logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecká gymnastika

Běžecká gymnastika

Při Františkolázeňském maratonu žáků jsem byl svědkem velmi zajímavého úkazu. Některé holky neběhaly jak holky! Po závodě jsem došel za Pavlem Chrenem a zeptal se ho: „Jak to, že některé ty tvoje holky běhaly tak pěkně ladně a stylově?" Odpověď nebyla až tak překvapivá: „Jsou to buď gymnastky nebo krasobruslařky." A v tu chvíli mi docvaklo.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 24.1.2010

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. 7 mobilizačních cviků k mobilizaci pro běžce důležitých kloubů
  1. Kroužení rameny – cvik č. 1
  2. Úklony do stran – cvik č. 2.
  3. Trhání ovoce – cvik č. 3.
  4. Procvičení nožního kloubu (kotníku) – Cvik č. 4.
  5. Procvičení páteře – cvik č. 5.
  6. Procvičení kyčlí – cvik č. 6.
  7. Procvičení krční páteře – cvik č. 7.

Docvaklo mi, že než jsem začal svou běžeckou pouť, chodil jsem čtyři roky do Sokola, kde jsme cvičili na všem možném a i prostná. Pak jsem to zkusil půl roku jako gymnasta a prakticky až někdy do 45 let se poctivě protahoval. Až pak jsem „trošku" přestal, čehož výsledkem je, že když se mám ohnout a dotknout dlaní země, potřebuji, aby mi před tím někdo zlomil hřbet :).

Začínám tudíž zase postupně protahovat, ale jde to hodně ztuha. Proto jako správně poučený vám radím, začněte s tím raději hned, i kdyby to mělo být pár cviků z těch, které najdete ukázané na Běžecké škole, buď pod dnešním článkem, nebo v článcích věnovaných strečinku.

Pohyblivost – uvolněnost kloubů je velmi důležitým faktorem pro váš výkon. Berte to tak, že když jsou vaše převody (klouby) zatuhlé, dá vám velkou práci, celý ten stroj (tělo) rozhýbat a držet v pohybu. Nedostatečná pohyblivost může kromě toho být (a často je) i příčinou zranění nebo obtíží způsobených přetížením zatěžovaných partií (součástek) vašeho těla.

Většinou se nám podaří vždy naše tělo donutit k tomu, že udělá, co chceme. Pokud jsou ale naše klouby, vazy a svaly nedostatečně pohyblivé (nejsou uvolněné – zahřáté), snaží se naše tělo tenhle deficit nějak kompenzovat. Nejčastěji vyrovnávacími pohyby, jejichž výsledkem je to, že se suneme vpřed, ale důsledkem to, že přetěžujeme některé už tak velmi zatěžované partie. Navíc tím, jak se naše tělo snaží kompenzovat naší nedostatečnost v rozsahu pohybu, zafixováváme si špatné návyky v běžeckém stylu, ty samozřejmě v době zvýšené zátěže, třeba při tempovém, rychlostním tréninku nebo při závodě, se jen prohlubují a pak se divíme, kde jsme si ten zánět nebo třeba únavovou zlomeninu uhnali, když jsme vlastně nič špatného nedělali. My jsme ale bohužel nedělali ani nic proti tomu, aby se tak nestalo.

Následujících 7 cviků je dobré dělat i před strečinkem. Jedná se o mobilizační cvičení, což znamená, že tyto cviky mobilizují důležité klouby. Není špatné toto cvičení zařadit i na konec tréninku, v tom případě jde o cvičení uvolňující a proto je nutné k němu i takto přistupovat. Pokud jste absolvovali hodně těžký a náročný trénink, tak cvik číslo 6. Procvičení kyčlí provádějte nadmíru opatrně, nebo vynechejte.

7 mobilizačních cviků k mobilizaci pro běžce důležitých kloubů

Kroužení rameny – cvik č. 1

Stojíte zpříma a rameny opíšete velký kruh zepředu dozadu

Úklony do stran – cvik č. 2.

Ve stoji rozkročmo se opřete jednou rukou o stehno, druhou paži zvednete nahoru a natahujete ji ve směru zapřené ruky. Proveďte 3 – 5 pomalých opakování. Potom udělejte to samé, ale obráceně.

Trhání ovoce – cvik č. 3.

obrázek
střídavě natahujte paže nahoru, jako byste chtěli trhat ovoce, k němuž jen stěží dosáhnete. Proveďte 5 opakování a snažte se dosáhnout co nejvýš.

Procvičení nožního kloubu (kotníku) – Cvik č. 4.

obrázek
Stůjte zpříma, váha těla by měla spočívat nejprve na patách, zvedněte špičky prstů. Pak přeneste váhu na přední část chodidel – na špičky, přičemž zvedněte paty.

Procvičení páteře – cvik č. 5.

obrázekobrázek
Mírně se rozkročte. Opřete se rukama o stehna. Střídavě pak vyhrbujte a prohýbejte záda. Ramena zůstávají stále dole.

Procvičení kyčlí – cvik č. 6.

obrázekobrázek
Postavte se zpříma na jedné noze. Druhou nohou švihněte vysoko nahoru a do strany, potom na druhou stranu před stojnou nohou. Zopakujte 5x a pak vyměňte nohy.

Procvičení krční páteře – cvik č. 7.

Bradu tlačte k hrudní kosti a pomalu otáčejte hlavou v půlkruzích ze strany na stranu. Všechny pohyby provádějte pomalu a kontrolovaně. Pokud vás to začne bolet, cvičení přerušte!

Miloš Škorpil foto
Běžecká gymnastika Běžecká gymnastika Běžecká gymnastika Běžecká gymnastika Běžecká gymnastika

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál trénink na rok 2010

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků