logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Regenerace

Regenerace

Říká se, že (na)trénovat umí každý blbec, prostě si naložit, co jeho tělo snese, horší je to s odpočinkem – regenerací. Regeneraci považují mnozí za změkčilost, za ztrátu času. Přitom bez kvalitní regenerace nikdy nepodáte výkon, na nějž se chystáte. Regenerace nabízí spoustu možností jak jí aplikovat, patří mezi ně jak regenerační běh, plavání, jiný druh sportovní činnosti, stejně jako masáž, sauna, různé wellness procedury, ale i prosté válení se s knížkou, nebo poslouchání dobré muziky.

Signály, že jsme něco v regeneraci „prošvihli“, že jsme dostatečně nereagovali na to, co se nám tělo pokoušelo už nějakou dobu sdělit, mohou vést:

 • ke stagnaci výkonnosti
 • k nemoci
 • ke zranění
 • zvýšení naší ranní tepové frekvence – přetrénování
 • dlouhodobé únavě

Pak se ptáme: „Jak jsem se do téhle situace dostal/a, co jsem dělal/a špatně?" Mohlo to být třeba toto:

 • zvýšili jste příliš rychle náročnost tréninku, nebo pauzy mezi intenzivními tréninkovými jednotkami jsou příliš krátké
 • zapomněli jste, že k určitému zatížení dochází i při výkonu vašeho povolání, při běžných denních činnostech a nezohlednili jste to vy, nebo váš trenér, při sestavení tréninkového plánu
 • nejsou v souladu vaše osobní rozpoložení a sportovní ambice
 • v osobním, pracovním životě na vás působí stresové faktory, které vedou k dalšímu zatížení vašeho organizmu a tím ke snížení předpokládané fyzické výkonnosti

HLAVNÍ PŘÍČINY JSOU VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ JASNÉ: ÚNAVA A PŘEPĚTÍ (ZKRÁCENÍ) SVALSTVA NEBO PŘEPĚTÍ NERVOVÉHO SYSTÉMU.

Co s tím?

No přece dostatečně regenerovat! Nabízí se nám dva základní druhy regenerace:

 • Aktivní regenerace
 • Pasivní regenerace

obrázek

Aktivní regenerace

 • Na konci tréninku je třeba zařadit 5 – 10 minut na vyběhání (na úrovní 60 maximálně 65 % TF max), nebo obdobně lehkou aktivitu, která umožní našemu tělu přejít plynule do pasivní fáze regenerace, bez toho, že bychom nadměrně zatížili náš kardiovaskulární systém, náš pohybový aparát, náš oporný aparát. Prostě naše tělo nemá rádo, když mu nedopřejeme čas se nastavit na něco nového, když něco příliš rychle rozjedeme, ale i když něco příliš rychle ukončíme. Prostě nemá rádo situace, kdy ho vystavujeme jakémukoliv stresu.
 • Lehké protažení – gymnastika po tréninku (dané cviky přineseme v pokračování tohoto seriálu)
 • K rychlému zotavení přispívá také strečink, který následuje po gymnastickém cvičení. Strečinkové cviky najdete zde, další budou postupně na Běžeckou školu přidány.
 • Sprchování. Sprchování totiž neslouží jen ke zbavení se potu a prachu, který naše zpocené tělo na sebe nachytalo, ale podstatně přispívá i k regeneraci. Unavené svalové partie sprchujeme vodou o teplotě cca 40o C. Sprchování provádějte tak, že na sebe pouštíte střídavě teplou vodu (40o C) 1 – 2 minuty a studenou vodu 10 – 30 vteřin. Celý proces proveďte 3x. Tato forma sprchování zajistí vaší pokožce a vašim svalům lepší prokrvení a zároveň přispěje i ke zlepšení vaší látkové výměny. Tenhle způsob sprchování však neaplikujte, pokud se vracíte domů z tréninku celý promrzlí. V tom případě se svlékněte, promasírujte si nejdříve tělo froté osuškou a teprve pak jděte do sprchy a tam si pusťte vlažnou vodu a nechte si tělo postupně příjemně prohřát. Aplikací střídání teplé a studené vody byste v tomto případě příliš zatížili vaše srdce.

Pasivní regenerace

 • Koupel. Při koupeli pro regeneraci by se teplota vody měla pohybovat mezi 34 – 37o C. Velmi teplé nebo dokonce horké koupele nejsou vhodné. Je to stejné jako to střídavé sprchování poté, co jste se vrátili domů z tréninku nebo procházky celí promrzlí.
  Regenerační koupel má trvat maximálně 15 – 20 minut, rozhodně ne déle než půl hodiny. Do koupele si můžete přidat éterické oleje, např. mátový, mentolový, kafrový, ze smrkového jehličí.
  Pokud cítíte, že máte nějaký problém, třeba se stehenním nebo lýtkovým svalem, proveďte si lokální střídavou lázeň a to tak, že budete postižené místo namáčet 2 minuty ve vodě teplé 38 – 42o C a následně 10 – 20 vteřin ve vodě o teplotě 12 – 26o C, záleží na prahu vaší snesitelnosti.

K regeneraci – zotavení může podstatně přispět i návštěva sauny. V sauně také platí, že je třeba si najít vlastní individuální práh snesitelnosti! Návštěva sauny má pak tyto efekty:

 • zvýšení látkové výměny a tím rychlejší odbourání jejích odpadních produktů
 • posílení (procvičení) srdečního svalu a zapojení kardiovaskulárního (oběhového) systému
 • otužení – zlepšení reakce pokožky na teplo a chlad
 • zlepšení imunity

 • celkové vyladění vegetativního systému
 • povzbuzení systému hypofýza – kůra nadledvinek
 • pozitivní vliv na vaší psychiku …

Do sauny ale nechoďte po těžkém (intenzivním tréninku), v tomto případě si saunování dopřejte až následující den, jinak byste nadměrně zatížili vaše srdce a celý kardiovaskulární systém. Dále návštěvu sauny vynechejte pokud jste nachlazeni nebo máte chřipku.

Alternativou sanování může být kryoterapie, která je už dostupná v mnoha městech v České republice a má v podstatě hodně podobný efekt jako sauna, jen je na vás působeno místo teplem, zimou.

Miloš Škorpil foto
Regenerace

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál trénink na rok 2010

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice93
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
 • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků