logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

adidas Kanadia TR3 GTX, adidas Marathon TR 10 M, adidas adizero aegis

adidas Kanadia TR3 GTX, adidas Marathon TR 10 M, adidas adizero aegis

Boty do terénu – adidas přichází s novou generací krosových běžeckých modelů a jedním osvědčeným závodním modelem.

Doposavad se mělo za to, že krosovky musí být tuhé a tvrdé, aby měly dobrou trakci – dobrou přilnavost k terénu, abyste v nich neklouzali a mohli se dobře odrazit i v měkkém či nerovném terénu, abyste v nich měli prostě dobrý pocit, ale hlavně, abyste v nich mířili stále dopředu nikoliv vzad. Adidas ale našel odvahu a přišel na trh s novými modely, které světe div se jsou v podrážce tuhé – mají přilnavost k terénu, ale v mezipodrážce jsou zakomponovány prvky jako u silničních bot, takže v nich lze bez problémů běžet jak v terénu, tak po silnici, aniž byste si otloukli nohy.

Když jsem ty dva modely adidas – Kanadia TR3 GTXadidas – Marathon TR 10 M – uviděl v obchodě a vyzkoušel si je, řekl jsem si: „Hm, dobrý, ale jak se budou chovat v terénu, nebudou klouzat, nebude se v nich noha vrklat?“ a nechal si je hned zabalit, abych je mohl vyzkoušet. Převážila ve mně ta část, která ráda objevuje nové nad tou konzervou, která raději zůstává u osvědčených a kilometry bez nehod potvrzených zkušeností.

obrázekobrázek
adidas – Kanadia TR3 GTX

Odraz zůstal, přidala se měkkost došlapu

adidas – Kanadia TR3 GTX jsem vyzkoušel jak v terénu, tak při závodě vedoucím po asfaltové trati. Zjištění:
Odraz zůstal a po asfaltu jsem mohl běžet, aniž bych měl následně problém s holeněmi a achilovkami, tedy problémy, které jsem pociťoval dříve v krosových botách, musel-li jsem v nich běžet delší dobu po tvrdém povrchu. Nepocítil jsem ani další problém, který jsem pociťoval při běhu v krosových botách po tvrdém povrchu – nestabilitu. Při běhu v klasických modelech krosových bot, díky tomu, že jejich mezipodrážka postrádá tlumící prvky a podrážka stabilizační prvky, hrozí z důvodu nestability zvrtnutí nohy.
Ještě něco. Když jsme se s Danou poznali, běhala toliko v krosových botách – naučil jsem ji na silniční. Když jsme šli nakupovat do adidasu a já opěvoval adidas – Kanadia TR3 GTX, jelikož si zvykla na mechové měkoučko a příjemně přítulný svršek silniček, nechtělo se jí zpět do krosových bot. Nakonec jsem ji přesvědčil (ukecal :)) a teď je z nohy skoro nesundá.
Další výhodou adidas – Kanadia TR3 GTX je, že jejich svršek obsahuje Goretexovou membránu, která také není tak tuhá, jako bývala u předešlých modelů.

obrázekobrázek
adidas – Marathon TR 10 M

adidas – Marathon TR 10 M jsem vyzkoušel jen při tréninku, ale pocity jsou shodné s těmi, které jsem měl v adidas – Kanadia TR3 GTX, tedy ryze kladné.

Boty do terénu, v nichž jde absolvovat část tréninku po silnici

V minulosti jsem často dostával dotaz: „Jaké běžecké boty si mám koupit, když část tréninku absolvuji v terénu a část po silnici?“ Odpovídal jsem vždy stejně, že v tomto případě já volím silniční botu, protože většinou ta úvodní část běhu je po silnici a než doběhnu do terénu, už mám nohy tak zrasované, že mi ani sebelepší terénní boty běh v terénu nezpříjemní. Dnes mohu s klidným svědomím doporučit jak adidas – Kanadia TR3 GTX, tak adidas – Marathon TR 10 M. Je mi jasné, že mě někdo zase nařkne z lobování pro adidas, ale ať, přece jen kvůli tomu, abych někoho nepobouřil, nebudu psát něco jiného než to, co jsem zjistil a sám na sobě vyzkoušel!

obrázekobrázek
adidas adizero aegis

Jedno posouzení navíc – adidas adizero aegis

Nebudu lhát, tyhle boty jsem si koupil, protože se mi moc líbily a hodily se k podzimnímu běžeckému setu (triko, trenky, krátké elasťáky a bunda) adidas, prostě zvítězila paní móda :). Vůbec ale tohoto rozhodnutí nelituji, protože i u těchto, tentokrát závodních bot, se nebál adidas inovace v konstrukci a začlenění tlumících prvků. Nakonec jsem je podrobil dosti tvrdým zkouškám – odběhal jsem v nich Jungfrau maraton (silnice, hliněná – rozbahněná cesta, tráva, šotolina, skála), ½ maraton Cheb – Waldsassen a Tour de Tirol (všechny tři závody) a naprostá spokojenost.

Důvod dobrých vlastností pro běh po silnici i v terénu

Důvody, proč mají všechny tyto tři typy nových adidasek dobré vlastnosti pro běh po silnici jsem už popsal v textu. Pokud jde o důvody dobrých vlastností v běhu v terénu, mám za to, že jsou to tyto:

Lepší tlumení umožňuje běžet valivým stylem – stylem pata – špička

Když běžíte v terénních botách klasické konstrukce, nutí vás to běžet spíše přes špičku. To vám umožňuje se lépe odrazit i z měkkého terénu či z trávy. Důvod je ten, že zmenšíte plochu kontaktu boty s terénem, na tuto plochu působíte větší silou (vahou), což vede k tomu, že se do terénu více zaboříte.
Když běžíte v adidas – Kanadia TR3 GTX nebo adidas – Marathon TR 10 M, ale nakonec i v adidas adizero aegis, nenutí vás to běžet přes špičku a efektu dobrého odrazu dosáhnete větší přilnavostí k podkladu – k podkladu přiléháte větší plochou, tím se zvyšuje tření mezi podkladem a podrážkou boty a tím nejenže dosáhnete stejně dobrého odrazu, ale zároveň lépe ochráníte nohu resp. celý pohybový aparát i vnitřní orgány.

Miloš Škorpil foto
adidas Kanadia TR3 GTX, adidas Marathon TR 10 M, adidas adizero aegis adidas Kanadia TR3 GTX, adidas Marathon TR 10 M, adidas adizero aegis adidas Kanadia TR3 GTX, adidas Marathon TR 10 M, adidas adizero aegis adidas Kanadia TR3 GTX, adidas Marathon TR 10 M, adidas adizero aegis adidas Kanadia TR3 GTX, adidas Marathon TR 10 M, adidas adizero aegis adidas Kanadia TR3 GTX, adidas Marathon TR 10 M, adidas adizero aegis

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Mondek Josef | 8. 12. 2010 11.37 hod. | 89.24.89.xxx
Dobrý den, mám dotaz ohledně správné velikosti bot pro běh do terénu. Několikrát se mi stalo, že po mi po delším běhu v kopcích slezl nehet na palci pravé nohy. Myslel jsem si, že mám špatnou velikost bot a pořídil jsem si o půl čísla větší. Dva roky jsem měl pokoj, ale minulou neděli jsem běžel ve zvlněném terénu cca dvě hodinky a opět mám nehet podlitý a asi půje dolů. Jak pokračovat v tréninku, zafixovat náplastí, nebo větší botu? Chtěl bych si pořídit nové boty do terénu a zaujala mne nová nabídka od Adidas ( Kanadia TR 3 GTX, Maraton TR 10 ....), které jsou vhodnější do sněhu a bláta? Je mi 45/186/83 kg.
Díky moc za radu
Pepa M

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Běžecká škola doporučuje

všechny články Běžecká škola doporučuje

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků