logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Koloběžka a běžec – koloběžec začátečník

Koloběžka a běžec – koloběžec začátečník

Koloběžka je pro běžce výborný tréninkový doplněk. Při jízdě na koloběžce totiž zatěžujeme stejné svalové skupiny jako při běhu a navíc, a to dost výrazně, i  zádové svalstvo, které se při běhu nese.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Vzhůru na koloběžku
  2. Jak jezdit

Při koloběhu se mění poměr intenzity zatížení jednotlivých svalových skupin, což samo o sobě způsobuje, že je tělo neustále vystavováno měnícím se podnětům, takže tréninkový efekt je vyšší než při běhu. Koloběh ocení jak sprintér či mílař, tak i vytrvalec.

Kdo si jízdu na koloběžce zkusil, tak už trošku ví, o čem to je, ale určitě mu neuškodí, když si i on nastuduje tuto první lekci. První lekce je ale určená hlavně těm, kteří na koloběžce ještě nestáli, nebo už zapomněli, jaké to je.

Pokud jste běžec začátečník a začínáte běhat třeba proto, abyste trochu upravili svou tělesnou hmotnost, může být koloběžka obzvláště velkým pomocníkem. Koloběh je běh bez tvrdých dopadů a otřesů. Když tedy z běhu klouby a šlachy bolí, je koloběžka výborným pomocníkem. Při jízdě můžete také simulovat pomalý běh a máte tak při každém odrazu dost času na pilování běžeckého stylu. Pro pokročilé běžce je pak koloběžka výbornou aktivitou pro regeneraci.

Vzhůru na koloběžku

Pro začátek stačí, když si koloběžku půjčíte od svých nebo sousedovic dětí a je jedno, jestli má velká kola nebo malá polyuretanová kolečka. Typ koloběžky vás jen omezí v tom, kam můžete s koloběžkou jet. Hlavně ale dejte pozor na její nosnost, abyste jí neprostáli (na koloběžce se stojí, takže termín neprosedli není na místě).

Teprve až se vám koloběh zalíbí, vyplatí se investovat do opravdu sportovní koloběžky. Začínal jsem stejně a dnes mám 5 koloběžek. Pro každý terén a účel jinou.

Jak jezdit

Existuje mnoho doporučení, jaký je nejlepší postoj jezdce na koloběžce a o těch vám povíme v příštím díle. Dvě rady pro začátek postačí:

  1. Stůjte a jeďte na koloběžce tak, aby vám to bylo příjemné a pohodlné.
  2. Na koloběžce střídejte nohy.

Třeba to někoho překvapí, ale nejvíce zatěžovaná noha je ta, na které stojíte (dřepujete). Na rovné cestě střídejte nohy po deseti odrazech, ale klidně i dříve. Svůj střídající interval si najděte sami, nohy střídejte těsně před tím, než vás ta, na níž stojíte, začne bolet.

Jedna noha bude vždycky ta šikovnější, ale je to jen otázka cviku. Za odrazovou nohou se „neotáčejte" a snažte se držet trup ve směru jízdy tak, aby se odrazová noha vracela podél stupátka. Jsou jezdci, kteří se při odrazu zkroutí tak, že vrací odrazovou nohu nad zadním kolem. Snaží se tak ulehčit namáhané stojné noze.

Takže hezky do dřepu. Nikam nespadnete. Držíte se přeci řídítekTakže hezky do dřepu. Nikam nespadnete. Držíte se přeci řídítek.

Dneska zůstaneme jen u teorie, respektive u učení se správné technice, příště už si k technice přidáme i trošku toho opravdového tréninku.

Až budete mít za sebou pár lekcí a hlavně tréninkových jízd, budete moci začít přemýšlet třeba i o něčem podobném.

.

Václav Jun foto
  • přečteno: 12286/11589×
Koloběžka a běžec – koloběžec začátečník

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (21 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky58
podle povrchu na němž převážně běhám38
podle barvy3
podle šířky boty ve špičce14
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy86

kde se diskutuje

  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Ahoj Michale. První, co mne napadá je,čím se budeš živit (nebo jsem to v článku přehlédl ?). Ale…»
  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Ahoj Michale, hezky napsaný článek, jen pořád přemýšlím, co bylo tím hlavním impulsem k odchodu,…»
  • Blýskání aneb báječná léta pod PIMem : Krasne napsany, Miso. At to vse bylo jak bylo, uzili jsme v PIMu srandy kopec ;-) A diky nejen…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků