logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Průvodce trailovým běháním

Nejčastější zranění při trailovém běhání – první pomoc

Seriál o trailovém běhání nevychází náhodou. Je jen důsledkem toho, že člověk poté, co se ve své většině přesunul z přírody, vesnic a maloměst do velkých městských aglomerací usoudil, že tady se žít nedá a tak čím dál tím častěji hledá cestu zpět do lůna matky přírody, cestu zpět ke svým kořenům a s tím přichází i běhání přes kořeny, pole, louky, kopce a hory, tedy trailový běh.

Šestnáctidílný seriál o trailovém běhání je pak logickým důsledkem téhož a zároveň si klade za cíl pomoci člověku zhýčkanému životem v civilizaci naučit se běhat a pohybovat v přírodě. Vítejte tedy zpět, příroda vám otevírá své brány – můžete vyběhnout.

Nejčastější zranění při trailovém běhání – první pomoc

Běžecký trénink
Nejčastější zranění při trailovém běhání – první pomoc

Modré nebe nad hlavou, zelená louka pod nohama, nádherné panoramatické výhledy… Trailové běhání je plné intenzivních zážitků. Bohužel vzhledem k nepřehlednému a často extrémnímu terénu se zvyšuje kromě intenzity zážitků i možnost zranění. O tom, co se vám všechno může na cestách-necestách přihodit a co s tím udělat je další díl našeho seriálu.

Miloš Škorpil, 9. 9. 2016, 17757×

Technika překonávání přírodních překážek a jiné důležité rady pro běhání v přírodě

Běžecký trénink
Technika překonávání přírodních překážek a jiné důležité rady pro běhání v přírodě

Jste připraveni překonávat strmé výběhy v kopcích, přeskakovat popadané stromy, překonávat vodní překážky? Ne? Pak si nastudujte následující rady a pokyny.

Miloš Škorpil, 19. 8. 2016, 15137×

Trail nás učí odolnosti a samostatnosti

Běžecký trénink
Trail nás učí odolnosti a samostatnosti

Silnice a zpevněné cesty nás hýčkají, stejně jako nás hýčkají životní cíle a cesty, které pro nás připravují druzí. To neznamená, že jediný správný běh je běh terénem, ale znamená to, že jednou každý z nás dospěje. Dospěje lidsky, dospěje jako běžec a pak je čas vydat se na neprobádané cesty, protože jen to nám umožní další růst.

Miloš Škorpil, 5. 7. 2012, 8889×

Jak se obléknout na trail

Běžecké vybavení
Jak se obléknout na trail

Cílem výrobců oblečení na trailové běhání je nabídnout běžcům takové vybavení, aby jim v překonávání překážek nic nebránilo a mohli se při běhu cítit svobodně. Čím efektivnější je vybavení, tím snazší je pohyb v přírodě, v horském terénu, a o to bohatší je prožívaná zkušenost a radost.

Miloš Škorpil, 28. 6. 2012, 11466×

Trail running – do čeho to všechno dám

Běžecké vybavení
Trail running – do čeho to všechno dám

Pokud vyrazíte na skutečně dlouhý běžecký trail, tak si už s pouhou kapsou od trenýrek či elasťáků nevystačíte. Budete potřebovat někam dát vše potřebné: vodu, oblečení, krabičku první pomoci, případně poslední záchrany, jídlo, mobil, zápalky či zapalovač, čelovku… Níže vám ukážeme, kam to všechno můžete vecpat, aby se vám však s tím běželo dobře a nijak vás to v běhu neomezovalo.

Miloš Škorpil, 21. 6. 2012, 14629×

Kde končí cesta, přichází čas pro trailové boty

Běžecké vybavení
Kde končí cesta, přichází čas pro trailové boty

Trailový běžec neřeší terén a je připraven běžet v jakékoliv krajině a po jakémkoliv povrchu. Pro něj není běh jenom otázkou tréninku, ale je to výzva. Hledá svoje fyzické i mentální limity. Jejich překonáním se posouvá dál. Snaží se uniknout z okovů stanovených pravidel a vrhá se do objevování nového. Běh je svobodné vyjádření těla i duše. Nezáleží na ročním období, během celého roku je možnost vyrazit. Záleží pouze na něm, jestli tuto možnost využije.

Miloš Škorpil, 14. 6. 2012, 17671×

Trailrunning ruší můj tréninkový a závodní plán

Běžecký trénink
Trailrunning ruší můj tréninkový a závodní plán

To je další z výmluv, které si člověk vymýšlí, protože nerad opouští osvědčené cesty. Hned v úvodu je třeba říci, že to je právě naopak – mix trailového běhání a vašich běžných tréninků na obvyklých trasách vás může udělat silnějšími a také méně náchylnými ke zranění. Mimoto zvyšuje vaši motivaci.

Miloš Škorpil, 7. 6. 2012, 8840×

Určitě zabloudím

Běžecký trénink
Určitě zabloudím

V minulém dílu jsme si rozebrali, jak se vypořádat s výmluvou, která vypadá na první pohled naprosto nenápadně a mohla by o nás vypovídat, že jsme obezřetní. Ale přiznejme si, neběhat v terénu, abychom se vyhnuli zranění, nevypovídá ani tak o naší obezřetnosti, jako spíše o naší lenivosti.

Miloš Škorpil, 31. 5. 2012, 7250×

Žádné výmluvy a běž

Běžecký trénink
Žádné výmluvy a běž

Buďme upřímní: důvod pro to, abychom dnes nešli běhat, se dá vždycky najít. Jednou je moc velká zima, podruhé zas moc velké horko. Máme málo času nebo nás bolí koleno. A když jde o běh v terénu, můžeme výmluv najít ještě mnohem více – určitě se zraním, ztratím, ušpiním…

Miloš Škorpil, 24. 5. 2012, 9468×

Trail z pohledu elitních běžců

Běžecký trénink
Trail z pohledu elitních běžců

Běhat po silnici jednoho jednou omrzí, stejně jako jej omrzí běhat městské běhy, a pak se začne rozhlížet, co by se tak dalo zkusit, kde by se dalo běhat, aby to bylo zajímavé, aby to člověku přineslo nové zážitky a jeho tělu nové podněty, s nimiž je třeba se vypořádat, nová rizika, která je třeba se naučit vidět a vyhnout se jim. Netrvá dlouho a volba padne na trail, kde je toho všeho přehršel a kde se nikdy nemáte čas nudit, kde musíte mít vždy oči na stopkách, abyste nespadli do díry, nezakopli o kořen či kámen. Dnes jsme položili tři otázky Evě Skalníkové a Romanu Skalskému, kteří patří do české trailové špičky, aby vám pomohli nahlédnout více do toho, co trail obnáší.

Miloš Škorpil, 17. 5. 2012, 8787×

Letem trailovým světem

Běžecký trénink
Letem trailovým světem

Trail se dá běhat všude, ale v Alpách dostává svůj nezaměnitelný půvab. Mohu potvrdit. Když jsem poprvé stoupal na Jungfrau, tak jsem byl uchvácen a nezměnilo se to ani při mých dalších návštěvách. Nejsou to jen ty vysoké hory, příroda, slunce, vzduch, voda…,co vás omámí, je to něco, co ční vysoko nad námi, k čemu se snažíme celý život přiblížit a přitom víme, že se tomu přiblížit nelze. A takový je i trailrunning v Alpách.

Miloš Škorpil, 10. 5. 2012, 9227×

Jak se připravit na trailový trénink

Běžecký trénink
Jak se připravit na trailový trénink

Před tím, než začnete plni elánu běhat v terénu, měli byste pár týdnů zařazovat do svého tréninku následující cviky.

Miloš Škorpil, 3. 5. 2012, 14467×

Trail = běh přes hory a přes doly už neplatí

Běžecký trénink
Trail = běh přes hory a přes doly už neplatí

Ať už v horách nebo v nížinách, trailový běh je velmi atraktivní záležitost. Nejen, že vás donutí sáhnout si na dno, ještě vám přinese plno vnitřních zážitků, když budete probíhat otevřenou a člověkem neporušenou nebo velmi málo ovlivněnou přírodou.

Miloš Škorpil, 19. 4. 2012, 15107×

Žádný strach před hlínou a blátem!

Běžecký trénink
Žádný strach před hlínou a blátem!

Krosový běh je nejlepší možnost, jak zvýšit svou schopnost snášet námahu a zatížení – přesně podle hesla: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Kdo se v tréninku popere s těžkým terénem, až poběží po „normálních" cestách, bude se přímo vznášet. Něco by vám o tom určitě mohl povyprávět Vlasta Zwiefelhofer, který vždy trénoval v hluboké oranici a to je také jeden z důvodů, že jeho rekord z Velké Kunratické nejspíš nikdo nikdy nepřekoná.

Miloš Škorpil, 5. 4. 2012, 9739×

Jak trénovat na trail?

Běžecký trénink
Jak trénovat na trail?

Udělejte si čas. Nikdy neměřte svůj trailový trénink v kilometrech, ale v čase – minutách, hodinách. Uvědomte si, že v takovém těžkém, horském terénu vám zdolání 10 km může trvat dvakrát tak dlouho než na vaší obvyklé trase!

Miloš Škorpil, 29. 3. 2012, 20846×

Vybíháme do přírody

Běžecký trénink
Vybíháme do přírody

Běžecké trendy směřují ke 3D. Zpočátku se běhalo jen na atletické dráze, pak se běh přesunul do ulic velkých měst a nyní objevuje stále více běžců dobrodružství běhu v přírodě, běh po nezpevněných cestách, přes výmoly, větve, kořeny, hory a doly.

Miloš Škorpil, 22. 3. 2012, 11410×

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků