logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nesmeky – tretry – trailová obuv

Nesmeky – tretry – trailová obuv

Tak zas jsem jednou, po upozornění na zajímavý článek, zavítal na behej.com. Bylo mi řečeno, že je tam článek od Mirka Kratochvíla, kde popisuje, kdy je lepší v zimě nazout tretry a kdy nesmeky a že je to trošku proti nesmekům. Po přečtení jsem zjistil, že ten článek je napsaný velmi dobře, samozřejmě je tam několik bodů, s nimiž lze minimálně polemizovat, což učiním :), že tam pár argumentů svědčících pro nesmeky chybí – ty přidám, a trošku k tomu rozvedu i vhodnost či nevhodnost běhání v trailových botách v zimním terénu.

Začnu tou polemikou

Cena tretry versus nesmeky

Beru tady v úvahu ty kvalitnější typy nesmeků, protože ty „méně“ kvalitní jsou méně kvalitní jen potud, pokud je chceme používat na běh, k prosté chůzi po zledovatělých chodnících a prostranstvích obcí a měst je jejich kvalita naprosto dostačující. Takže ty kvalitní nesmeky na běh stojí mezi 690,- až 860,- Kč, podle velikosti. Nesmeky na chození pořídíte do 500,- Kč. Nevím, kde kupuje tretry Mirek, ale tretry za 8000,- by musely být aspoň pozlacené, jinak kvalitní tretry pořídíte kolem 2000,- Kč. Takže pokud jde o cenu, tak ten poměr je zhruba třetina nebo čtvrtina ceny za nesmeky oproti ceně za tretry.

Když nesmeky špatně navlékneme, tak nám v nejméně vhodnou chvíli spadnou

Uvádět jako nedostatek nesmeků to, že když je blbě navlékneme, ony nám někde spadnou, v tom sněhu to nepoznáme a pak se budeme vracet, nebo si rozbijeme hubu, když pak uklouzneme, to mi přijde dost úsměvné, tedy zaměňovat vlastní nedostatečnost – nešikovnost, za nedostatek výrobku. Ano, tohle se může stát, ale ne u těch nesmeků, které natahujeme na botu jako galoše, tedy pokud nepoužívá žena nesmeky svého muže, které jsou o dvě čísla větší, tudíž na její botě nedrží. Může se to stát také u řetízkových nesmeků, kdy řetízky upevňujeme k botě řemínkem, který po namrznutí ztratí svou elasticitu, namrzne a pak suše sklouzne z boty. Rozhodně se to ale nestane v případě, že použijete správné číslo a správný typ.
Taky jsem slyšel o případech, kdy si lidé navlékají nesmeky obráceně, tedy předkem dozadu, ale ani v tuto chvíli nepadají, jen ten to nesplní úplně svůj účel, protože vepředu jsou čtyři hroty a vzadu dva, takže to může způsobit menší stabilitu.

Pokud ještě stále pochybujete zda se investice do nesmeků vyplatí, podívejte se na krátkou ukázku, jak si nesmeky správně nasadit a pak si užít běhání.

Další plusy pro nesmeky

Velikost treter

Pokud si člověk kupuje tretry, kupuje si je přesně na nohu, tady neplatí jako u maratonek, že se kupují o číslo větší. V tretrách běháme buď naboso nebo ve slabé ponožce. Zkuste si v zimě do nich vzít silnější ponožky nebo podkolenky. Pokud se vám do nich nohy podaří vůbec dostat, budou jak ve svěráku, bude v nich rázem nedostatečný krevní oběh, a během pár minut je budete mít zmrzlé na kost. Běžet pak byť pár kilometrů i v malém mrazu pro vás bude očistec. Navíc tretry nebývají vodě odolné nebo vodě nepropustné, a během ve sněhu je brzo promáčíte, takže si ještě můžete k těm dřevěným nohám přivodit pěkné nachlazení. Rozhodně o jedno ani druhé není co stát.

Běhání rychlejších úseků

Když jsem testoval nesmeky poprvé – je to už asi tři roky, zaměřil jsem se i na běhání intervalových úseků, mohu s klidem říci, že jsem je i na uklouzaném asfaltu ve Stromovce odběhal v naprosté pohodě bez podkluzování. Naopak běhání těchto úseků v nesmecích bylo pro mě, který již běžně neběhá v tretrách, mnohem příjemnější, mým nohám prospěšnější, protože jsem mohl využít i obvyklých tlumivých vlastností běžeckých bot, v nichž jsem běžně běhal. Běže to v tretrách, tak bych se nejméně týden nehnul, protože bych měl úplně ztvrdlá lýtka. A to nemluvím o tom, že byl mráz –10 stupňů a nohy bych měl úplně zkřehlé.

Střídání úseků, kde to klouže a neklouže

Dosti často se stane, že běžíte pár kilometrů a plně vám postačí jen trailová obuv, která má kvalitní trakci na podrážce, takže vás ochrání před klouzáním (třeba běh v čerstvě napadaném sněhu). Pak ale přijde úsek, který je vyfoukaný, uježděný od aut, úsek, kde před pár dny tálo a jako pozůstatek zde zbyla ledová plotna. Tady ani kvalitní trakce nepomůže, ale nesmeky v ledvince ano. Tedy v ledvince by vám byly houbelec platné, když si je tady ale navléknete na své běžecké boty, úsek ve zdraví zvládnete a můžete v klidu pokračovat v předem zvolené trase a nemusíte se vracet zpátky, nebo to nějak obíhat.

Běhat v zimě radši v silničních nebo trailových botách

Předem upozorňuji, že mluvím o zimě, tedy o podmínkách, kdy je pod nulou, nebo na cestách a silnicích leží sníh nebo různé modifikace vody. V těchto případech je vždy lepší si nazout trailovou obuv než silniční. Silniční má podrážky spíše hladké a i když tam nějaké vroubky jsou, nejsou dost výrazné na to, aby vás udržely na nohou, když začnete na ledě nebo uklouzaném sněhu tancovat break dance. Naražená kostrč, zlomená ruka či noha, řeknu vám – nic moc. Ostatně posuďte na obrázku sami, co ve vás vyvolá ve vztahu k výše popsanému větší důvěru: podrážka vlevo nebo vpravo?

obrázek

Vpravo, že? No vidíte, jak to bylo jednoduché, a to vás mohu ubezpečit, že obě ty podrážky patří velmi kvalitním botám, ovšem ty vpravo trailovým, ta vlevo silničním. Tak až se nebudete moci rozhodnout, které botě dát teď v zimě přednost, zkuste si je protočit podrážkami k sobě :)

Krásné zimní běhání, bez naražených kostrčí a zmrzlých nohou.

Miloš Škorpil foto
Nesmeky – tretry – trailová obuv

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Karel Rais | 4. 1. 2011 18.41 hod. | 195.113.160.xx
Nedá se říct, jestli je v zimě lepší silniční nebo trailová, ale důležité je na co. Moje zkušenost:

Silniční bota je lepší na hladký led – drží skoro jak přibitá. Zatímco v měkkém sněhu prokluzuje.

Naopak trailová je výborná v jakémkoliv sněhu, ale nedrží na ledu, protože hrluboký vzorek má malou plochu kontaktu s rovným povrchem.

Bluewalker | 11. 1. 2010 14.55 hod. | 195.39.97.xx
Bez zmrzlych nohou neni dobreho behu {Platon}

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků