logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vyslanci pro Paraple – Zdeněk Dančo, Karlovarský kraj

Vyslanci pro Paraple – Zdeněk Dančo, Karlovarský kraj

Rozhovor s vyslancem centra Zdeňkem Dančo z Karlovarského kraje.

Co tě přimělo, stát se vyslancem pro Paraple?

Při pořádání běžeckých závodů jsem začal místo startovného vybírat dobrovolné příspěvky pro Paraple, a to poměrně úspěšně. Být vyslancem pro mě znamená snahu ještě víc podpořit tuto nadaci, a to nejen v rámci našeho města.

Co si osobně myslíš o nadacích, přispíváš některé, když ano, které a jakou formou?

Obecně si myslím o nadacích to, že jsou potřebné, že patří k běžným standardům slušného člověka je podporovat, buď finančně, nebo např. dobrovolnou prací.

Vybírám si ty, které znám,vím přesně co podporují, kdo tu nadaci reprezentuje, a také jestli jsou mi blízké tím, co dělám. Podporuji Paraple finančně, při pořádání běžeckých závodů ve Františkových Lázních nevybíráme startovné, ale dobrovolné příspěvky a všechny posíláme do nadace.

Víš něco více o nadaci Paraple, kromě toho, že se pravidelně vždy v červnu pořádá Běh pro Paraple?

O nadaci vím všechny informace běžně dostupné z internetu, a také od Miloše Škorpila, který mě k myšlence podpořit Paraple navedl.

Co tě první napadne, nepřemýšlej, když potkáš handicapovaného člověka?

V první chvíli jen to, jestli nechce např. pomoc převést přes ulici, něco podat atd.

Jinak je vnímám jako ostatní.

Motivuje tě to, jak se tito lidé dokáží vzepřít osudu a žít dál, nebo je lituješ?

Při svém prvním maratonu jsem se setkal na trati s několika handicapovanými lidmi.

Ten, kdo uběhne maraton, je pro mě obdivuhodný člověk. Pokud to však zvládne postižený, potom slova o obdivu a motivaci dostávají zcela jinou dimenzi..

Co pro tebe představuje běh?

Radost, poznání , inspiraci, svobodu.

Jak dlouho běháš a co tě k běhání přivedlo?

Běhám již 10 let a k běhání mě dostal rozhovor se známým, který vyprávěl, že uběhl pražský maraton… absolutně jsem nechápal, jak někdo může takovou vzdálenost uběhnout.

A do roka a do dne… jsem ho měl za sebou.

Co podle tebe může běh a běhání člověku dát – přinést?

Na tuto otázku jsem už tak trochu odpověděl v jedné z předchozích. Jen bych jí doplnil o to, že díky běhání jsem poznal pár lidí, o kterých vím, že se na ně můžu spolehnout, přátele. Při běhání jsem sám se sebou a při delších bězích se člověk dostává k myšlenkám, na které nemá při běžných činnostech čas, náladu. Tam si srovnávám v hlavě to podstatné.

Máš nějaký slogan – heslo, kterým budeš lidi z kraje, za nějž běžíš, jako vyslanec pro Paraple, motivovat k tomu, aby podpořili tvou snahu, vybrat na konto Paraple co nejvíc korunek? Případně jak zní?

Heslo nemám, jen snad při našich závodech, kdy vybíráme na Paraple používám větu:

Pomozte těm lidem, kteří neměli v životě tolik štěstí jako my a nemůžou běhat po svých.

Máš nějaký nápad, kterým by se dalo pomoci nadaci pro Paraple i jinak, než tímto konkrétním způsobem? Máš-li, sem s ním.

Nemám.

Kdybys chtěl někoho pozvat na návštěvu kraje, v němž žiješ, za nějž běžíš, čím bys ho lákal? Co je pro tento kraj typické, co se jinde nevidí?

Náš kraj, známý svými lázněmi, skrývá řadu dosud neobjevených koutů, které díky jisté izolaci našeho pohraničního kraje v nedávné minulosti dosud nebyly objeveny.

Představil bych mnoho přírodních zajímavostí (např. sopky, prameny), pestrost zdejších hvozdů , historické památky, nádherné vyhlídky do kraje v panenské přírodě a samozřejmě bych to vše spojil do několika běžeckých výběhů..

A po takových zážitcích není nic lepšího, než je vstřebat při některé z lázeňských procedur, v bazénu, vířivce či saunách a samozřejmě podpořit vynikajícím jídlem a pitím.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Vyslanci pro Paraple

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků