logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Knihy o běhání mění život čtenářům i jejich editorům

Knihy o běhání mění život čtenářům i jejich editorům

V tirážích knih se nenápadně krčí jména jejich editorů, u nás odpovědných redaktorů. V mnohých zahraničních knihách se dočtete od jejich autorů, v úvodu či závěru ke knize poděkování editorovi. U nás to není až tak častým zvykem a přesto právě editor je tím člověkem, který má mnohdy větší či nejméně stejnou zásluhu na tom, že ta kniha vyšla, ale hlavně, jak vypadá.

Knihy Born To Run, Běhání s Keňany, Chi Running, Jez a běhej, Uhledání ultra mají jednoho editora, a mě napadlo si s ním sednout a popovídat o tom, co bylo u něj dříve: slepice či kuře. Rozumějte, jestli začal dříve běhat a pak knihy o běhání v nabídce světových nakladatelství hledat a snažit se je přinést českým čtenářům, nebo jestli práce na těchto knihách ho přivedla k běhu.

Takže vběhněme rovnýma nohama do světa editora Tomáše Dimtera, a první otázka je nasnadě: Tomáši, jak to bylo u tebe? Dával sis raději grilované kuřátko, jinými slovy běhals, nebo tě více fascinovalo vajíčko – knihy o běhání, které stejně jako vajíčko v sobě nesou genetické informace o životě, v případě knih o běhání genetické informace o tom, že člověk byl zrozen k běhu, vezmeme-li to od Born to Run, první knihy z výše uvedené řady, kterou jsi editoval?

Já jsem spíš vodní tvor. Přestože jsem sportoval od mala, běhu jsem vyhýbal jako čert kříži. Až před pár lety mě Tonda Kočí, můj šéf v nakladatelství a někdejší závodní běžec, s sebou občas bral na pás, jelikož se připravoval na maraton. Ale pravidelný pohyb krajinou přišel až později a podmíněn byl knihami. S přibližující se čtyřicítkou jsem si začal uvědomovat tíhu ztraceného času. A tak jsem začal hledat knihy, které mi mohou poskytnout jinou perspektivu a náhled na život. Navíc jsem při práci na knihách potkal skvělý lidi, které běh baví a je pro ně víc než jen pravidelná porce pohybu, nejlépe se sluchátky v uších. Lidi, které tak jako mě zajímá celoživotní rozvoj a možnost sportovat do konce života, ne výsledky teď a hned. Kniha Zrozeni k běhu měla pro mě určující význam, dokázala proměnit můj akvatický mozek v mozek suchozemský. Dnes proto nedám na běhání dopustit.

Když náš sportovní program uviděl zástupce největšího sportovního nakladatelství v Americe, konstatoval, že máme nejlepší sportovní tituly současnosti. Dnes už zkouší dělat knihy o běhání leckdo, šéf konkurenčního nakladatelství dokonce tvrdí „Vy jste nám prošlapali cestu, tak na ni nastoupíme“. Proč ne, ať to zkusí. Přesto jsem si jistý, že náš výběr bude vždycky specifický. Nechci hrát na jistotu a chrlit jednu běžeckou knihu za druhou, ale snažit se objevit život mimo vyšlapané stezky. Kdo by před rokem věřil, že veganský ultraběžec bude u nás úspěšný? Že se o běh s Keňany budou zajímat tisíce lidí? Ukázalo se, že to jde, ale má to jednu podmínku: je třeba slepě nevěřit marketingovým klišé. Radši budu chybovat z nadšení, než mít krátkodobý úspěch z lenosti. Na českých čtenářích je vidět, že neodpouštějí. Stačí do zaběhlé a kvalitní řady titulů vrazit pár knih na efekt, a rázem je všechno jinak. A proto nevybírám knihy ze žebříčků prodejnosti v USA, ale čtu a testuju je na sobě. Jsem radši za menší, ale věrnou skupinu čtenářů, kterou baví číst a sportovat. Pro ně (a tím i pro sebe) bych rád hledal knihy, které nemusí měnit svět, nemusí být jenom o běhání a úspěchu.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (20 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Tuareg | 18. 3. 2014 13.56 hod. | 90.183.157.xx
Já prostě miluju ty 2 prostřední. Běhání s Keňany dobré, ale celkem jsem se při čtení nudil. Dost věcí se tam opakovalo a mě se prostě líbí učebnicové typy knih. Levou jsem nečetl, ale líbí se mi (díky obrázkům:) taky kniha Začni běhat. Mám jí nakousnutou, ale mám se čtením problém. Vždy, když mám trochu času, jdu radši běhat :-DD

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas96
Asics133
Brooks19
Inov-858
Icebug5
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike61
Salming371
Salomon42
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON7

kde se diskutuje

  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků