logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Míra úsilí při běhu vnímaná pomocí dechu. Čtvrtý tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh

Míra úsilí při běhu vnímaná pomocí dechu. Čtvrtý tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh

Ať se vrtnu v životě kamkoliv, vidím, že vše v našem životě řídí dech, to, co jsme schopni udýchat, co jsme schopni ještě vydýchat. Člověk může vymyslet sebesofistikovanější způsoby měření tepové frekvence, kontroly činnosti srdce, ale pokud se vám seknou plíce, může vám srdce bít na poplach a stejně to nedáte. Naučit se dýchat, mít svůj běh, svůj život pod kontrolou pomocí dechu, je tedy veskrze praktické řešení.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Nepleťte si běh se sprintem
  2. V běhu i v životě volte přiměřené tempo – tempo, které vám nepůsobí problém udýchat
  3. Míra úsilí při běhu vnímaná pomocí dechu

Nepleťte si běh se sprintem

Nejčastější chybou, kterou dělá nový adept (nová adeptka) běhu je, že si spletou běh se sprintem. Prostě vyběhnou na svou první běžeckou trasu nejvyšším možným tempem, jakého jsou momentálně schopni. Výsledek známe všichni – stačí několik málo minut, někomu dokonce několik málo vteřin a končíme v hlubokém předklonu a hledáme plíce na chodníku, protože naše plíce to nedaly a to přesto, že srdce v tu chvíli tepe v nejvyšším možném rytmu, jehož je schopné.

V běžném životě podobný pocit také dobře známe, většinou jej zažíváme ve chvíli, kdy jsme vystaveni nadměrnému stresu, kdy se v nás všechno stáhne a my máme pocit neskutečně silného tlaku, který nám svírá všechny vnitřnosti. Máme pocit, že se nemůžeme nadechnout a to naší situaci ještě více zhoršuje. Nejúčinněji nám v téhle chvíli pomůže, když se zaměříme na svůj dech a silou vůle se několikrát zhluboka nadechneme. Ostatně stejné nám pomůže ve chvíli, kdy po nezřízeně rychlém startu hledáme v hlubokém předklonu plíce na chodníku – viz výše.

V běhu i v životě volte přiměřené tempo – tempo, které vám nepůsobí problém udýchat

Pokud začínáte běhat (začátečníci), pokud začínáte svůj trénink (nemusí být jen běžecký), rozdýchejte nejdříve své plíce, aby byly po celý trénink, po celý závod, po celou dobu cvičení schopné zásobit všechny buňky vašeho těla kyslíkem. Prostě na začátku tréninku běžte (jděte) tak, abyste se nezadýchali – abyste zvolené tempo byli schopni v pohodě udýchat. Pokud se tohle naučíte, tak dosáhnete toho, že v tréninku (v práci) budete schopni podávat vysoké výkony, aniž by to pro vás znamenalos tres. Prostě naučit se řídit svůj život podle svého dechu se vyplatí a na rozdíl od drahých měřičů tepové frekvence vás to nic nestojí.

Míra úsilí při běhu vnímaná pomocí dechu

srdeční tepová frekvence dýchání úsilí tempo intenzita
95 – 100 % velmi, velmi těžké až zadrhávané maximální maximálně rychlé velmi nepohodlná
90 – 94 % těžké značné rychlé nepohodlná
80 – 89 % poněkud těžké velké bystré snesitelná
70 – 79 zrychlené uvolněné hbité pohodlná
60 – 69 % konverzační zadržené pomalé velimi pohodlná
50 – 59 % normální lehké velmi pomalé klidná – regenerační
Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

NAtálie | 17. 4. 2015 6.41 hod. | 89.203.221.xxx
Ahooj
mám problém dokážu rychle běhat ale po 3 minutách mně začne bodat v břiše

Blanka | 10. 1. 2015 11.38 hod. | 212.4.142.xx
Jenže ja běhám stále pomalu,stejně hekám,ale vyhekám v neděli i deset.Źábné sprinty nedokáźu a proto se nelepším.Ale hlavně,žádné rady mi na nic nejsou,když uź druhý týden není po čem! běhat.V dešti a vichru na hlavni silnici aspoň 5km.Je mi jedno co mam na sobě a co jim,já chci mít pod nohama zem!Je to múj boj,ale jo,mám vás ráda i přes ty moje problémy.čtu vše!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice98
Více času na sebe13
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků