logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co taky čeká za cílovou maratonskou branou…

Co taky čeká za cílovou maratonskou branou…

Vbíhám na Olympijský stadion v Amsterdamu, nohy okamžitě cítí změnu, asfalt a beton střídá tartan a jeho měkkost je znát. Po právě zdolaných 42 km to unavená chodidla přijímají s vděkem, který násobí skutečnost, že cíl je již blízko, až neskutečně blízko.

S přílivem energie, se kterou jsem již nepočítal, míjím tabule s čísly 200, 150, 100 m, vnímám skvělou atmosféru zaplněného stadionu, který fandí každému borci, cílová brána se nezadržitelně přibližuje a netrvá to snad ani okamžik a jsem u ní. S pokusem o vítězné gesto ji překonávám a mám TO za sebou, opět jsem si dokázal, že neustále lze překonávat sám sebe, je potřeba to jen chtít... Cítím uspokojení a skvělý pocit, že jsem dokázal, co jsem chtěl. Nicméně ještě nejsem ani vydýchán, nohy se mi trochu třesou, o tom, že bych mohl poskytnout nějaký rozhovor, jak to dokážou opravdoví vítězové, nemůže být ani řeč, a již se mi vtírá do mysli zvláštní, tísnivý pocit. Poznání, že TO skončilo. Ačkoliv ještě před pár minutami jsem proklínal déšť a protivítr, měl toho plný zuby a těšil se na okamžik, kdy budu v cíli, teď si s jistými rozpaky uvědomuji, že tam jsem, že TO skončilo, že TO je pryč. Skončil nejen samotný závod, ale celá ta dlouhá cesta, díky které jsem doběhl až sem.

Chceš-li něco vyhrát, běž 100 metrů, chceš-li něco zažít, běž maraton

Trochu jako v mrákotách se pohybuji davem doběhnuvších sportovců směrem ven ze stadionu, kde čekají moji nejbližší. Vnímám pocity běžců kolem sebe, vidím únavu a vyčerpání, mísící se s radostí z jedinečného zážitku. Nohy i žaludek mám trochu „na vodě“, je mi zima, ale přemýšlím o tom zvláštním pocitu, který jsem si v cíli uvědomil. Je mi vlastně skoro líto, že skončil nejen samotný závod, vyvrcholení několikaměsíčního snažení, ale i to období příprav. Čas mnohého sebezapření, změny života a fungování celé rodiny i změny mých letitých návyků, díky čemuž jsem pak musel kompletně obměnit šatník. Toto období od června do října se nyní „shluklo“ do právě uplynulé tří a půl hodiny...

Možná začínám rozumět Zátopkovu heslu: „Chceš-li něco vyhrát, běž 100 metrů, chceš-li něco zažít, běž maraton“. V mysli mi vytanul totožný pocit, který jsem zažil před půl rokem, v cíli maratonu ve Vídni. Vida, ty postřehy a pocity jsou totožné. Nepochybně proto, že jsem to chtěl zažít znova, jsem se nedlouhou po něm přihlásil na další... Aniž bych chtěl být prorokem, začínám tušit, čemu se v souvislosti s během říká posedlost, vášeň a životní droga, a že vlastně cesta může být cíl.

Přece se neošidím o tu cestu, o to období příprav, snění, ale i potu a dřiny, které vyvrcholí zase doběhem do cílové brány

Že zanedlouho sednu ke kalendáři akcí na následující rok a vyberu destinaci mého příštího maratonu, je více než jisté. Přece se neošidím o tu cestu, o to období příprav, snění, ale i potu a dřiny, které vyvrcholí zase doběhem do cílové brány. A kdoví, zda se pak ty pocity nebudou zase opakovat...

Miroslav Ditrrych foto
  • přečteno: 10916/9615×, 2 komentáře
Co taky čeká za cílovou maratonskou branou… Co taky čeká za cílovou maratonskou branou…

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (21 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Mira Dosoudil – Komat | 19. 11. 2014 20.54 hod. | 46.227.8.xxx
Miri, moc ti fandím, již pro to, že nejsme již nejmladší! Běžíš i za nás, za ostatní, i za Máně!

milča bartíková | 11. 11. 2014 19.38 hod. | 31.30.37.xx
moc pěkně napsané. Taky jsem letos běžela v Amsterdamu a taky už vybírám příští výzvu. Je to tak, i cesta je cíl ...

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků