logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas!

Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas!

Je poměrně málo maratonů, na které se rád vracím rok co rok. A pominu-li ten jeden domácí, který mám tak říkajíc za domem, tak už vlastně existuje jenom jeden. Ten bavorský, s těmi horkými bazény, v Bad Füssing. Už pár let si vždycky kladu onu běžecko-kacířskou otázku, jestli já se tam těším spíš na ten nedělní maraton, nebo víc na to sobotní sportovní sympozium. Tolik inspirace, sdílených zkušeností a radosti jsem snad ještě jinde nezakusil.

Letos tomu nebylo jinak. Sobotní prosluněný den byl jako stvořený pro přednášky hned dvou vysoce inspirativních lidí. V dopoledním bloku vystoupil Jeffrey Norris, Američan žijící dlouhá léta v Německu, slepý běžec, maratonec, ultramaratonec, účastník mnoha vytrvalostních závodů a akcí typu adventure race. Mnoho z nás, v uvozovkách zdravých lidí, by se do většiny takových věcí vůbec nepustilo. Proč? Asi by došlo k přílišnému nabourání naší komfortní zóny. Jeffrey se do nich i přes svůj, minimálně z našeho pohledu, obrovský hendikep pouští. A třeba i v pouštích. Ano, potřebuje k většině svého sportování dobrého vodiče. Ale i ten se může občas ztratit v davu. A Jeffreyho zážitkům a vyprávění například o tom, jak se v rámci triatlonu Ironman ocitl v oceánu uprostřed startovního pole, mezi smrští ostrých loktů a dobře mířených kopů ze všech stran bez vodiče, jsem už nedokázal naslouchat bez hrůzou se ježících chlupů po celém těle. A Jeffrey má za přežití (a zachování duševního zdraví) i takových situací moji obrovskou úctu. Přednáškový sál na chvíli opouštím už jen s jedinou myšlenkou: Kdysi kdosi řekl, že opravdový život začíná až za hranicí naší zóny komfortu. Co když měl, sakra, pravdu?!

Druhá přednáška už snad ani nebyla přednáška jako spíše smršť humoru, vtipu a bezpříkladných příkladů občanské iniciativy a hrubé nekázně. Hvězdou odpolední části sympozia nebyl totiž nikdo jiný než největší expert na přežití v Německu i mnoha jiných dimenzích, dnes téměř osmdesátiletý, přesto vždy svěží, pozitivně naladěný a prostě a jednoduše neuvěřitelný Rüdiger Nehberg. Původně pekař, jenž dokázal své řemeslo ve vhodný okamžik pověsit na hřebík. Dlouholetý survivista, bojovník za práva původních obyvatel Jižní Ameriky a Afriky. Ve světě znám jako Sir Vival. Autor tří desítek knih. Jeho více než 30 let starý přechod Německa bez využití civilizačních vymožeností inspiroval kupříkladu i Joeyho Kelly k jeho běhu ze severu na jih.

Sjel Nil na voru. Překonal Atlantik na šlapadle. Aniž by věděl cokoli o mořeplavbě. Vybaven silnými sklony k podléhání mořské nemoci, stal se přeborníkem ve zvracení přes palubu. Když to stihnul. Překonal Atlantik ve vydlabané jedli. Uprostřed Brazilského pralesa se nechal vysadit z vrtulníku vybaven pouze nožem. Byl prohlášen za nezvěstného, aby se po 25 dnech objevil jakoby nic znovu v civilizaci. S nasazením vlastního života bojoval úspěšně za práva původních brazilských obyvatel. Vydobyl si uznání mezi nejvyššími přestaviteli náboženské obce v Africe. Člověku se až nechce věřit, že se tohle všechno vejde do jednoho jediného lidského života.

Na své daleké a nebezpečné pouti se Rüdiger Nehberg připravoval se speciálními jednotkami Bundeswehru. Učil se plavat se svázanýma rukama i nohama. Trénoval přežití havárie letadla. Takto nekonvenčně vedený život se samozřejmě nemohl obejít bez mnoha přepadení. O Rüdigerovi Nehbergovi se říká, že jich přežil přes dva tucty. Někdy bylo třeba se přesilou nebezpečných grázlů prostřílet, za což musel bohužel jeden ze dvou jeho kamarádů zaplatit životem, někdy vyvázli s použitím uspávacích tablet. I přes svůj pokročilý věk Nehberg stále aktivně řídí svou lidsko-právní organizaci TARGET.

Na sympoziu jste mohli potkat také Dietmara Mückeho, ukrutného ultramaratonce a boso-běžce, který má za sebou kromě jiného 80 maratonů nebo dvanáct 24hodinových závodů naboso (!). A nebo Roberta Wimmera, chlapíka, co se takhle jednou dobře vyspal, vstal, vyčistil si zuby, dal v práci výpověď a začal opravdu běhat. 520 kilometrů týdně. Toho času je držitelem mnoha světových rekordů a úspěšným zdolatelem běhu Trans Europe (z Lisabonu do Moskvy), kdy 64 dní v kuse běhal v průměru 80 km denně.

Tak, a teď mi vysvětlete, jak jsem si v neděli mohl užívat svoje „opouštění komfortní zóny“ na maratonu, když jsem měl ještě plnou hlavu takových neuvěřitelných příkladů?!

Johannesbad ThermenmarathonJohannesbad ThermenmarathonJohannesbad ThermenmarathonJohannesbad ThermenmarathonJohannesbad ThermenmarathonJohannesbad ThermenmarathonJohannesbad ThermenmarathonJohannesbad ThermenmarathonJohannesbad ThermenmarathonJohannesbad Thermenmarathon

René Kujan foto
  • přečteno: 1988/1937×, 1 komentář
Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas! Johannesbad Thermenmarathon: A přijedu zas!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

strejda6 | 14. 2. 2014 20.45 hod. | 89.177.148.xxx
Pěkné psaní o závodě i borcích se čte samo,motivující.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

S jakým novoročním předsevzetím vyběhnete do roku 2015?

Čas na přelomu roků bývá časem, kdy vyhlašujeme své osobní challenge. Pohříchu nám vydrží jen pár dní po vystřízlivění ze Silvestra, nebo že by tomu bylo letos jinak, a konečně už? Na Běžecké škole pro vás chystáme 30 denní challenge, kterou když projdete, tak položíte solidní základy k tomu: „Letos to bude jinak!" Abychom ji mohli dobře zaměřit, zajímá nás, které z níže uvedených předsevzetí je váš favorit:

Začnu běhat670
Uběhnu 10 km (pod – dosaďte si svůj čas)1106
Uběhnu půlmaraton583
Uběhnu maraton286
Uběhnu ultramaraton142
Zhubnu a už nepřiberu320
Zapracuji na zdraví a fyzické kondici139
Přitáhnu k běhu (partnera, partnerku, potomky)55
Stanu se finalistkou Women’s Challenge 2015177
Jiné, zde neuvedené33

kde se diskutuje

  • Svaly a spalování tukových polštářů. Den, kdy si zaběháte, je svátkem pro vaše tělo : lenivosť sa dá brať aj pozitívne, ak neprestanete športovať. »
  • Mise – zlepšení osobního rekordu na deset kilometrů : Dodržiavanie tepovej frekvencie je aj prevencia proti zraneniam.A samozrejme aj iné zásady. »
  • Věřím v běh… Ten mi vždy pomohl : krasne napsané ,Lucinko »
  • Vyběhat si můžete 4 roky navíc nebo sto tisíc korun – zdravý životní styl se vyplatí : Olgo, přihlas se 14. dubna www.zunorun.cz a jsem přesvědčen, že tvůj odpor k běhu vezme ďas. »
  • Vyběhat si můžete 4 roky navíc nebo sto tisíc korun – zdravý životní styl se vyplatí : Dobrý den. Zajímalo by mne, jestli je možné, aby běh začal aspoň s malou radostí provozovat i…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků