logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010

Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010

Dělat vodiče je čest, dělat vodiče je jistý způsob charity, který poskytují ti, kterým nepřináší radost dosažení určitého času na dané instanci, ale radost z dosaženého výsledku těch, které dovedou do cíle v čase, který si předsevzali dosáhnout. Radost je tak oboustranná, a tak tato charita je v jistém smyslu to nejkrásnější, co může život poskytnout. I proto jsem se letos rozhodl angažovat na místo vodiče na 5:00 Michala Vítů, který zatímco já budu vybírat penízky do kasičky – batohu, umístěného na mých zádech, on bude držet předepsané tempo a já si ho pak zase v klidu doběhnu, abychom mohli pokračovat ve společném díle – držet tempo na 5 hodin a ještě přitom pomoci potřebným. Tím se PIM zase o kus přiblíží Londýnskému maratonu, který je vzorem všem charitativním běžeckým projektům a my Češi, Moravané a Slezané se zase o kus přiblížíme společnostem, běžícím o pár mil před námi.

Toto však nebude jediná změna oproti předchozím ročníkům PIM, co se týče vodičů. Po zkušenosti, kterou jsem učinil s vodiči při Hervis ½Maratonu Praha, totiž, že se mi natlačili všichni dopředu a ostatní si je pak museli dobíhat, dostanou vyhrazeny sektory. Jaké, to se dočtete u jednotlivých časů a balónků.

Jak má vodič běžet

Vodič běží na oficiální čas

Nemá jiné vodítko než oficiální čas. Vezměte si, že si ho vyhlédne člověk, který odstartoval z první řady, zprostředka a z posledního sektoru, kterého z nich by měl dovést v reálném čase, například 5 hodin, do cíle?

Vodič musí běžet rovnoměrně

To znamená, že si musí odměřit svou ztrátu, kterou nabral, než se dostal po výstřelu ke startovní čáře, tento čas vydělit 42 a výsledek odečíst od průměrného času, který má běžet, aby dosáhl vypsaného limitu. Běží-li na jeden čas dva či více vodičů, neměl by být mezi nimi rozestup větší než 100 metrů!

Chování vodiče na občerstvovací a osvěžovací stanici

Vodiči běžící na 3:00 – 3:45 mohou občerstvovačky probíhat, vždy však musí zpomalit, aby ti, kteří běží s nimi, měli čas se napít A TO V KLIDU! Vodiči běžící na vyšší časy mají povinnost přejít na občerstvovačkách, nikoli osvěžovačkách, do chůze a jejich zónu projít, a až za ní se zase rozeběhnout. Samozřejmě to ale znamená, že pak poběží o něco rychleji, protože musí časovou ztrátu dohnat. Ideální samozřejmě je, když je vodič natolik zkušený, že si při přepočítávání ztráty, kterou nabral na startu, k této ztrátě přičte i 4 minuty, které bude muset dohánět díky ztrátám, získaným na občerstvovačkách. Pak poběží stále stejným tempem po celou dobu závodu.

Vodič je i vrbou a rádcem

Dobrý vodič je ten, který dokáže vést s těmi, jež vede, hovor. Ideální je, když je obdarován intuicí a umí vycítit, když někomu dochází, v tu chvíli by jej měl povzbudit, pokusit se ho hovorem odvést od běhu a pomoci mu tak překonat krizi. Není na škodu, když vodič spolupracuje i s diváky, pokud se mu je podaří zatáhnout do děje, rozproudí to tok energie mezi běžci a přihlížejícími, a oba tábory pak z toho mají daleko lepší pocit, pocit sounáležitosti.

Vodiči

Všichni ve svém představení odpovídají na otázku: „PROČ TO DĚLÁŠ?“

Vodič běžící na čas 3:00 – koridor 300 – 649

obrázek

obrázek

Marcel Brož
Proč? Chci být u této největší běžecké akce. V letošním roce nemám výrazné výsledkové ambice na maraton a jelikož doufám, že 3 hodiny pro mne nebudou problém, tak chci snad i pomoci ostatním běžcům v dosažení jejich cíle. Ještě si vzpomínám, jak pro mne bylo důležité, pokořit tuto hranici a tak věřím, že společně se mnou to dokáže co nejvíce běžců, případně běžkyň. A taky vás chci pozvat na Swietelsky pelhřimovský půlmaraton a neznám lepší způsob, jak to udělat, něž je běh.

Vodič běžící na čas 3:30 – koridor 650 – 1099

obrázek

obrázek

Jan Mareček
Slyšel jsem názor, že maraton uběhne každý zdravý člověk. Organizátoři PIM k tomu vyčlenili celých 7 hodin, tak proč to nezkusit rovnou za polovinu? Budu rád, poběžíme-li společně, 3:30 je úctyhodný, zároveň však dosažitelný čas! Tak v neděli v 9:00 na startu!

Vodiči běžící na čas 3:45 – koridor 1100 – 1599

obrázek

obrázek

Rosťa Tomeš
Co pro mě znamená dělat vodiče na PIM? Možnost být u toho, když se mnoho běžců pokouší o osobní rekord. Pomoci jim dodržet rovnoměrné tempo. Dodat jim odvahu, že to dají. Být u toho, když je v Praze největší běžecká akce a ještě bych k tomu dodal: i když už dnes tolik netrénuji a nemám na lepší čas, pořád mám před maratonskou tratí respekt, každé její zdolání je pro mě výhrou. Rád budu u toho, když tu výhru dají i další.

obrázek

Sam Straka
Příležitostí běžet maraton nebo půlmaraton jako závod mám spoustu, ale možnost běžet jako vodič se mi otevírá jen jedna, na PIM. Zatím jsem ji s radostí a chutí využil třikrát na půlce a jednou na maratonu a vždy jsem měl z toho dobrý pocit a zážitek.
Letos jsem vcelku dlouho uvažoval, jak PIM pojmu. Květnový (a možná i letošní) vrchol mám až poslední neděli na Comrades marathon a PIM by tak pro mě byl stejně spíše záležitostí dobrého tréninku, protože vynechat jej se mi skutečně nechtělo, poběžím 13. ročník v řadě. S radostí jsem tedy přivítal, že mi Miloš dal post vodiče na čas, který jsem chtěl. Dík.
Takže shrnu-li své důvody bez uvedení pořadí, jsou to především: dík a úsměv někoho, komu jsem třeba pomohl ke kýženému času, dobrý trénink a nepřerušení účasti na PIM, možnost ten maraton stejně jako loni imaginárně darovat někomu, kdo jej již nestihl běžet.

Vodiči běžící na čas 4:00 – koridor 2200 – 2899

obrázek

obrázek

Michal Vavák
Dělám to hlavně pro ten pocit sounáležitosti. Většinou jsem dobíhal do cíle sólo, ale být vodičem znamená neběžet pro sebe, ale pro ostatní. Není to o mně, ale o jiných běžcích/běžkyních, o těch, kteří mají vysněný cílový čas. Věřím, že díky mým zkušenostem z dvacítky maratonů uvidím v cíli jen úsměvy a radost z dosaženého času.

obrázek

Ondra Uher
Mezi moje největší koníčky patří hory a běhání. P.I.M. byl můj první maraton a nejen proto je pro mě tak trochu srdeční záležitostí. Protože patřím k běžcům, kteří preferují chladnější počasí, a i vzhledem k tomu, že žiji na horách, kde ještě nejsou v zimě a brzy na jaře pro běžecký trénink ideální podmínky, není pro mě P.I.M. právě tím pravým maratonem pro překonávání osobních rekordů. O to víc je pro mě malou tradicí (letos běžím svůj sedmý v řadě) a role vodiče, kterou na sebe beru již po šesté, dává této tradici další rozměr a smysl. Opět se nemohu dočkat na nezapomenutelný start za doprovodu Smetanovy Vltavy na Staroměstském náměstí, příjemné proběhnutí se historickou Prahou a zábavu, kterou si s vámi užiji během těch dvaačtyřiceti kilometrů, které nás dovedou až do cíle. Tak ahoj na startu!

Vodiči běžící na čas 4:15 – začátek koridoru 2900 – 3699

obrázek

obrázek

René Kujan
Běhání mě kdysi strašně nebavilo a štvalo. Pak mě ale jednou chytlo za pačesy – to jsem měl ještě dlouhé vlasy – hodilo si mě přes rameno a řádně se mnou posmykalo. Od té doby se mnou vymetá kde co. A to už mám ježka… :D

Je to droga, meditace i smysl beze smyslu. Koncentrovanej vesmír. Život v kostce – něco jako když si v sámošce koupíš krychlovanej hovězí vývar od Maggiho. („Frištenský, ty jseš takovej vůl...!“) :D a když tohle přenesu na druhý, tak jen dobře a proto dělám vodiče :) a taky proto, že … ale to už bych se opakoval, že jo?

obrázek

Jarka Pokorová
Dělám to pro lidi, abych jim pomohla dosáhnout dobrý čas. Taky protože dělat vodiče mě naplňuje a sama jsem jednou s vodičem doběhla až do cíle, takže mám co vracet.

Vodiči běžící na čas 4:30 – konec koridoru 2900 – 3699

obrázek

obrázek

Vladimír Novák
Těší mě provázet rekreační běžce na trati jako vodič. Mám rád setkání a společný běh s těmi, kteří budou poprvé zdolávat maratonskou trať. A věřte, že s balonkem a časem 4:30 to vůbec nebývá lehké. Na začátku ubrzdit spoluběžce a po „třicátém“ přesvědčit, že nepřidáváme, bývá na hranici science fiction. Přepálit začátek při svém prvním maratonu je to nejhorší, co Vás může potkat a asi je to i nejčastější chyba začátečníka. Každý z Vás se několik měsíců připravoval na svůj čas a tak se ho zuby nehty držte! My s balónky budeme na trati jako maják, který vás dovede bezpečně do přístavu. Budete-li se v závěru cítit dobře, je to váš závod a přidejte!
Letošní ročník si budu dvojnásob užívat a bude pro mě výjimečný. Kromě svých spoluběžců na 4:30 se setkám na PIM poprvé i s mými dospělými dětmi, které tuto trať budou zdolávat v rámci štafetového běhu v jednom týmu.
Věřím, že i letošní ročník Volkswagen Maratonu Praha bude patřit opět mezi ty nezapomenutelné!

obrázek

Jaroslav Novák
Proč to dělám? Chci být u „TOHO“ a přesto, že běh je individuální disciplina, tak v pozici vodiče se to stane tak trochu kolektivní sportovní výkon. Navíc tedy je pravda, že na nějaký lepší výkon blížící se osobáku nemám naběháno a tak si dám maraton rád trochu volněji.

obrázek

Štefan Krč
Předpokládám, že na tento čas poběží převážně „prvomaratonci“. Rád bych jim, ale i ostatním, pomohl dosáhnout jejich cíl. A mějte se hezky, hlavně v cíli :).

Vodiči běžící na čas 5:00 – poslední koridor

obrázek

obrázek

Michal Vítů
Odpověď je jednoduchá. Láká mě vychutnat si atmosféru velkého maratonského svátku. Rád pomohu druhým. Ale hlavně, vytrvalostní běhání mě prostě baví.

obrázek

Miloš Škorpil
A nakonec to tedy zbylo zase na mě. V těchto případech si vždycky připadám hrozně divně, tedy v případech, kdy mám odpovídat na vlastní otázku. Proč to dělám? Prostě proto, že už snad ani jinak než pro druhé běhat neumím :). Ale ne, dělám to proto, že si rád běh užívám, a užívat si ho ve skupince lidí, kteří mají cíl, je perfektní pocit a ještě lepší pocit je, když pak v cíli vidíte rozzářené oči těch, kterým jste pomohli a oni vám to hned dávají na plné pecky najevo :), tak proto já to dělám, pro ty rozzářené oči.

A protože jsme letos změnili strategii a vodiči mají přiděleny své koridory, kde si je můžete najít, nepořádáme setkání s vodiči. Ale pokud se s nimi chcete před závodem vyfotit, přijďte v 8:15 k Prašné bráně, kde jim budu předávat balónky. Tak ahoooj v neděli …

Miloš Škorpil foto
Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010 Vodiči na Volkswagen Maratonu Praha 2010

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Renata | 11. 5. 2010 14.19 hod. | 209.132.186.xx
Chtěla jsem poděkovat Michalovi Vavákovi, že mě poslední dva kilometry vytáhl z těžké krize a že jsem díky jemu doběhla s celkovým časem dvě sekundy pod 4 hodiny. Za tyto poslední dva kilometry jsem měla dokonce nejrychlejší čas na kilometr z celého závodu. Ani nevím, kde se to ve mě vzalo, ale nebýt Michala, tak se tam myslím ploužím dodnes :)))

Petr Ozogán | 10. 5. 2010 11.21 hod. | 85.161.189.xxx
Běžel jsem poprvé, jen na základě vyhecování se z četby Milošovy knihy (kterou jsem ale dosti nedodržoval). Ctěl jsem proto zkusit zkušeného vodiče na 5 hodin, ale marně jsem vyhlížel na startu příslušný balónek. Tak jsem vyrazil naprosto sám s cílem udělat to za těch pět hodin. Uvedenou skupinu jsem pak zahlídnul nkde snad na pátém kilometru, zdálo se mi ale že jsem o něco rychlejší. Ale jen do 30 kilometru, kde jste mě předběhli. Běžel jsem s váma jen kousek, určitě tam bylo vidět velké vzájemné podporování. Já už to ale nějak nezvládal, do cíle jsem doběhnul o osm minut později.

Já osobně si svého výkony cením nejenom proto že jsem běžel poprvé,ale i proto, že jak mi někdo v ciíli řekl, něměl jsem žádné běžecké vybavení. Například, běžel jsem v botech od vietnamců které můj syn před rokem odhodil jako nepoužitelné (nechtěl jsem si na to kupovat nové). Já jsem v nich ale zvládnul celý tréning i maratón. Na sobě jsem měl celou cestu větrovku, na konci ale už hnusně propocenou s flekama zaschlé soli.

Viděl jsem tam kolem sebe plno lidských příběhů a snažení. Nejsem sice nejmladší (50 let), viděl jsem tam ale i starší, měli ale zájem doběhnout. Asi se to nepodařilo všem, protože jsem to ale sám zažil, obdivuju i ty, kteří to nedokončili.

Takže, už hned v cíli jsem si řekl, za rok znovu, ale líp vybavenej.

Martin Ševčík | 10. 5. 2010 0.39 hod. | 94.142.235.xx
Michale (Vaváku), díky za „nakopnutí“ v zatáčce do cílové rovinky, věřím, že mne to postrčilo v konečném čase o pár vteřin.

Lukáš | 9. 5. 2010 19.25 hod. | 90.178.127.xxx
Taky se přídávám s poděkováním! Udržel jsem vás do 33.km, pak mě zastavily křeče a musel jsem volit chůzoběh :) (teda spíše tu chůzi). Výsledný čas 5:12 – aspoň mám co zlepšovat příští rok. Děkuju!

Lam | 9. 5. 2010 18.43 hod. | 146.102.99.xx
Dobry den, chtela jsem Vam Milosi a Michalovi podekovat za vodiceni. Aspon na dalku jsem se Vas drzela do 36km, pak uz jsem to tempo nedavala, ale nakonec mam cas 5:07 (teda svuj vlastni namereny, z PIMu mi jeste neprisel :-(. A to jsem doufala na neco pod 6h. No proste, bez Vas bych to urcite nedala!!!!Dekuji dekuji dekuji!

Adri | 8. 5. 2010 17.09 hod. | 62.245.81.xx
Ahoj, jelikoz zitra to bude muj prvni maraton a cislo mam vysoke F 1000neco....a rada bych zkusila bezet na cas 3.30+-:),myslite, ze je mozne dostat se do prislusneho koridoru i bez „protazeni vodicem"?nebo je lepsi prijit k Prasne brane (nevim jestli to do 8.15 stihnu)...Diky a preji dobry beh!

Roman | 7. 5. 2010 22.38 hod. | 83.240.62.xxx
Děkuji Miloši. Budu tam.

Dan | 7. 5. 2010 14.34 hod. | 90.177.157.xx
Zdravím, už tu o tom psal Roman, mám podobný problém, chtěl bych běžet s vodičem na 3:30, ale startovní číslo mám 3890 a proto se obávám, že než se vymotám a doběhnu ho, tak mě to bude stát tolik energie, že už poté tempo neudržím. Přemýšlím tedy, že bych se také dostavil k Prašné bráně, ale na druhé straně si říkám, že jestli takovýchto lidí bude hodně, tak nakonec rozdělování do koridorů ztratí svůj účel...

Dagmarka | 6. 5. 2010 22.49 hod. | 89.24.6.xx
A bude se tančit ve víru bubínků? a bude to alespoň do půlnoci, nebo zdrhnete dřív?

fotoMiloš Škorpil: Dagmarko, bubínky nebudou, tedy pokud si nepřineseš vlastní a kdo jak dlouho vydrží nevím :)

Roman | 6. 5. 2010 22.36 hod. | 83.240.62.xxx
Dobrý den,v neděli poběžím svůj první maraton. Celých šest měsíců se připravuji na čas 3:30.Bohužel mi bylo přiděleno číslo,které mě odsoudilo do posledního startovního koridoru. Domnívám se,že doběhnout několika minutovou ztrátu na vodiče 3:30 nezvládnu.Je nějaká šance,abych byl zařazený do lepšího koridoru? Nebo budu muset vydržet do příštího roku?

fotoMiloš Škorpil: Romane, pokud přijdeš na sraz vodičů v 8:15 k Prašné bráně, tak si tě tvůj vodič do svého koridoru odvede

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků