logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vyslanci pro Paraple – Zdeněk Dančo, Karlovarský kraj

Vyslanci pro Paraple – Zdeněk Dančo, Karlovarský kraj

Rozhovor s vyslancem centra Zdeňkem Dančo z Karlovarského kraje.

Co tě přimělo, stát se vyslancem pro Paraple?

Při pořádání běžeckých závodů jsem začal místo startovného vybírat dobrovolné příspěvky pro Paraple, a to poměrně úspěšně. Být vyslancem pro mě znamená snahu ještě víc podpořit tuto nadaci, a to nejen v rámci našeho města.

Co si osobně myslíš o nadacích, přispíváš některé, když ano, které a jakou formou?

Obecně si myslím o nadacích to, že jsou potřebné, že patří k běžným standardům slušného člověka je podporovat, buď finančně, nebo např. dobrovolnou prací.

Vybírám si ty, které znám,vím přesně co podporují, kdo tu nadaci reprezentuje, a také jestli jsou mi blízké tím, co dělám. Podporuji Paraple finančně, při pořádání běžeckých závodů ve Františkových Lázních nevybíráme startovné, ale dobrovolné příspěvky a všechny posíláme do nadace.

Víš něco více o nadaci Paraple, kromě toho, že se pravidelně vždy v červnu pořádá Běh pro Paraple?

O nadaci vím všechny informace běžně dostupné z internetu, a také od Miloše Škorpila, který mě k myšlence podpořit Paraple navedl.

Co tě první napadne, nepřemýšlej, když potkáš handicapovaného člověka?

V první chvíli jen to, jestli nechce např. pomoc převést přes ulici, něco podat atd.

Jinak je vnímám jako ostatní.

Motivuje tě to, jak se tito lidé dokáží vzepřít osudu a žít dál, nebo je lituješ?

Při svém prvním maratonu jsem se setkal na trati s několika handicapovanými lidmi.

Ten, kdo uběhne maraton, je pro mě obdivuhodný člověk. Pokud to však zvládne postižený, potom slova o obdivu a motivaci dostávají zcela jinou dimenzi..

Co pro tebe představuje běh?

Radost, poznání , inspiraci, svobodu.

Jak dlouho běháš a co tě k běhání přivedlo?

Běhám již 10 let a k běhání mě dostal rozhovor se známým, který vyprávěl, že uběhl pražský maraton… absolutně jsem nechápal, jak někdo může takovou vzdálenost uběhnout.

A do roka a do dne… jsem ho měl za sebou.

Co podle tebe může běh a běhání člověku dát – přinést?

Na tuto otázku jsem už tak trochu odpověděl v jedné z předchozích. Jen bych jí doplnil o to, že díky běhání jsem poznal pár lidí, o kterých vím, že se na ně můžu spolehnout, přátele. Při běhání jsem sám se sebou a při delších bězích se člověk dostává k myšlenkám, na které nemá při běžných činnostech čas, náladu. Tam si srovnávám v hlavě to podstatné.

Máš nějaký slogan – heslo, kterým budeš lidi z kraje, za nějž běžíš, jako vyslanec pro Paraple, motivovat k tomu, aby podpořili tvou snahu, vybrat na konto Paraple co nejvíc korunek? Případně jak zní?

Heslo nemám, jen snad při našich závodech, kdy vybíráme na Paraple používám větu:

Pomozte těm lidem, kteří neměli v životě tolik štěstí jako my a nemůžou běhat po svých.

Máš nějaký nápad, kterým by se dalo pomoci nadaci pro Paraple i jinak, než tímto konkrétním způsobem? Máš-li, sem s ním.

Nemám.

Kdybys chtěl někoho pozvat na návštěvu kraje, v němž žiješ, za nějž běžíš, čím bys ho lákal? Co je pro tento kraj typické, co se jinde nevidí?

Náš kraj, známý svými lázněmi, skrývá řadu dosud neobjevených koutů, které díky jisté izolaci našeho pohraničního kraje v nedávné minulosti dosud nebyly objeveny.

Představil bych mnoho přírodních zajímavostí (např. sopky, prameny), pestrost zdejších hvozdů , historické památky, nádherné vyhlídky do kraje v panenské přírodě a samozřejmě bych to vše spojil do několika běžeckých výběhů..

A po takových zážitcích není nic lepšího, než je vstřebat při některé z lázeňských procedur, v bazénu, vířivce či saunách a samozřejmě podpořit vynikajícím jídlem a pitím.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Vyslanci pro Paraple

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas92
Asics130
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One24
Mizuno55
Newton5
NB22
Nike60
Salming359
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce48
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»
  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků