logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh a maraton, úplný průvodce. Běžecká encyklopedie

Běh a maraton, úplný průvodce. Běžecká encyklopedie

„Spím či bdím, já snad běžím zpátky časem“, bylo první, co mě napadlo, když jsem poprvé otevřel knihu Běh a maraton, úplný průvodce. „V té knížce je všechno, co jsem kdy lidem říkal nebo o běhání psal“, pokračoval tok mých myšlenek, a jak je to krásně graficky zpracované, prostě splněný sen propagátora, běžeckého trenéra a učitele běhu. „Má po téhle knize ještě cenu vydávat svou vlastní?" napadlo mě vzápětí.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Běžecká laboratoř
  2. Komu bych Běh a maraton, úplný průvodce, doporučil k přečtení
  3. Co v knize najdete
  4. Na Běh a maraton, úplný průvodce, prach sedat nebude

Psát recenzi na knihu, která se vám zdá ve všech směrech technicky dokonalá, je děsná fuška. „Zase mě natřou, že tu dělám reklamu knížce, kterou budeme prodávat v e-shopu Běžecké školy“. Ale to mám na ní hledat jen kvůli pochybné objektivitě mouchy? Tak to byly první myšlenky po otevření knihy Běh a maraton, úplný průvodce.

Běžecká laboratoř

Běžecká laboratoř je název jedné z kapitol a knížka je opravdu průvodcem běžeckou laboratoří. Najdete tu prostě všechno, co se běhání týče, jen zde nehledejte žádný příběh, ten tu nenajdete. To píšu hlavně těm, kteří mají rádi populárně naučné knihy, v nichž je autor na základě příběhu učí, v našem případě běhat.

Komu bych Běh a maraton, úplný průvodce, doporučil k přečtení

Tuhle knížku, s čistým svědomím doporučím úplně všem a to i těm, kteří zatím neuvažují o tom, že by kdy vyběhli. Proč i těm? Prostě proto, že zde najdou odpovědi na všechny své výmluvy, proč oni nemohou běhat a najdou zde dokonce i odpovědi na své otázky, jež vysílají směrem k těm, co je už běžecký virus zasáhl a jež mají většinou tvar: „Proč to děláš?“, hledajíce tak pro sebe potvrzení, proč oni běhat nemůžou.

Tuhle knížku doporučím všem učitelům tělesné výchovy, atletickým trenérům, vedoucím dětských kroužků, učitelkám v mateřských školkách, rodičů i prarodičům, ale hlavně ji budou mít jako povinnou četbu ti, kteří se rozhodnou navštěvovat Running academy. Proč zrovna těmto lidem? Zkrátka proto, že když si ji přečtou, když si ji prostudují, pochopí, že běh je dovednost, dovednost, s níž se každý z nás sice rodí, ale když ji běžně nepoužívá, tak zapomíná a má-li pak dobíhat dopravní prostředek, tak dupe a supí jak hroch a to ještě toho hrocha urážím, protože ten na svůj zjev běží lehce a křepce.

Co v knize najdete

Nejlepší by bylo, kdybych zde zkopíroval celý obsah, abyste viděli, že když píšu, že tu najdete všechno, tak nekecám, ale obsah si pak budete moci přečíst sami, až ji budete držet v ruce, i když jestli jste jako já, tak spíš než na „obsah" vlítnete rovnou do jejího listování, neboť vás zaujme spoustou výborně zpracovaných a popsaných obrázků, grafů, tabulek, anatomických projekcí, fotografií běžeckého stylu, protahovacích cviků, posilovacích cviků, zpracovaných tréninkových plánů od úplných začátečníků až po výkonnostní běžce.

Na Běh a maraton, úplný průvodce, prach sedat nebude

Mám doma hodně různých encyklopedií, které jsem si koupil, protože se mi líbily, kterými jsem se doma prolistoval, něco z nich přečetl a z důvodu: „Je to krásná knížka, ale teď nemám čas ji podrobně číst“, jsem ji odložil a pomalu zapadává prachem. Osobně jsem si jistý, že Běh a maraton, úplný průvodce tenhle osud, alespoň u mě doma, nepostihne. Spíš tomu bude naopak, postihne ji osud knížek, které beru do ruky, otevírám uprostřed, podškrtávám si v nich, hledám, a to i přesto, že by se mohlo zdát, že všechno o běhání mám v malíku.

Klidně se vám přiznám, že i když jsem na počátku této recenze napsal, že mám pocit, že běžím zpět časem, neboť v této knize nalézám vše, co jsem kdy o běhání psal, tak je to i tak, že v téhle knížce jsem našel i já spousty věcí, o nichž jsem buď nikdy nepsal, nebo je vysvětloval jinak. Zkrátka tahle knížka mi zase ukázala, že člověk není nikdy na konci své cesty a že to je na běhu života právě to krásné, protože hned za další zátočinou, k níž doběhnete, se vám může otevřít pohled, který vás posadí na zadek.

Tak si hezky sedněte, otevřete si Běh a maraton, úplný průvodce, a ať vám z ní nic neunikne, život vás z ní určitě párkrát, přinejmenším když budete dohánět nějaký dopravní prostředek, vyzkouší.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Alex | 17. 4. 2014 11.26 hod. | 80.152.234.xxx
Ta knížka je fakt dobrá, ale trochu mi v tom chybí člověčina. Je to trochu strohé. To Milošovi poznámky postřehy a treninkové plány jsou více ze života. Takové lidštější a hlavně živé okořeněné postřehy ostatních běhajících šílenců.Takže Miloši piš dál! Tyhle Tvoje stránky nemůže žádná kniha nahradit.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Konec Běžecké školy : Na chvíli Jsem se vyděsil, že by jste Miloši svou celoživotní lásku z ničeho nic pověsil na hřebík.…»
  • Konec Běžecké školy : Člověk si mnohdy uvědomí skutečnou hodnotu čehokoli, až ve chvíli, kdy to ztrácí... Zvláště ve…»
  • Cesta oplácané holčičky, nad kterou babička na jižní Moravě radostně jásala, jak dobře prospívá, do PIM Women´s Challenge 2012 : Copak asi dělá HANELE, která psala první komentář? Já jsem nepoznal nejzábavnější, nejobětavější,…»
  • Konec Běžecké školy : Me se uplne zatajil dech!!az s tou kulturistikou mi to doslo:-D »
  • Konec Běžecké školy : No dostal jsi mě! »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků