logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010

Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010

Dělat vodiče je čest, dělat vodiče je jistý způsob charity, který poskytují ti, kterým nepřináší radost dosažení určitého času na dané instanci, ale radost z dosaženého výsledku těch, které dovedou do cíle v čase, který si předsevzali dosáhnout. Radost je tak oboustranná, a tak tato charita je v jistém smyslu to nejkrásnější, co může život poskytnout. I proto jsem se letos rozhodl angažovat na místo vodiče na 5:00 Michala Vítů, který zatímco já budu vybírat penízky do kasičky – batohu, umístěného na mých zádech, on bude držet předepsané tempo a já si ho pak zase v klidu doběhnu, abychom mohli pokračovat ve společném díle – držet tempo na 5 hodin a ještě přitom pomoci potřebným. Tím se PIM zase o kus přiblíží Londýnskému maratonu, který je vzorem všem charitativním běžeckým projektům a my Češi, Moravané a Slezané se zase o kus přiblížíme společnostem, běžícím o pár mil před námi.

Toto však nebude jediná změna oproti předchozím ročníkům PIM, co se týče vodičů. Po zkušenosti, kterou jsem učinil s vodiči při Hervis ½Maratonu Praha, totiž, že se mi natlačili všichni dopředu a ostatní si je pak museli dobíhat, dostanou vyhrazeny sektory. Jaké, to se dočtete u jednotlivých časů a balónků.

Jak má vodič běžet

Vodič běží na oficiální čas

Nemá jiné vodítko než oficiální čas. Vezměte si, že si ho vyhlédne člověk, který odstartoval z první řady, zprostředka a z posledního sektoru, kterého z nich by měl dovést v reálném čase, například 5 hodin, do cíle?

Vodič musí běžet rovnoměrně

To znamená, že si musí odměřit svou ztrátu, kterou nabral, než se dostal po výstřelu ke startovní čáře, tento čas vydělit 42 a výsledek odečíst od průměrného času, který má běžet, aby dosáhl vypsaného limitu. Běží-li na jeden čas dva či více vodičů, neměl by být mezi nimi rozestup větší než 100 metrů!

Chování vodiče na občerstvovací a osvěžovací stanici

Vodiči běžící na 3:00 – 3:45 mohou občerstvovačky probíhat, vždy však musí zpomalit, aby ti, kteří běží s nimi, měli čas se napít A TO V KLIDU! Vodiči běžící na vyšší časy mají povinnost přejít na občerstvovačkách, nikoli osvěžovačkách, do chůze a jejich zónu projít, a až za ní se zase rozeběhnout. Samozřejmě to ale znamená, že pak poběží o něco rychleji, protože musí časovou ztrátu dohnat. Ideální samozřejmě je, když je vodič natolik zkušený, že si při přepočítávání ztráty, kterou nabral na startu, k této ztrátě přičte i 4 minuty, které bude muset dohánět díky ztrátám, získaným na občerstvovačkách. Pak poběží stále stejným tempem po celou dobu závodu.

Vodič je i vrbou a rádcem

Dobrý vodič je ten, který dokáže vést s těmi, jež vede, hovor. Ideální je, když je obdarován intuicí a umí vycítit, když někomu dochází, v tu chvíli by jej měl povzbudit, pokusit se ho hovorem odvést od běhu a pomoci mu tak překonat krizi. Není na škodu, když vodič spolupracuje i s diváky, pokud se mu je podaří zatáhnout do děje, rozproudí to tok energie mezi běžci a přihlížejícími, a oba tábory pak z toho mají daleko lepší pocit, pocit sounáležitosti.

Vodiči

Všichni ve svém představení odpovídají na otázku: „PROČ TO DĚLÁŠ?“

Vodič běžící na čas 3:00 – koridor 300 – 649

obrázek

obrázek

Marcel Brož
Proč? Chci být u této největší běžecké akce. V letošním roce nemám výrazné výsledkové ambice na maraton a jelikož doufám, že 3 hodiny pro mne nebudou problém, tak chci snad i pomoci ostatním běžcům v dosažení jejich cíle. Ještě si vzpomínám, jak pro mne bylo důležité, pokořit tuto hranici a tak věřím, že společně se mnou to dokáže co nejvíce běžců, případně běžkyň. A taky vás chci pozvat na Swietelsky pelhřimovský půlmaraton a neznám lepší způsob, jak to udělat, něž je běh.

Vodič běžící na čas 3:30 – koridor 650 – 1099

obrázek

obrázek

Jan Mareček
Slyšel jsem názor, že maraton uběhne každý zdravý člověk. Organizátoři PIM k tomu vyčlenili celých 7 hodin, tak proč to nezkusit rovnou za polovinu? Budu rád, poběžíme-li společně, 3:30 je úctyhodný, zároveň však dosažitelný čas! Tak v neděli v 9:00 na startu!

Vodiči běžící na čas 3:45 – koridor 1100 – 1599

obrázek

obrázek

Rosťa Tomeš
Co pro mě znamená dělat vodiče na PIM? Možnost být u toho, když se mnoho běžců pokouší o osobní rekord. Pomoci jim dodržet rovnoměrné tempo. Dodat jim odvahu, že to dají. Být u toho, když je v Praze největší běžecká akce a ještě bych k tomu dodal: i když už dnes tolik netrénuji a nemám na lepší čas, pořád mám před maratonskou tratí respekt, každé její zdolání je pro mě výhrou. Rád budu u toho, když tu výhru dají i další.

obrázek

Sam Straka
Příležitostí běžet maraton nebo půlmaraton jako závod mám spoustu, ale možnost běžet jako vodič se mi otevírá jen jedna, na PIM. Zatím jsem ji s radostí a chutí využil třikrát na půlce a jednou na maratonu a vždy jsem měl z toho dobrý pocit a zážitek.
Letos jsem vcelku dlouho uvažoval, jak PIM pojmu. Květnový (a možná i letošní) vrchol mám až poslední neděli na Comrades marathon a PIM by tak pro mě byl stejně spíše záležitostí dobrého tréninku, protože vynechat jej se mi skutečně nechtělo, poběžím 13. ročník v řadě. S radostí jsem tedy přivítal, že mi Miloš dal post vodiče na čas, který jsem chtěl. Dík.
Takže shrnu-li své důvody bez uvedení pořadí, jsou to především: dík a úsměv někoho, komu jsem třeba pomohl ke kýženému času, dobrý trénink a nepřerušení účasti na PIM, možnost ten maraton stejně jako loni imaginárně darovat někomu, kdo jej již nestihl běžet.

Vodiči běžící na čas 4:00 – koridor 2200 – 2899

obrázek

obrázek

Michal Vavák
Dělám to hlavně pro ten pocit sounáležitosti. Většinou jsem dobíhal do cíle sólo, ale být vodičem znamená neběžet pro sebe, ale pro ostatní. Není to o mně, ale o jiných běžcích/běžkyních, o těch, kteří mají vysněný cílový čas. Věřím, že díky mým zkušenostem z dvacítky maratonů uvidím v cíli jen úsměvy a radost z dosaženého času.

obrázek

Ondra Uher
Mezi moje největší koníčky patří hory a běhání. P.I.M. byl můj první maraton a nejen proto je pro mě tak trochu srdeční záležitostí. Protože patřím k běžcům, kteří preferují chladnější počasí, a i vzhledem k tomu, že žiji na horách, kde ještě nejsou v zimě a brzy na jaře pro běžecký trénink ideální podmínky, není pro mě P.I.M. právě tím pravým maratonem pro překonávání osobních rekordů. O to víc je pro mě malou tradicí (letos běžím svůj sedmý v řadě) a role vodiče, kterou na sebe beru již po šesté, dává této tradici další rozměr a smysl. Opět se nemohu dočkat na nezapomenutelný start za doprovodu Smetanovy Vltavy na Staroměstském náměstí, příjemné proběhnutí se historickou Prahou a zábavu, kterou si s vámi užiji během těch dvaačtyřiceti kilometrů, které nás dovedou až do cíle. Tak ahoj na startu!

Vodiči běžící na čas 4:15 – začátek koridoru 2900 – 3699

obrázek

obrázek

René Kujan
Běhání mě kdysi strašně nebavilo a štvalo. Pak mě ale jednou chytlo za pačesy – to jsem měl ještě dlouhé vlasy – hodilo si mě přes rameno a řádně se mnou posmykalo. Od té doby se mnou vymetá kde co. A to už mám ježka… :D

Je to droga, meditace i smysl beze smyslu. Koncentrovanej vesmír. Život v kostce – něco jako když si v sámošce koupíš krychlovanej hovězí vývar od Maggiho. („Frištenský, ty jseš takovej vůl...!“) :D a když tohle přenesu na druhý, tak jen dobře a proto dělám vodiče :) a taky proto, že … ale to už bych se opakoval, že jo?

obrázek

Jarka Pokorová
Dělám to pro lidi, abych jim pomohla dosáhnout dobrý čas. Taky protože dělat vodiče mě naplňuje a sama jsem jednou s vodičem doběhla až do cíle, takže mám co vracet.

Vodiči běžící na čas 4:30 – konec koridoru 2900 – 3699

obrázek

obrázek

Vladimír Novák
Těší mě provázet rekreační běžce na trati jako vodič. Mám rád setkání a společný běh s těmi, kteří budou poprvé zdolávat maratonskou trať. A věřte, že s balonkem a časem 4:30 to vůbec nebývá lehké. Na začátku ubrzdit spoluběžce a po „třicátém“ přesvědčit, že nepřidáváme, bývá na hranici science fiction. Přepálit začátek při svém prvním maratonu je to nejhorší, co Vás může potkat a asi je to i nejčastější chyba začátečníka. Každý z Vás se několik měsíců připravoval na svůj čas a tak se ho zuby nehty držte! My s balónky budeme na trati jako maják, který vás dovede bezpečně do přístavu. Budete-li se v závěru cítit dobře, je to váš závod a přidejte!
Letošní ročník si budu dvojnásob užívat a bude pro mě výjimečný. Kromě svých spoluběžců na 4:30 se setkám na PIM poprvé i s mými dospělými dětmi, které tuto trať budou zdolávat v rámci štafetového běhu v jednom týmu.
Věřím, že i letošní ročník Volkswagen Maratonu Praha bude patřit opět mezi ty nezapomenutelné!

obrázek

Jaroslav Novák
Proč to dělám? Chci být u „TOHO“ a přesto, že běh je individuální disciplina, tak v pozici vodiče se to stane tak trochu kolektivní sportovní výkon. Navíc tedy je pravda, že na nějaký lepší výkon blížící se osobáku nemám naběháno a tak si dám maraton rád trochu volněji.

obrázek

Štefan Krč
Předpokládám, že na tento čas poběží převážně „prvomaratonci“. Rád bych jim, ale i ostatním, pomohl dosáhnout jejich cíl. A mějte se hezky, hlavně v cíli :).

Vodiči běžící na čas 5:00 – poslední koridor

obrázek

obrázek

Michal Vítů
Odpověď je jednoduchá. Láká mě vychutnat si atmosféru velkého maratonského svátku. Rád pomohu druhým. Ale hlavně, vytrvalostní běhání mě prostě baví.

obrázek

Miloš Škorpil
A nakonec to tedy zbylo zase na mě. V těchto případech si vždycky připadám hrozně divně, tedy v případech, kdy mám odpovídat na vlastní otázku. Proč to dělám? Prostě proto, že už snad ani jinak než pro druhé běhat neumím :). Ale ne, dělám to proto, že si rád běh užívám, a užívat si ho ve skupince lidí, kteří mají cíl, je perfektní pocit a ještě lepší pocit je, když pak v cíli vidíte rozzářené oči těch, kterým jste pomohli a oni vám to hned dávají na plné pecky najevo :), tak proto já to dělám, pro ty rozzářené oči.

A protože jsme letos změnili strategii a vodiči mají přiděleny své koridory, kde si je můžete najít, nepořádáme setkání s vodiči. Ale pokud se s nimi chcete před závodem vyfotit, přijďte v 8:15 k Prašné bráně, kde jim budu předávat balónky. Tak ahoooj v neděli …

Miloš Škorpil foto
Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

David | 6. 5. 2010 21.15 hod. | 88.103.86.xxx
Miloši, poběžím s Tebou na 5:00 (maraton poprvé). Trénoval jsem podle tréninkových plánů z tvé knížky – plán „Doběhnout“ (díky moc za napsání té knížky a články, je to pro začátečníky jako motivace super), naběháno něco mám, tak Ti budu držet palce, abych to doběhl :-)

fotoMiloš Škorpil: Davide, budeme si držet palce vzájemně, snad se nám při tom podaří i běžet :)

Kocourek JAN | 6. 5. 2010 20.39 hod. | 88.102.200.xxx
"Qitek“ pokud máš zájem pokusit se na 3.15h ozvi se na kocourek@sayerlack.cz, nebo brnkni na tel.602 768626 a domluvíme se. Honza

Lam | 6. 5. 2010 13.39 hod. | 213.168.179.xxx
Dobry den, bezim poprve a chtela jsem se zeptat jak je to razenim do koridoru? Myslela jsem, ze je to podle meho prideleneho cisla...

fotoMiloš Škorpil: Lam, je to přesně tak do koridorů se řadí podle startovních čísel, a vodiči půjdou do koridorů, které odpovídají časům, na něž většina lidí v daném koridoru běží, nebo dosud běhala

Qitek | 6. 5. 2010 10.55 hod. | 94.142.234.xxx
Ahoj, opravdu se nenajde nikdo na 3:15? Loni vodič na tenhle čas padnul na 30km a zdá se, že se ještě nesebral:). Určitě by měl i víc zájemců než 3:00.

fotoMiloš Škorpil: Nejde o počet zájemmců, kteří s vodičem chtějí běžet ale o to, aby se vzdal někdo možnosti startovat v MČR a vzal místo vodiče, neb to může běžet jen ten, kdo má na čas okolo 2:50. Tak tolik k této otázce.

Pavel | 6. 5. 2010 10.52 hod. | 77.48.70.xxx
Přidělení startovacích sektorů jednotlivým vodičům je skvělý nápad! Teď ještě aby to dodrželi, protože v diskuzi pod článkem na Behej.com, jsou poněkud jiné plány.
Mám silné obavy, že letos se start skutečně protáhne, protože Celetná je zoufale úzká, má být ještě víc startujících a štafety by měly startovat současně s hlavním polem (aspoň ty štafety měly loni posunutý start, ale stejně jsem se dostal na startovní čáru až 8 minut po výstřelu).

fotoMiloš Škorpil: Pavle, pokud vodiči nedodrží napsané regule bude to problém, který budu řešit až se tak stane. Nyní mají noty, které takto napřímo nikdy neměli. Pokud se nedostanou ke startovní čáře do 4 minut, budou odemně mít instrukci, že vše nad 4 minuty mohou doběhnout za ofifciálním časem, aby své ovečky dovedli do cíle v pořádku a neuštvali je.

Petr Ozogán | 6. 5. 2010 9.41 hod. | 85.161.126.xx
Miloši, díky za knížku „Jak uběhnout maratón za 100 dní". Ta mě dovedla k myšlence to zkusit. Nemám velké ambice, takže zkusím to uběhnout za těch 5 hodin. Nikdy jsem neuběhnul více než 20 kiláků (něco přes dvě hodiny), navíc jsem to musek střídat s chůzí. Jsem zvědav na ostatní v téhle skupině. Těším se na to, současně se toho ale i obávám. Snad, alespoň tak do té půlky vám budu stačit. Pak to při nejhorším snad nějak dojdu, nebo se doplazím.

fotoMiloš Škorpil: Petře, neboj, my tě v tom nenecháme

DančaM | 6. 5. 2010 8.54 hod. | 193.245.34.xx
Kluci držím Vám palce a budu Vás bedlivě sledovat. Doufám, že za rok už si to taky střihnu ;-) good luck..
Ps: Doufám, že ty oslavy proběhnou. Big team z Komoráku už se nemůže dočkat :-D

štefan | 6. 5. 2010 8.31 hod. | 194.228.18.xxx
V té mé poslední větě mělo být „Smějte se hezky..."
Poběžím podle mého loňského rozpisu, který je na
//stefank.blog.cz/0905/vodic-na-4-30

Tomas_Pce | 6. 5. 2010 6.31 hod. | 77.236.192.xx
… a co afterparty Miloši? Nebude?

fotoMiloš Škorpil: Tomáši bude a to od 15:00 v restauraci Na staré poště v Opletalově 17. Pozvánka vyjde dnes o půlnoci

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Od gaučinku k běhu : Tak Třeboňský maraton 2018 byl za 4:06 »
  • Za čím by se běhalo, kdyby se to nestalo : Opravdu? Proto je kapitalismus lepší než socialismus – protože je dostatek bananu? Nebo…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Mirku, díky za odpověď Martině. Martino, jednak gratuluji k osobákům na 5 a 10 km, a jsem rád, že…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Ahoj Mirku, loni jsem běžela půlku na jaře, ale pak jsem trénovala na osobák na 5km (podle Milošova…»
  • Rizika běhu, aneb jak lze také číst závěry studie MarathonLab IKEMU : Martino, jestl máš teď chřipku v polovině února, měla bys začít s během až v březnu. Plán s mi zdá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků