životě kdy prošel, věřím, že to dám. Považuji za potřebné ti to jako guru českých běžců „dát na vědomí“. Závod sleduji cca od roku 1997, v roce 2004 jsem si ta místa projel ve 40 stupňovém horku na kole a poušť si zamiloval. Malou českou vlajku mám s sebou a doufám, že ji do cíle donesu. Měj se fajn a díky moc za vše, čím jsi mně rozšířil obzor.“

No a pak přišla další zpráva: V marocké poušti startuje v neděli 7. dubna již 28. ročník maratonu – Sultan Marathon des Sables. Do závodu je přihlášen rekordní počet účastníků – 1048 soutěžících z celého světa. Z toho 892 mužů a 156 žen.

Účastníci měli sraz 5. dubna v Paříži, odkud francouzští organizátoři zajistili hromadný odlet do marockého města Quarzazatte – nazývaného brána marocké pouště.

V neděli 7. dubna bude závod odstartován první etapou. Závodníci mají po celou dobu konání soutěže zajištěnu lékařskou pomoc (včetně vrtulníků), v cílovém prostoru (resp. startovním prostoru následující etapy) ubytování po osmi účastnících v berberských stanech a saturaci vodou (před startem, na všech kontrolách a v cíli), plus mobilní WC (nikoliv pro pohodní závodníků, ale pro ochranu životního prostředí v poušti). Ženy mají navíc zajištěny sprchy (muži budou smrdět :-)).

Vzdálenost, kterou budou překonávat, přesně závodníci ještě neznají. V minulých ročnících to bylo cca 230 až 240 kilometrů. Jisté je, že jedna z etap je dvoudenní a bude měřit cca 80 kilometrů. Pro její překonání si účastníci mohou užít i romantiku noční pouště (horší orientace a vyčerpání, ale vyhnou se denním vysokým teplotám). V tu dobu se rtuť teploměru může pohybovat kolem 5 – 14°C, zatím co v poledne bývá kolem 40 stupňů C.

Závodník si na počátku závodu nese na zádech 6 – 12 kilogramů zátěže tvořené povinnou výbavou, potravinami a tekutinami. Výpočty uvádějí, že se při zvýšení zátěže o 10% v těchto teplotách zvyšuje tepová frekvence o 20%. Vzhledem k minimální možné aklimatizaci je to tedy závod na doraz. (Většinu z nás by to zřejmě položilo:-)).

Závod končí v pátek 12. dubna a v sobotu se poté všichni přesouvají do Quarzazattu, kde se ještě uskuteční charitativní běh pro podporu marockých dětí a matek. V neděli 14. 4. je pro účastníky připraven volný den ve městě a v pondělí po poledni se odlétá zpět do Paříže.

Duší celého závodu je Francouz Patrik Bauer, který dnes osobně přivítal každého závodníka. PB celý závod vymyslel, po celou dobu se věnuje plánování tras, vylepšování podmínek pro marocké děti, ale i využívání moderních technologií pro ochranu životního prostředí (letos bude například vlastní mobilní spalovna odpadů či využívání solární energie pro kompletní potřeby závodu).

Josef píše, že jde v sedmapadesáti letech do neznáma, že tento závod vnímá od roku 97 a že konečně nastal čas, aby to zkusil a snad i dokázal. Myslím, že mu všichni věříme, že „to dá"! Je to blázen, ale blázen hodný obdivu:-) V knížce Malý princ (Josefova oblíbená) se mj. píše: Poušť je krásná právě tím, že někde skrývá studnu. Jsem si jistá, že ji Pepa určitě najde!

Pro malý náznak atmosféry doporučuji titulní video z konce minulého ročníku nebo totéž na

Pokud byste si chtěli dohledat o závodu více nebo sledovat aktuální info v průběhu závodu

Tak držte palce! V batohu má náš patriot kromě povinné výbavy také českou vlajku – už to vidím v živých (trikolorních) barvách – jak vlaje v cíli.

A zatím poslední zpráva oznamovala: Josef právě běží svoje první kilometry. Posílám odkaz na reportáž Českého Rozhlasu Regina

Podívat se můžete i na první fotografie ze závodu.

Josefovu cestu budeme průběžně sledovat a podávat vám informace a Josefovi přejeme: šťastný běh!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, rád bych se zeptal, jakou rychlostí má běhat 11 letá holka CH a RCH? Používáme CH (2…»
  • Běhání v terénu a v kopcích je přírodním učitelem Přirozeného běhu : V terénu se hezky běhá v Jeseníkách, tam je to never ending story. Zároveň běh v terénu v kopcích…»
  • Maratonská aneb jak jsem se proToiToikoval svým prvním oficiálním maratonem : Pepo Ty jsi jednička!!!!!!! »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj Miloši, Dnes som si bol zabehať, urobil som si Cooper, môžem poslať výsledky. Je nutný aj…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Petře, spíše bych to hodnotil takto: CH – 2, RCH 3-4, PB 3, RB 3-4 »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků