logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Prvnička na maratonu

Prvnička na maratonu

Každý si tím prošel. Něco už měl naběháno, postupně si věřil na 10 km, pak ho napadne půlmaratón, ale na celý maraton, to jsem si tedy nevěřil.
Neběhám dle správného běžeckého plánu, prostě si vybíhám, kdy chci a povětšinou v doprovodu dvou psů, takže i s hracími přestávkami to bývá 8-15 kilometrů.

Více než 20 kilometrů vlastně neběhám. Výjimkou bylo společné trápení s Martinem na Milošově okruhu po CZ, když jsme se k němu přidali před 3 týdny v Pelhřimově – to ale dopadlo – tedy my jsme odpadli na 31. km.

Tedy s tímto tréninkem a po nutném odpočinku jsem se postavil na trať celého maratonu. Všichni si povídají, kdy a jak se jim běželo, a jaký čas čekají dnes. Já jsem čekal, jestli uvidím cíl v poklusu nebo až když se na něj zajdu podívat poté, co mě v polovině nabere sběrný bus.

Odstartováno… oproti zkušenostem z polovičních tratí se všichni tak nějak kolem více šetří, občerstvovací stanice jsou častější a snad i větší.

Teď si říkám, že jsem zvolil výborné tempo s Klárkou, jejíž ambice byly někde na 4.30 celkového času. Při zvoleném tempu někde kolem 5:30 minut na kilometr jsme zvládali na každé občerstvovačce zvolnit, napít se, vzít si houbičku s vodou a zase se rozběhnout, vlastně jsme pořád jedli a pili a mezitím popoběhli. Takto jsme se vlastně úplně v pohodě dostali k 20. kilometru, kde jsme minuli Honzu – vodiče na 3.30. Klárka se s Honzou musela jít pozdravit – což vyděsilo do svého trápení uzavřené běžce, kteří s Honzou běželi:-), ale nakonec se kupodivu vyhnuli a my mohli pokořit půlmaratón v čase do 2 hodin.

Jelikož jsme opravdu nijak nepospíchali, průběžně „svačili“ a užívali si to, dostal jsem trochu pošetilý nápad doběhnout si Martina, který se držel vodiče na 3.45. Pro mne to znamenalo zrychlit po stanici na 23. kilometru a doběhnout skupinku asi 2 kilometry přede mnou.

Nebyl to dobrý nápad:-). Ale běžel jsem souběžně s běžci štafet, takže i toto tempo v oblasti 4:30 na kilometr se dalo zvládat. Dalo, až ke smíchovské obrátce. Od obrátky síly zůstaly pocitově stejné, ale běželo se nějak hůře. Už to nebyla zábava, ale opravdu řehole, přestal jsem si všímat běžců (a taky běžkyň) a snažil se držet své tempo tou dobou opět někde u 5 minut na kilometr.

Martina jsem doběhl asi díky tomu, že si dal pauzu kolem 30. kilometru, to už jsem počítal zbývající část dle Milošova hesla: „A posledních 10 km to je vlastně na vyklusání“. Dojídal jsem své zásoby energo tyčinek, poctivě je zapíjel na občerstveních, ale už se nedařilo po zastavení do chůze rozbíhat zpět k tempu. Dvě přestávky jsem vynechal, abych nemusel měnit tempo a nelituju toho. Na 36. kilometru to už ale neběželo, ozvaly se křeče na stehně levé nohy, protáhnout se noha nedala – to jsem byl v křeči na druhé straně … takže jsem se ploužil kombinací chůze- běh k vytouženému cíli. Martin zapomněl na únavu diskuzí s turisty na trati a nakonec mě minul a běžel dál.

Při posledním kilometru už mi vlastně vadily i změny výšky trati a rozdíl mezi chodníkem a cestou, každá taková změna byla signalizována přechodem do křeče nohou, tak jsem si vybral opravdu cupitavé tempo a tím jsem se do cíle v čase něco přes 4 hodiny konečně dostal.

Tomáš Hnilica foto
  • přečteno: 10605/10494×, 1 komentář

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Renata | 11. 5. 2010 7.49 hod. | 195.189.3.xx
RESPECT...já si letos poprvé troufla jen na půlmaraton a i to bylo pro mě dost.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas102
Asics149
Brooks21
Inov-861
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton6
NB24
Nike65
Salming390
Salomon44
Scott3
Vibram Fivefingers10
Vivobarefoot7
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce51
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Achilovka je samozřejmě s měkkým i :-) ani nechci věřit tomu, že jsem napsala 2x y. EvaS »
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Na tuto diskuzi jsem narazila náhodně a neznám pravidla. Pokud to nebude pro někoho…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků