logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak jsme se Mončou zdolali Noční můry

Jak jsme se Mončou zdolali Noční můry

Jak je vidět z názvu s velkým N, nejedná se o noční psychické stavy, ale o závod jednotlivců nebo smíšených párů v běžecké či chodecké kategorii. Cílem je dostat se z bodu A (tentokráte Toužim, loňský cíl) do bodu B (Rabštejn nad Střelou, start příštího ročníku) přes N1 až Nx kontrol pouze za pomocí mapy a buzoly. Ano, jedná se o orientační závod (bez startovních čísel) se startem v 21.00 hod. bez časového limitu. Letošní vzdálenost 31 km, bohužel jen vzdušnou čarou mezi kontrolami, takže reál hrozilo 40 – 45 km. (Jak naivní představa v tu chvíli).

Jelikož nejsme žádní extra vytrvalci, a Monča ani chodec (maximum 30 km), v lese se bojí sama i ve dne, trvalo mi zhruba dva měsíce, než jsem ji za pomocí slibů a úplatku přesvědčil, abychom obsadili kategorii chodecké páry s tím, že závod kdykoliv vzdáme nebo si ho zkrátíme bez ohledu na kontroly. V rámci přípravy jsme se byli dvakrát projít na 25 a 30 km s tím, že zbytek ňák dáme. S blížící se dobou startu se nervozita Moniky zvyšovala (já už jsem jeden absolvoval a věděl, co mě čeká). Sny že zabloudíme, že ji nechám v lese, že nás napadne zvěř atd. ji probouzely s bolestmi břicha a nervováním.

Den D, spíše noc N, přinesla vysvobození. Po povinném vypití startovního piva se dav zhruba 60 lidí rozprchl různým tempem za jednotlivými kontrolami typu skalka nad železniční tratí, jáma poblíž cesty, stromořadí na kopci plným stromů atd., celkem jich bylo 14. Je to docela zážitek, když 15 lidí s čelovkou běhá na jednom prostoru v lese hledajíc paseku s břízou, mezi nimi se přežene stádo malých selat, naštěstí bez bachyně, zeleně svítící oči srnky schoulené v křoví, náhle vyřítivší se pes, který doběhl až do cíle a spousta dalších překvapení podporujících strach, který nástupem dne končí. Když na 15. km šlápla Monča na šišku a zvrtla si kotník, vypadalo to, že je po závodě. Jenže to by nebyla Monča, aby se vzdala jen tak, a než jsme se dostali někam, kam by projelo auto, tak se jí to povedlo rozchodit. Nebylo to asi nejrozumnější, ale jsou situace, kdy je zbytečné ženám odporovat. Když jsme se po zhruba 35 km dostali do Žlutic (vítěz právě dobíhal do cíle) a zjistili, že nás čeká ještě asi dvacka s Nevděkem a Vladařem, tak jsem se jí to snažil rozmluvit. Jak jistě tušíte, zbytečně. Dopadlo to tak, že jsme byli po 65 km a 17 hodinách v cíli, z toho zhruba 5 hod hledání dohledávek na kontrolních bodech.

Odměny a pocity v cíli? Diplom za 3. místo v kategorii chodecké páry, ručně vyráběné a malované porcelánové medaile od Zuzany Motlíkové, keramické žetony z kontrol, poznání a posunutí svých možností a schopností, začátek uvažování o maratonu, který se do této doby zdál z říše utopie a potvrzení toho, že když si ženská něco umane (alespoň ta moje), tak i kdyby měla padnout, nic nevzdá.

Petr Kulmon foto
  • přečteno: 13936/13124×, 2 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

choss | 14. 4. 2011 14.52 hod. | 194.108.135.xxx
Kurňa,bydlím v Toužimi už 40 let a o tomto závodě jsem ještě neslyšel.
Jinak ,,skalka nad tratí" – často tam tudy běhám,ve dne je z ní pěkný rozhled.
A protože ten kraj hóódně znám,smekám stejně jako Jirka.

Petr Hruška | 13. 4. 2011 21.20 hod. | 80.250.1.xx
Smekám a (protože ten kraj trochu znám) i závidím... ;-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
  • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
  • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků