logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Salming, běžecké boty, které mají budoucnost

Salming, běžecké boty, které mají budoucnost

Kousek od stanice metra Křižíkova přímo v Křižíkově ulici se nachází malý krámek, kolem něhož jsem v minulosti častokrát takřka bez zájmu prošel, neboť se zde prodává sortiment pro florbal. Vtom mou pozornost zaujaly barvami zářící běžecké boty, které na první pohled prozrazovaly, že je to něco mezi klasickou běžeckou botou a botou minimalistickou. Nedalo mi to a vstoupil jsem, abych si je prohlédl zblízka, osahal a očuchal.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Salming Speed
  1. Snadnost odvalení – 1*
  2. Tlumení dopadu – 1
  3. Odraz – odpovídající intenzitě do něj vložené
  4. Váha – muší
  5. Svršek – komfortní
  6. Trvanlivost – standardní
  7. Cena – 3199,- Kč
  8. Celkové hodnocení – výborná
 2. Technický popis Speed Shoe Man
  1. Technologie -TGS 62/75°
 3. Salming Distance
  1. Cena 3499,- Kč
 4. Technický popis Salming Distance

Běžecké boty Salming

Byla to láska na první pohled, na první dotek, takže odpoledne jsem do obchůdku zatáhl Danu a domů jsme si odnášeli tři páry na testování, já jeden a Dana, protože si nemohla vybrat, která barva se jí více líbí, rovnou dva.

Do letního běžeckého soustředění zbýval týden, a já měl rázem dilema. Běhat v některých, již dříve mnohokrát prověřených botách, které nebrání mým nohám v provádění perfektní kolíbky, nebo to risknout a vsadit na naprosto neznámou botu, byť se v ní mé nohy cítily hned po prvním nazutí jako doma.

Salming Speed

Salming Speed

Popravdě, zas tolik jsem neriskoval, soustředění jsme pořádali ve Františkových Lázních, takže jsem se mohl kdykoliv přezout, kdyby se ukázalo, že jsem při výběru neměl zrovna šťastnou ruku. Ale tak se nestalo a já odběhal v modelu Salming Speed nejen celé soustředění, ale prakticky celou druhou část loňské běžecké sezóny, takže se dá říci, že jsem je prověřil až do aleluja a můžu napsat, jak v té půlroční zátěžové zkoušce obstály.

Kdybych napsal jen, že skvěle a tím tuto recenzi skončil, asi by to většina vzala, protože jim je jasné, že bych půl roku neběhal v botách, které by mi po všech stránkách nevyhovovaly. Ale dobře, trošku se rozepíšu.

Snadnost odvalení – 1*

Pro přirozený styl běhu je to jedna z nejdůležitějších vlastností, kterou od každé běžecké boty požaduji. Už když jsem boty roloval při prvním osahání, viz úvod, říkal jsem si: to půjde. A šlo to skvěle!

Tlumení dopadu – 1

Docela mě překvapilo, že při „skromnosti“ materiálu pod patou je pocit z tlumení při dopadu takový, jaký je, a sice výborný. Možná těžší váhy, zvláště pak při skákavém způsobu běhu, takový pocit mít nebudou, ale jsem přesvědčen, že i pro ně je tahle bota vhodná.

Odraz – odpovídající intenzitě do něj vložené

Dynamika odrazu u té či oné běžecké boty je dána použitým materiálem mezipodrážky a podrážky, ale ponejvíce dynamikou – intenzitou, kterou dovedete dát do svého odrazu. Materiál mezipodrážky dokáže buď dynamiku vašeho odrazu pohltit, zachytit nebo znásobit. Pro Salming Speed platí ten prostřední případ. I proto tyto boty mohu s čistým svědomím doporučit začátečníkům a těm, kteří nemají dokonalý běžecký styl.

Váha – muší

Už když je vezmete do ruky, je vám jasné, že tyhle boty na noze ani neucítíte. Při prvním obutí pak zjistíte, že tomu tak skutečně je.

Svršek – komfortní

Lehký, prodyšný, poskytující dostatečný prostor pro práci chodidla a to jak do stran, tak zespoda – nahoru.

Trvanlivost – standardní

Že tuto vlastnost znáte spíš u salámu než u běžeckých bot? Pravda, většinou se tahle vlastnost uvádí jako doba, po kterou výrobce garantuje funkčnost – garantování funkčních vlastností, ale v dotazech na jednotlivé značky běžecké obuvi, které chodí na Běžeckou školu, často zaznívá otázka: Kolik vydrží kilometrů? Takže ta trvanlivost je dosti na místě. Trvanlivost je u Salming Speed standardní, tedy okolo 800 km, ale naběhal jsem v nich již více jak 1500 km a jsem přesvědčen, že dalších 500 km zvládnou. Ono u trvanlivosti též hodně záleží na tom, jak se o boty staráte, v jakém běháte terénu a jakým stylem. Běháte-li tak, že to nadměrně zatěžuje váš pohybový aparát, tak si můžete být jisti, že stejně tak to „odskáčou“ i vaše běžecké boty, a to doslova.

Cena – 3199,- Kč

Celkové hodnocení – výborná

Máte-li pocit, že jsem byl ve svém hodnocení k Salming Speed byl příliš optimistický a nenašel na nich žádné mínus? Máte pravdu, žádné mínus jsem u nich nenašel, budete-li ho chtít najít vy, nezbude vám, než je také vyzkoušet.

Salming Speed jsou vhodné pro běh na silnici, zpevněných cestách, pro závody či intervalový trénink a též pro nácvik přirozeného běhu!

Technický popis Speed Shoe Man

Model Speed je lehčí a flexibilnější než jeho sourozenec Salming Distance. Boty Salming Speed jsou určeny pro běh po různých typech povrchu a budou vám tak vyhovovat stejně dobře na lesní, polní nebo štěrkové cestě jako na asfaltové silnici. Sklon od paty ke špičce mají 5 mm. Podrážka je vyrobena technologií RunLiteTM. Svršek boty je konstruován ze tří vrstev. Speed – stvořeny k rychlosti. Díky tomuto modelu zažijete lehkost a flexibilitu minimalistických bot v kombinaci se skvělým pocitem pohodlí. Váš běh bude lehký, rychlý a přirozený. A navíc vaše nohy budou obuty skutečně stylově v neotřelém designu. Pokud běháte v různém terénu a kombinujete kratší úseky ve vyšším tempu s delšími výběhy, budou boty Salming Speed vaší přirozenou volbou. Díky vstřikované směsi odlehčené gumy v podrážce budete mít v chodidlech skvělý cit pro povrch a díky váze bot, která je pouhých 210g/9 UK, tratí doslova proletíte.

Technologie -TGS 62/75°

Vzdálenost od paty k bříšku chodidla (62% podrážky) byla navržena s ohledem na maximální stabilitu a tlumení dopadů. Tato plocha je zakončena tzv. baletní čárou, která tuto stabilizační část ukončuje pod úhlem 75%. Za touto baletní čárou jsou boty naopak vybaveny materiálem, který podporuje a stimuluje odraz při běhu. Technologie TGS 62/75 zajišťuje, že se bota ohýbá přesně v tom správném místě tak, aby stimulovala přirozené laterální a předozadní pohyby chodidla.

Salming Distance

Salming Distance

Druhý typ z nabídky Salming, který jsem měl možnost vyzkoušet, je typ Distance. Jak už sám název napovídá, jde o klasickou tréninkovou běžeckou botu. I když „klasickou“ v jejím případě tak úplně neplatí, nebo alespoň ne v tom směru, jak si většina běžců a běžkyň „klasickou“ tréninkovou běžeckou botu představuje.

V případě Salming Distance totiž nemůžete očekávat robustní běžeckou botu, ale stejně jako u typu Speed, lehkou běžeckou botu.

Rozdíl oproti Speedu je hlavně v tom, že mezipodrážka je trošku tužší, aby vydržela větší zátěž, co se kilometráže týče. Zároveň svršek boty působí kompaktnějším dojmem – více nohu obepíná než u Speedu.

Tyto rozdíly způsobily, že první tři výběhy v Distancích jsem nevnímal tak pozitivně jako u Speedu. Jako by si mé nohy musely nejdříve na Distance zvyknout, jako by si je musely osahat, skamarádit se s nimi, jako když sedíte poprvé v pro vás novém typu auta, v typu, který jste dosud neřídili. V těch prvních třech výbězích se mi zdály Distance tupé, tvrdé, nespolupracující.

Po těch třech výbězích jsem je pak na čtrnáct dní odložil, a když jsem v nich znovu po těch čtrnácti dnech vyběhl, zaznamenal jsem velkou změnu, najednou jsme si vzájemně rozuměli.

Z našeho vzájemného poznávání mám pocit, jaký někdy mívám, když potkám názorově pevného člověka, k němuž cítím respekt a zároveň cítím, že si s ním budu rozumět, jen se musíme více poznat.

Dnes už si začínáme se Salming Distance rozumět, už si vzájemně nepřekážíme, ale abych o nich mohl napsat solidní recenzi, budeme ještě potřebovat čas na větší sblížení.

Cena 3499,- Kč

Technický popis Salming Distance

Distance jsou nejodolnější a nejstabilnější boty pro přirozené běhání. Jsou ideální pro běhání dlouhých vzdáleností na umělém povrchu, jakým je asfalt nebo beton. Sklon od paty ke špičce mají 5 mm. Podrážka je vyrobena technologií RunLiteTM.Distance – stvořeny k dálkám. Užijte si potěšení, jak vám s botami Salming Distance bude příjemně ubíhat kilometr za kilometrem i na velmi dlouhých tratích. Svou odolnou konstrukcí a sklonem 5 mm je tato bota určena ke zdolávání dlouhých vzdáleností na tvrdém povrchu. RunLite podrážka a svršek složený ze tří vrstev v kombinaci s technologií ExoSkeleton dodá vašim chodidlům pocit pohodlí a citlivosti pro povrch zároveň. Vyzkoušejte, jak se v těchto botách budete při běhu cítit lehce a přirozeně a to i na tvrdém povrchu. Ve velikosti UK 8 mají boty váhu 240 gramů.

Miloš Škorpil foto
Salming, běžecké boty, které mají budoucnost Salming, běžecké boty, které mají budoucnost Salming, běžecké boty, které mají budoucnost

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (25 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků