logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Knihy o běhání mění život čtenářům i jejich editorům

Knihy o běhání mění život čtenářům i jejich editorům

V tirážích knih se nenápadně krčí jména jejich editorů, u nás odpovědných redaktorů. V mnohých zahraničních knihách se dočtete od jejich autorů, v úvodu či závěru ke knize poděkování editorovi. U nás to není až tak častým zvykem a přesto právě editor je tím člověkem, který má mnohdy větší či nejméně stejnou zásluhu na tom, že ta kniha vyšla, ale hlavně, jak vypadá.

Knihy Born To Run, Běhání s Keňany, Chi Running, Jez a běhej, Uhledání ultra mají jednoho editora, a mě napadlo si s ním sednout a popovídat o tom, co bylo u něj dříve: slepice či kuře. Rozumějte, jestli začal dříve běhat a pak knihy o běhání v nabídce světových nakladatelství hledat a snažit se je přinést českým čtenářům, nebo jestli práce na těchto knihách ho přivedla k běhu.

Takže vběhněme rovnýma nohama do světa editora Tomáše Dimtera, a první otázka je nasnadě: Tomáši, jak to bylo u tebe? Dával sis raději grilované kuřátko, jinými slovy běhals, nebo tě více fascinovalo vajíčko – knihy o běhání, které stejně jako vajíčko v sobě nesou genetické informace o životě, v případě knih o běhání genetické informace o tom, že člověk byl zrozen k běhu, vezmeme-li to od Born to Run, první knihy z výše uvedené řady, kterou jsi editoval?

Já jsem spíš vodní tvor. Přestože jsem sportoval od mala, běhu jsem vyhýbal jako čert kříži. Až před pár lety mě Tonda Kočí, můj šéf v nakladatelství a někdejší závodní běžec, s sebou občas bral na pás, jelikož se připravoval na maraton. Ale pravidelný pohyb krajinou přišel až později a podmíněn byl knihami. S přibližující se čtyřicítkou jsem si začal uvědomovat tíhu ztraceného času. A tak jsem začal hledat knihy, které mi mohou poskytnout jinou perspektivu a náhled na život. Navíc jsem při práci na knihách potkal skvělý lidi, které běh baví a je pro ně víc než jen pravidelná porce pohybu, nejlépe se sluchátky v uších. Lidi, které tak jako mě zajímá celoživotní rozvoj a možnost sportovat do konce života, ne výsledky teď a hned. Kniha Zrozeni k běhu měla pro mě určující význam, dokázala proměnit můj akvatický mozek v mozek suchozemský. Dnes proto nedám na běhání dopustit.

Když náš sportovní program uviděl zástupce největšího sportovního nakladatelství v Americe, konstatoval, že máme nejlepší sportovní tituly současnosti. Dnes už zkouší dělat knihy o běhání leckdo, šéf konkurenčního nakladatelství dokonce tvrdí „Vy jste nám prošlapali cestu, tak na ni nastoupíme“. Proč ne, ať to zkusí. Přesto jsem si jistý, že náš výběr bude vždycky specifický. Nechci hrát na jistotu a chrlit jednu běžeckou knihu za druhou, ale snažit se objevit život mimo vyšlapané stezky. Kdo by před rokem věřil, že veganský ultraběžec bude u nás úspěšný? Že se o běh s Keňany budou zajímat tisíce lidí? Ukázalo se, že to jde, ale má to jednu podmínku: je třeba slepě nevěřit marketingovým klišé. Radši budu chybovat z nadšení, než mít krátkodobý úspěch z lenosti. Na českých čtenářích je vidět, že neodpouštějí. Stačí do zaběhlé a kvalitní řady titulů vrazit pár knih na efekt, a rázem je všechno jinak. A proto nevybírám knihy ze žebříčků prodejnosti v USA, ale čtu a testuju je na sobě. Jsem radši za menší, ale věrnou skupinu čtenářů, kterou baví číst a sportovat. Pro ně (a tím i pro sebe) bych rád hledal knihy, které nemusí měnit svět, nemusí být jenom o běhání a úspěchu.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (20 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Tuareg | 18. 3. 2014 13.56 hod. | 90.183.157.xx
Já prostě miluju ty 2 prostřední. Běhání s Keňany dobré, ale celkem jsem se při čtení nudil. Dost věcí se tam opakovalo a mě se prostě líbí učebnicové typy knih. Levou jsem nečetl, ale líbí se mi (díky obrázkům:) taky kniha Začni běhat. Mám jí nakousnutou, ale mám se čtením problém. Vždy, když mám trochu času, jdu radši běhat :-DD

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví35
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe10
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků