logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh s holemi jako živý: videoukázky

Běh s holemi jako živý: videoukázky

Dost bylo fotek! Teda dobrých fotek není nikdy dost, ale mnohem názornější představu o tom, jak vlastně běh s runningovými holemi (nordic running) vypadá, si můžete nyní udělat na základě krátkých videoukázek.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Běh po rovině
 2. Běh naboso
 3. Běh do kopce
 4. Běh z kopce
 5. Běh v terénu se změnami směru
 6. S holemi si můžete zaběhat, stejně jako Petr Koukal i vy

Pořídili jsme je s Alešem Tvrzníkem pro účely naší další práce do souěže European Athletics Innovation Awards, v jejímž předchozím kole (2012) jsme zvítězili v kategorii Open. Snažili jsme se zaznamenat nejen všechny hlavní možnosti běhu s holemi (po rovině, zrychlovaný, do kopce, z kopce, v různých terénech, naboso, se změnami směru, po asfaltu, atd.), ale i různá cvičení s holemi (běžecká, protahovací, odrazová, posilovací).

Pojďme se dnes podívat na některé z nich. Zhruba půlminutová videa ukazují vždy nejprve běh s holemi normální rychlostí a pak zpomaleně, což by nám mělo umožnit lépe si uvědomit správné technické provedení a návaznost jednotlivých pohybových fází.

běh po rovině

Běh po rovině

Běh s holemi po rovině naživo

Ano, je to tak: Nordic running má blíže k běhu na lyžích (klasickou technikou), než k nordic walkingu. Odraz holí je ale časově i prostorově kratší než při jízdě na běžkách – můžeme ho přirovnat ke střední fázi běžkařského odrazu, neboť paže se nedostávají výrazně před trup ani za trup. Pohyb ruky po rukojeti je mírně klouzavý – sevření není ani křečovitě pevné, ani příliš uvolněné (tak by to mělo být i při normálním běhu).

Běh naboso

Běh naboso s holemi a naživo

Technika při „barefoot nordic runningu“, čili běhu s holemi naboso, je stejná. Zdůrazním především správný pohyb loktů podél těla v předozadním směru, ne do stran (taky s tím bojujete?). Oproti běhu v botách ale noha přirozeně našlapuje na přední část chodidla a prsty se automaticky zapojují do odrazu. Náš běžecký krok bude – a to nejen pocitově – díky holím ještě odlehčenější. Bosoběh s holemi se tak může stát mezičlánkem k opravdovému běhání naboso.

běh do kopce

Běh do kopce

Běh do kopce naživo

Správně dlouhé runningové hole při vybíhání kopce zabraňují nežádoucímu předklonu trupu s vysazením hýždí, náklon trupu ke svahu je s jejich využitím naopak optimální. Díky většímu zapojení svalových skupin paží a ramen dochází k výraznějšímu odrazu holemi, čímž „vršek“ přebírá značnou část práce dolních končetin (nohy jsou významně odlehčeny). To nám umožní zvládnout při tréninku více kopců a ještě si při tom užitečně zaposilovat často opomíjené partie.

Běh z kopce

Běh z koce naživo

Síla působící na pohybový aparát při dokroku je při seběhu vlivem gravitace větší, než při běhu na rovině. Díky opoře o hůl a zapojení svalových skupin paží a ramen dochází k její výrazné eliminaci. Důležité je udržení mírného náklonu trupu („nepřisedáme“, nezakláníme se) a dokrok bez výraznějšího silového nárazu přes paty. Stejně jako při běhu na rovině je úhel v lokti oporové paže při zahájení odrazu holí žádoucích 90 stupňů („nešmrdláme lokty proklatě nízko“).

slalom s holemi

Běh v terénu se změnami směru

Slalom s holemi naživo

Aby to nevypadalo, že nordic running se dá provozovat jen na kýčovitě zastřiženém parkovém trávníčku. Jeho další výhody (stabilita, prevence zranění, větší energetický výdej, zpestření tréninku, atd.) vyniknou nejvíce v nerovném měkkém terénu – na přírodních loukách, lesních cestách či upravených polích. Více makat musí jak naše nohy, tak paže se zapichujícími holemi. Ale dá se běžet až submaximální rychlostí, což můžeme využít třeba při přírodních slalomech.

S holemi si můžete zaběhat, stejně jako Petr Koukal i vy

Běh s runningovými holemi začínají kromě běžců praktikovat i další sportovci – příkladem za všechny budiž nejlepší český badmintonista a vlajkonoš olympijské výpravy (Londýn 2012) Petr Koukal. A kde máte šanci si jej osvojit vy? Buď na červencovém soustředění Běžecké školy, nebo na některé z našich výukových akcí (více zde).

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
 • přečteno: 6724/6394×
Běh s holemi jako živý: videoukázky Běh s holemi jako živý: videoukázky Běh s holemi jako živý: videoukázky

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice106
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků